Skocz do spisu treści

Biuletyn Informacyjny „Pochodni”

BIP nr 9 (152), maj 2017

Redakcja
Ewa Fraszka-Groszkowska - p.o. redaktora naczelnego
Dorota Ciborowska
Rafał Kanarek
Marta Michnowska
Barbara Zarzecka

Adres redakcji:
ul. Konwiktorska 9
00-216 Warszawa
tel.: 226351910, 228312271 wew. 253,
e-mail: pochodnia@pzn.org.pl
strona WWW: pochodnia.pzn.org.pl

Uwaga! Jeśli chcesz zamknąć okno a później móc wrócić do ostatnio czytanego artykułu, cofnij się do najbliższego linku "zaznacz" i otwórz go.


Spis treści

Polski Związek Niewidomych: Program VISAL w Polsce
Instytut Tyflologiczny PZN: Ankieta i zaproszenie na konferencję „Uveitis (zapalenie błony naczyniowej oka, ZBNO) z perspektywy pacjenta”
Instytut Tyflologiczny PZN: Wydarzenia kulturalne w Tyflogalerii w maju 2017
Instytut Tyflologiczny PZN: Koncert „Otworzyło się życie”
Koło PZN w Sieradzu: Wrota Czasu 2017
Strona PFRON i logo w nowej odsłonie
Uniwersytet otwarty dla osób niepełnosprawnych
Konkurs na projekt szaty graficznej Legitymacji Osób Niepełnosprawnych
Centrum im. Ludwika Braille'a 3
Relacja Warszawa – Zakopane
"Sztuka kochania" bez barierPolski Związek Niewidomych: Program VISAL w Polsce

