Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

PZN Oddział Śląsk

Zmień kontrast
|
Wstecz
|
Napisz do nas
|
Strona główna
|
Mapa strony

O okręgu

Okręg Śląski jest największą w Polsce jednostką organizacyjną Polskiego Związku Niewidomych. Obecnie skupia 6427 członków, w tym 546 dzieci i młodzieży do 24 roku życia. Zajmujemy się społeczną integracją, rehabilitacją, ochroną interesów zawodowych i społecznych, oraz przeciwdziałaniu dyskryminacji osób z dysfunkcjami wzroku. Organizacyjnie Okręgowi Śląskiemu podlegają 33 koła terenowe oraz Delegatura PZN w Częstochowie.

 

Okręg Śląski PZN, jako organ założycielski sprawuje pieczę nad następującymi ośrodkami:

 

1. Polski Związek Niewidomych Centrum Edukacyjno-Leczniczo-Rehabilitacyjne Dla Dzieci i Młodzieży w Rudołtowicach  obejmującym opieką 45 dzieci niewidomych z ciężkimi, sprzężonymi niepełnosprawnościami. Placówka zapewnia im fachową pielęgnację, opiekę lekarską, kompleksową terapię i rehabilitację oraz edukację na poziomie przedszkolnym i szkolnym – tzw. szkoła życia. Ośrodek w ostatnich latach wzbogacił się o nowe pracownie, przeprowadzono w nim wiele remontów.  

 

2. Ośrodkiem Wychowawczo – Rewalidacyjnym prowadzonym przez Delegaturę Okręgu w Częstochowie. Placówka obejmuje opieką ponad 200 dzieci uczących się w szkołach masowych lub w systemie integracyjnym, zapewniając im pomoc psychologiczną, pedagogiczną oraz rehabilitację. 

 

3. Specjalnym Ośrodkiem Szkolno – Wychowawczym dla młodzieży Niewidomej i Słabowidzącej w Chorzowie przygotowującym niewidomą młodzież do podjęcia pracy w takich zawodach, jak: technik masażysta, technik prac biurowych, ślusarz i kucharz.

 

4. Ośrodek Wsparcia Edukacji osób z Dysfunkcją Wzroku w Chorzowie. Działalność rozpoczął w 2010 roku przy SOSW dla młodzieży niewidomej i słabowidzącej w Chorzowie. 

Celem pracy Ośrodka jest wspieranie edukacji dzieci i młodzieży słabowidzącej i niewidomej, przygotowanie do edukacji, pomoc w wyborze kierunku kształcenia i zawodu, a także udzielanie rodzicom, opiekunom i nauczycielom wsparcia i doradztwa w zakresie kształcenia dzieci i młodzieży z dysfunkcją wzroku.

 

5. Dom Pomocy Społecznej im. Kazimierza Jaworka w Chorzowie, w którym znajdują opiekę osoby z dysfunkcją wzroku w jesieni swojego życia.