W dniach 11-12 maja br. w Warszawie odbyło się szkolenie dla nowych trenerów programu VISAL zorganizowane przez Europejską Unię Niewidomych.
Nazwa VISAL jest akronimem angielskiego Visually Impaired Seniors Active Learning. Jest to autorski model pracy z osobami starszymi tracącymi wzrok, wypracowany w 2012 r. przez ekspertów z Holandii, Wielkiej Brytanii, Austrii, Słowacji i Chorwacji. W ciągu 5 lat od powstania programu został on z powodzeniem przetestowany i wprowadzony w 10 krajach, w których łącznie odbyło się już ponad 240 cykli zajęć dla seniorów. Komisja Europejska pozytywnie ocenia cele, metodologię i dotychczasowy poziom realizacji programu VISAL, współfinansując kolejne edycje szkoleń dla trenerów, określanych mianem „facylitatorów” ze względu na nieformalny, swobodny charakter prowadzenia zajęć i niedyrektywny styl zarządzania procesem rozwojowym, zachodzącym w grupie.
Nadrzędnym celem VISAL-a jest bowiem przeciwdziałanie izolacji i wykluczeniu społecznemu, poprzez stworzenie nieformalnych możliwości edukacyjnych dla osób starszych z uszkodzonym wzrokiem, a także zwiększenie ich zaangażowania i wzmocnienie roli w społeczeństwie, poprzez zachęcenie do wywierania wpływu na działania lokalnych decydentów. Program obejmuje cykl 7 spotkań w grupie liczącej od 8 do 12 osób, doświadczającej podobnych problemów, związanych z pojawiającą się w ich życiu utratą widzenia.
Do udziału w szkoleniu w Warszawie zgłosili się przedstawiciele organizacji działających na rzecz osób niewidomych z Islandii, Grecji i Polski. Warsztat poprowadziła doświadczona trenerka z Chorwacji Ana Vrbanic oraz kierownik ds. projektów z biura EBU we Francji Romain Ferretti. Podczas 2 dni intensywnej pracy uczestnicy poznali główne założenia i metody projektu oraz nauczyli się, jak krok po kroku organizować i prowadzić zajęcia dla seniorów z dysfunkcją wzroku. Ich kolejnym zadaniem będzie bowiem zrealizowanie kompletnego cyklu szkoleń w swoim kraju.
Reprezentujące Polski Związek Niewidomych uczestniczki szkolenia z dużym entuzjazmem podchodzą do tego zadania, ponieważ VISAL jest bardzo użytecznym, ciekawym i niosącym wiele możliwości narzędziem pracy. Wszystkie nowo przeszkolone osoby mają nadzieję, że dzięki temu projektowi będą mogły skutecznie pomagać osobom starszym, będącym w trudnej sytuacji utraty widzenia.
Spotkanie w międzynarodowym gronie uczestników szkolenia z programu VISAL było także okazją do rozmów na temat sytuacji osób z niepełnosprawnością wzroku w poszczególnych państwach w Europie. Na zaproszenie prezes Polskiego Związku Niewidomych Anny Woźniak-Szymańskiej Instytut Tyflologiczny w Warszawie odwiedził w tym terminie także dyrektor Biura EBU Mokrane Boussaid. Podczas swojej wizyty miał on możliwość poznania działalności prowadzonej przez Instytut, odwiedził Dział Zbiorów dla Niewidomych GBPiZS i spotkał się z jego pracownikami. Odbył także rozmowę z prezes ZG PZN, podczas której dyskutowane były najważniejsze kwestie dotyczące sytuacji osób niewidomych w Polsce, bieżące prace PZN oraz możliwości poszerzenia współpracy między naszą organizacją a EBU.
Z okazji wizyty zagranicznych gości odbyła się także uroczysta kolacja, z udziałem przedstawicielki parlamentarnego zespołu ds. osób z niepełnosprawnością wzroku, posłanki Ewy Tomaszewskiej. Dyrektor Biura EBU zwrócił się do pani poseł z prośbą o wsparcie postulatów PZN dotyczących utworzenia w Polsce Narodowego Programu Rehabilitacji Osób Niewidomych i Słabowidzących. Powiedział, iż bez odpowiedniej rehabilitacji on sam nigdy nie mógłby nic osiągnąć po tym, jak stracił wzrok. Dlatego jest to kluczowe zadanie, stojące przed politykami, aby pomóc osobom z niepełnosprawnością wzroku wrócić do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym, zamiast pozwolić im, aby byli bezradni i zdani na opiekę państwa. – Rehabilitacja jest naszym najważniejszym prawem – podkreślał Morane Boussaid. Gratulował również powołania specjalnego zespołu w polskim parlamencie, dedykowanego osobom z dysfunkcją wzroku. Pani poseł zadeklarowała, iż nadal będzie popierała dążenia środowiska do wprowadzania ważnych i potrzebnych zmian w polskim ustawodawstwie. Podkreśliła, że w tym celu niezbędna jest współpraca z ekspertami – organizacjami, specjalizującymi się w tej tematyce i z samymi zainteresowanymi.zaznacz i zamknij wróć do góryInstytut Tyflologiczny PZN: Ankieta i zaproszenie na konferencję „Uveitis (zapalenie błony naczyniowej oka, ZBNO) z perspektywy pacjenta”

Serdecznie zapraszamy 6 czerwca 2017 r., o godz. 13.00 na konferencję pt.: „Uveitis (zapalenie błony naczyniowej oka, ZBNO) z perspektywy pacjenta”. Schorzenie to jest bardzo mało znane i wymaga długotrwałego procesu diagnostycznego. Nieleczone, może prowadzić do nieodwracalnej utraty widzenia.

Konferencja będzie kontynuacją debat problemowych dotyczących różnych schorzeń grożących ślepotą. Jej celem jest edukacja pacjentów i decydentów na temat specyfiki tego schorzenia, diagnostyki i dostępu do leczenia oraz rehabilitacji. Chcemy na niej przedstawić również informacje o stanie wiedzy pacjentów o tym schorzeniu. Dlatego prosimy Państwa o udzielenie odpowiedzi na kilka podstawowych pytań:

Prosimy podać, w jakim województwie Pan/Pani mieszka:
…………………………………………………………………..

Odpowiedzi na powyższe pytania prosimy przesyłać do 31.05.2017 r. na adres:
biuro@przychodniapzn.pl
Program konferencji:
13.00-13.10 – przywitanie gości – prezes PZN Anna Woźniak-Szymańska
13.10-13.30 – najważniejsze problemy pacjenta ze schorzeniami narządu wzroku w Polsce z perspektywy Polskiego Związku Niewidomych – dyrektor Instytutu Tyflologicznego PZN Małgorzata Pacholec
13.30 – 13.50 – uveitis (zapalenie błony naczyniowej oka, ZBNO, H20 – Zapalenie tęczówki i ciała rzęstkowego oraz H30 – Zapalenie naczyniówki i siatkówki) z perspektywy klinicysty – prof. dr hab. n med. Marta Misiuk-Hojło, Katedra i Klinika Okulistyki, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu
13.50-14.10 – uveitis z perspektywy systemowej – dr n. med. Jakub Gierczyński, MBA; NIZP-PZH
14.10-14.30 – uveitis z perspektywy pacjenta - dyrektor Instytutu Tyflologicznego PZN Małgorzata Pacholec
14.30-14.50 – uveitis z perspektywy świadczeniodawcy – dyrektor Centralnej Przychodni Rehabilitacyjno-Leczniczej Polskiego Związku Niewidomych Teresa Kłys
14.50-15.30 – debata i dyskusja
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, prosimy o wcześniejsze zgłaszanie chęci wzięcia udziału w spotkaniu pod nr. telefonu: 22 831 33 83.
Serdecznie zapraszamy!

zaznacz i zamknij wróć do góryInstytut Tyflologiczny PZN: Wydarzenia kulturalne w Tyflogalerii w maju 2017

16 maja, godzina 16.00 – literacki wtorek
Spotkanie autorskie z Andrzejem Zaniewskim – poetą, prozaikiem, autorem tekstów piosenek. Andrzej Zaniewski ukończył historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim w 1964 r. Debiutował wierszami zamieszczanymi w Głosie Wybrzeża, w 1958 r. współtworzył orientację poetycką Hybrydy. Autor wielu tomów poezji i prozy (znana powieść „Szczur”) przełożonych na ponad 30 języków. Wydał zbiory wierszy.

23 maja, godzina 14.00 – wystawa
Wernisaż wystawy malarstwa mieszkańców zaprzyjaźnionego z nami Domu Pomocy Społecznej przy ul. Wójtowskiej 13 w Warszawie

30 maja, godzina 17.00 – koncert
Koncert z cyklu spotkania z muzyką dawną w wykonaniu zespołu FURIBONDO.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!
Tyflogaleria PZN, Warszawa, ul. Konwiktorska 7; tel. 22 831–22–71 w. 258, 22 635 52 84
e-mail: tyflogaleria@pzn.org.pl, pzn.org.pl

zaznacz i zamknij wróć do góryInstytut Tyflologiczny PZN: Koncert „Otworzyło się życie”

Polski Związek Niewidomych serdecznie zaprasza Państwa do Teatru Rampa 24 czerwca na godzinę 20.00 na koncert Orkiestry Symfonicznej Lwowskiego Teatru Narodowego z udziałem niewidomych solistów z Ukrainy i Polski.
Otrzymaliśmy możliwość zakupu 40 biletów ze zniżką 50% od ceny 80 zł lub 60 zł. Tańszy bilet można kupić, wchodząc na stronę ebilet.pl. Należy wyszukać na stronie Teatr Rampa i koncert pod tytułem „Otworzyło się życie” – dotyczy to wyłącznie miejsc oznaczonych na platformie e-bilet na czerwono lub na żółto. Należy kliknąć w wybrane miejsca, a następnie w polu „kod rabatowy” wpisać RAMPA2017. Serdecznie zachęcamy do skorzystania z oferty, miejsc jest mało, ale jest to niepowtarzalna okazja, by posłuchać pięknej muzyki w wykonaniu wyjątkowych artystów.


zaznacz i zamknij wróć do góryKoło PZN w Sieradzu: Wrota Czasu 2017

6 maja 2017 r. odbyła się VI edycja cyklicznej imprezy, organizowanej przez urząd Miasta w Sieradzu – WROTA CZASU. Ponownie na Wzgórzu Zamkowym rozbrzmiał szczęk mieczy, rycerze stawali w szranki, walcząc o uśmiech damy serca. Wśród muzyki, średniowiecznych gier oraz jarmarcznego gwaru znalazło się także stoisko Koła Terenowego Polskiego Związku Niewidomych z Sieradza. Przedstawiciele Koła promowali organizację i działania na rzecz osób z dysfunkcją wzroku. Mieszkańcy miasta mogli zapoznać się ze specjalistycznymi pomocami szkolnymi, tyflografikami czy czasopismami wydanymi w druku powiększonym i brajlu. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się pomoce, które mogą ułatwić życie zarówno osobie niewidomej, jak i widzącej, np. miarki do produktów sypkich czy bilonówka. Reprezentanci Koła podzielili się na dwie grupy: gdy jedni zajmowali się promocją, drudzy wędrowali między stanowiskami rzemieślniczymi. Odwiedzili zamkową kuźnię, browarnika, obozowisko rycerskie itd. Próbowali swoich sił w średniowiecznych zabawach. Niestety, nie wszystkie okazały się dostępne, choć chęci nie brakowało. Ryzykowne wydawało się strzelanie przez niewidomego z łuku do celu, rzut oszczepem lub kolczugą. Natomiast warsztaty bębniarskie czy przeciąganie liny były doskonałą formą spożytkowania nadmiaru energii.
Pogoda dopisała, co sprawiło, że mieszkańcy Sieradza tłumnie przybyli na Wzgórze Zamkowe. Warto podkreślić, że Koło Terenowe PZN było jedynym reprezentantem organizacji pozarządowych z wielu, jakie działają na terenie miasta.

Alicyjka

zaznacz i zamknij wróć do góryStrona PFRON i logo w nowej odsłonie

10 maja br. ruszyła nowa strona internetowa Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. To kolejny element strategii komunikacji PFRON przyjętej przez Zarząd PFRON w grudniu 2016 r., której celem jest budowa wizerunku Funduszu jako nowoczesnej, efektywnej instytucji publicznej. Nowa witryna internetowa PFRON ma być czytelna, prosta w nawigacji, ma nowoczesny projekt graficzny, a także spełnia standard WCAG 2.0 i jest dostępna dla osób niepełnosprawnych. Najważniejsze komunikaty są tłumaczone na język migowy. Nowością jest wyszukiwarka, która ma ułatwiać osobom niepełnosprawnym odnajdywanie informacji dotyczących otrzymywania pomocy ze środków Funduszu. Strona główna zawiera informacje o Funduszu oraz z poszczególnych oddziałów, by osoby zainteresowane otrzymały pełen pakiet wiedzy.
Nowe logo PFRON zostało wyłonione w otwartym konkursie. Zwycięzcą został Krzysztof Drumiński. Wyboru dokonała kapituła, w skład której weszli m.in.: dr Maciej Konopka (ASP, członek STGU Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej), Andrzej Renes (ASP oraz brukselska Academie des Beaux Arts, rzeźbiarz, specjalista od sztuki osób niepełnosprawnych) oraz Adrian Napiórkowski (grafik, twórca projektów wystaw i wydawnictw Muzeum Powstania Warszawskiego).
Logo opowiada prostą historię – sygnet (znak graficzny) przedstawia kwiat, który jest „osłabiony”, ale dzięki podporze rozkwita. Kwiat symbolizuje osobę niepełnosprawną, podpora – wsparcie ze strony Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Pod adresem pfron.org.pl wciąż funkcjonuje stara wersja strony. Osoby zainteresowane mogą obejrzeć wersję testową nowego serwisu tutaj: http://www.nowastrona.pfron.org.pl/.


zaznacz i zamknij wróć do góryUniwersytet otwarty dla osób niepełnosprawnych

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie planują wspólne działania na rzecz osób niepełnosprawnych. Porozumienie w tej sprawie zostało podpisane we wtorek (9 maja br.) przez prezesa Funduszu Roberta Kwiatkowskiego oraz rektora UKSW ks. prof. dr. hab. Stanisława Dziekońskiego.
Porozumienie zakłada między innymi podwyższenie liczby zatrudnionych osób niepełnosprawnych na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Ponadto obie instytucje przygotują oraz zrealizują program „Uniwersytet otwarty dla osób niepełnosprawnych”, w ramach którego zostanie przeprowadzony m.in. audyt obiektów UKSW. Dokument przewiduje też udoskonalanie serwisu internetowego uczelni do potrzeb osób niepełnosprawnych zgodnie z wytycznymi WCAG 2.0.
W ramach porozumienia Fundusz oraz Uniwersytet będą organizować konferencje, seminaria i spotkania dotyczące problematyki osób niepełnosprawnych, a także będą dążyć do utworzenia kierunku studiów podyplomowych/specjalizacji z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej. Dzięki współpracy, studenci i doktoranci UKSW będą mieli możliwość odbycia stażu lub praktyki w PFRON. Fundusz gotów jest też udzielać merytorycznego wsparcia studentom i doktorantom piszącym prace dyplomowe z zakresu aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych.
Porozumienie z UKSW jest elementem Programu Partnerskiego PFRON, którego celem jest zwiększenie zatrudnienia osób niepełnosprawnych w instytucjach publicznych i spółkach Skarbu Państwa. Dotychczas wynegocjowano i podpisano porozumienia z TVP SA, Szkołą Główną Handlową, Uniwersytetem Ekonomicznym w Poznaniu, Pocztą Polską SA.

zaznacz i zamknij wróć do góryKonkurs na projekt szaty graficznej Legitymacji Osób Niepełnosprawnych

Wystartował konkurs Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na wykonanie projektu szaty graficznej Legitymacji Osób Niepełnosprawnych – „Moja Legitymacja”. Zainteresowani mogą zgłaszać swoje prace do 18 maja.
Celem przedsięwzięcia jest wyłonienie projektu szaty graficznej Legitymacji Osoby Niepełnosprawnej. Zgłaszane do konkursu szaty graficzne powinny być przygotowane zgodnie z aktualnymi trendami projektowania, nawiązywać do charakteru dokumentu, cechować się wysokim poziomem artystycznym, oryginalnością, estetycznością, nowoczesnością i innowacyjnością oraz gwarantować możliwość produkcji dokumentu.
Konkurs ma charakter otwarty i ogólnopolski. Każdy uczestnik przedsięwzięcia może zgłosić tylko jeden projekt. Konkurs zostanie przeprowadzony trzyetapowo. W pierwszym etapie formalnej i merytorycznej oceny dokona powołana przez organizatora Kapituła Konkursu. W drugim etapie wybrane projekty zostaną poddane głosowaniu internetowemu dzięki specjalnej funkcji udostępnionej na stronie internetowej MRPiPS. W ramach trzeciego etapu konkursu ostatecznego wyboru projektu szaty graficznej Legitymacji Osób Niepełnosprawnych dokona Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Wyłoniony w konkursie projekt szaty graficznej legitymacji będzie w szczególności zamieszczany jako wzór w aktach prawnych oraz nadrukowywany na blankiecie legitymacji. Będzie również wykorzystywany w działalności informacyjnej, promocyjnej i szkoleniowej.
Szczegółowe zasady oraz tryb organizacji konkursu określa „Regulamin Konkursu na projekt szaty graficznej Legitymacji Osoby Niepełnosprawnej – „Moja Legitymacja”, stanowiący załącznik do zarządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie konkursu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na wykonanie projektu szaty graficznej Legitymacji Osoby Niepełnosprawnej - „Moja Legitymacja”.

Projekty będą przyjmowane do 18 maja 2017 roku (decyduje data wpływu do organizatora).
Szczegółowe informacje dostępne na stronie: https://www.mpips.gov.pl/aktualnosci-wszystkie/inne/art,8814,konkurs-na-projekt-szaty-graficznej-legitymacji-osob-niepelnosprawnych.html

zaznacz i zamknij wróć do góryCentrum im. Ludwika Braille'a 3

Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego zaprasza osoby z dysfunkcją wzroku, chorobami psychicznymi i epilepsją do udziału w projekcie Centrum im. Ludwika Braille'a 3 (kontynuacja).

Celem projektu jest zwiększenie samodzielności osób niewidomych, słabowidzących, z chorobami psychicznymi oraz epilepsją poprzez udział w różnorodnych formach wsparcia zaplanowanych w projekcie, m.in.: szkoleniach miękkich, szkoleniach z zakresu rozwoju osobistego poprzez ruch, kursach językowych. Poza szkoleniami/warsztatami grupowymi Fundacja proponuje indywidualne wsparcie psychologa, prawnika, coacha, instruktorów orientacji przestrzennej i czynności dnia codziennego, a także specjalistów z zakresu nowoczesnych technologii.
Projekt ten jest adresowany do osób, które:

Wszystkie osoby zainteresowane udziałem w projekcie proszone są o wypełnienie formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie http://firr.org.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=973:nowy-nabor-do-projektu-centrum-ludwika-braille-a&catid=7&Itemid=101&lang=pl i odesłanie go na adres clb@firr.org.pl.

Po otrzymaniu zgłoszeń zespół projektu dokona wstępnej weryfikacji i będzie kontaktował się z osobami, które się zakwalifikowały.
Projekt Centrum Ludwika Braille'a 3 (kontynuacja) współfinansowany jest przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach celu programowego 2: zwiększenie samodzielności osób niepełnosprawnych (beneficjentów projektu).

Biuro projektu: Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego w Warszawie, Pl. Konstytucji 5/4. Szczegółowe informacje lub pytania dotyczące projektu: tel. (22) 400 50 73 lub clb@firr.org.pl
Termin realizacji projektu :01.04.2017 – 31.03.2018 r.


zaznacz i zamknij wróć do góryRelacja Warszawa – Zakopane

Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego serdecznie zaprasza osoby z dysfunkcją wzroku na performatywne oprowadzanie po wystawie Relacja Warszawa – Zakopane, które odbędzie się w najbliższy czwartek, 18 maja, o godz. 18:00.

Zielnik mchów tatrzańskich Tytusa Chałubińskiego, obrazy Zofii Stryjeńskiej, rysunki Witkacego, rzeźby szkoły zakopiańskiej, tkaniny i zabawki projektowane przez uczniów Antoniego Kenara, odważne modernistyczne projekty schroniska w Morskim Oku, kolaże Jana Dziaczkowskiego oraz nowe prace Zbigniewa Rogalskiego i Igora Omuleckiego – to tylko niewielka część tego, co można zobaczyć od 23 kwietnia 2017 roku w Muzeum Rzeźby w Królikarni. Podążając śladami twórców, którzy z powodu swojej profesji, pasji lub upodobań towarzyskich krążyli między Warszawą a Zakopanem, wystawa opowiada o silnej, kulturotwórczej więzi pomiędzy dwoma stolicami: polityczną i zimową.
Wstęp na spotkanie jest wolny.
Zapisy: edukrolikarnia@mnw.art.pl
Więcej informacji o wystawie na stronie Królikarni:
http://www.krolikarnia.mnw.art.pl/wystawy/relacja-warszawa-zakopane,186.html

Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego
Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie
ul. Puławska 113a, 02-707 Warszawa
tel. +48 (22) 843 15 86
krolikarnia.mnw.art.pl
Dojazd:
Metro – stacja Wierzbno
Autobus – 218, N37
Tramwaj – 4, 10, 14, 18, 31, 35 – przystanek Królikarnia
Organizatorzy mogą pomóc Państwu w dotarciu na spotkanie. Jeśli jest taka potrzeba, proszą o kontakt: edukrolikarnia@mnw.art.pl; tel. 22 843 15 86.

Dojazd:
Przystanek Królikarnia na skrzyżowaniu ulic Woronicza i Puławskiej: przystanki w obu kierunkach znajdują się przy ul. Puławskiej przed skrzyżowaniem od strony centrum. Po wyjściu z tramwaju kierować się w stronę przejścia dla pieszych z sygnalizacją świetlną. Jest ona wyposażona w brzęczyki. Przejść w lewo przez ulicę Puławską. Po przejściu przez ulicę skręcić w prawo. Uwaga za przejściem dla pieszych, na chodniku wzdłuż ulicy Puławskiej biegnie ścieżka rowerowa. Iść wzdłuż muru Królikarni, skręcić w lewo w bramę. Przejście przez park do muzeum zajmuje ok. 4 minuty. Iść główną aleją, która nieznacznie skręca w lewo i prowadzi przez mostek. Za mostkiem, obejść duży owalny trawnik z lewej strony. Muzeum na przeciwległym końcu owalnego trawnika. Wejście po około dwudziestu schodkach, które prowadzą w górę.
Uwaga! Linia tramwajowa 18 ma dwa przystanki o nazwie Królikarnia. Jadąc od strony centrum, należy wysiąść na tym pierwszym. Jadąc od strony Służewca – na tym drugim.
Dojazd tramwajem 31: przystanek Królikarnia na skrzyżowaniu ulic Woronicza i Puławskiej znajduje się przy ulicy Woronicza, przed skrzyżowaniem od strony Służewca. Po wyjściu z tramwaju iść w kierunku przejścia dla pieszych. Zamontowano przy nim sygnalizację świetlną z brzęczykami. Przejść w kierunku centrum przez jezdnię. Kierować się na prawo na przejście przez ulicę Puławską, które także wyposażono w sygnalizację świetlną z brzęczykami. Pośrodku tego przejścia jest torowisko. Po przejściu przez ulicę skręcić w prawo. Uwaga: po drugiej stronie Puławskiej, chodnikiem biegnie ścieżka rowerowa. Iść wzdłuż muru Królikarni, skręcić w lewo w bramę. Przejście przez park do muzeum zajmuje ok. 4 minuty. Iść główną aleją, która nieznacznie skręca w lewo i prowadzi przez mostek. Za mostkiem, obejść duży owalny trawnik z lewej strony. Muzeum na przeciwległym końcu owalnego trawnika. Wejście po około dwudziestu schodkach, które prowadzą w górę.
Dojazd metrem – stacja Wierzbno: po wyjściu z metra kierować się w stronę południową. Po opuszczeniu strefy biletowej kierować się w lewo, następnie znowu w lewo schodami na górę. Wyjście znajduje się na rogu al. Niepodległości i ulicy Woronicza, równolegle do al. Niepodległości. Po wyjściu na chodnik zawrócić w stronę skrzyżowania i skręcić w lewo w ulicę Woronicza. Iść chodnikiem oddzielonym od jezdni pasem zieleni, z tramwajami po drugiej stronie ulicy. Po 8–10 minutach na skrzyżowaniu z ulicą Puławską kierować się do przejścia dla pieszych z sygnalizacją świetlną wyposażoną w brzęczyki. Uwaga: po drugiej stronie, na chodniku wzdłuż ulicy Puławskiej, biegnie ścieżka rowerowa. Po przejściu skręcić w prawo, iść wzdłuż muru Królikarni, skręcić w lewo w bramę. Przejście przez park do muzeum zajmuje ok. 4 minuty. Iść główną aleją, która nieznacznie skręca w lewo i prowadzi przez mostek. Za mostkiem, obejść duży owalny trawnik z lewej strony. Muzeum na przeciwległym końcu owalnego trawnika. Wejście po około dwudziestu schodkach, które prowadzą w górę.
Dojazd autobusem 218, przystanek Królikarnia: po wyjściu z autobusu kierować się wzdłuż Puławskiej w kierunku przeciwnym do jazdy autobusu. Uwaga: wzdłuż chodnika biegnie ścieżka rowerowa. Iść prosto wzdłuż parku, potem muru Królikarni, skręcić w lewo w bramę parku. Przejście przez park do muzeum zajmuje ok. 4 minuty. Iść główną aleją, która nieznacznie skręca w lewo i prowadzi przez mostek. Za mostkiem, obejść duży owalny trawnik z lewej strony. Muzeum na przeciwległym końcu owalnego trawnika. Wejście po około dwudziestu schodkach, które prowadzą w górę.

zaznacz i zamknij wróć do góry"Sztuka kochania" bez barier

Fundacja Kultury bez Barier zaprasza na kolejny pokaz: „Sztuka kochania” – film o Michalinie Wisłockiej – z audiodeskrypcją oraz napisami dla niesłyszących. Organizator zapewnia również pętlę indukcyjną i tłumaczenie na PJM. Pokaz odbędzie się 22 maja o godzinie 17:30 w Kinotece (Pl. Defilad 1) w sali nr 2.
Tak jak poprzednio, w ramach spotkania z cyklu „Rodzina kinomaniaków” rodzice mogą obejrzeć film, a dzieci będą miały zapewnioną opiekę edukatora podczas zajęć edukacyjno-rozrywkowych. W zgłoszeniu prosimy podać wiek dzieci oraz rodzaj niepełnosprawności (jeśli jest).
Wstęp wolny, ale liczba miejsc jest ograniczona. Rezerwacje przyjmuje Anna Turkosz: e-mail: aniat@kulturabezbarier.org, tel./SMS: 661-543-035 do 21 maja do godziny 18:00.
Więcej o filmie:
Filmowa opowieść o uznanej lekarce oraz autorce najpopularniejszego w Polsce poradnika o miłości. Film ukazuje trzy etapy życia Michaliny Wisłockiej, które skłoniły główną bohaterkę do stworzenia i opublikowania w 1976 roku bestsellerowego poradnika „Sztuka kochania”. Akcja filmu zaczyna się od lat 40., czasów młodości Michaliny, kiedy kończy studia medyczne, wychodzi za mąż za Stacha i zamieszkuje wspólnie z mężem i przyjaciółką Wandą w jednym mieszkaniu. Wspólnie z bohaterami filmu przechodzimy przez lata 50., kiedy Michalina rozwija swoją karierę zawodową, poznaje Jurka, który pokazuje jej prawdziwą miłość i po raz pierwszy pojawia się pomysł napisania książki. Lata 70. Michalina Wisłocka jest już uznaną lekarką, do której gabinetu ustawiają się kolejki pacjentek. Poradnik Michaliny przez lata blokowany jest przez Komitet Centralny, jednak dzięki interwencji pacjentek Wisłockiej oraz jej wytrwałości w dążeniu do celu, w końcu zostaje wydany w 1976 roku.
Projekt „Rodzina kinomaniaków” jest dofinansowany ze środków Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

zaznacz i zamknij wróć do góry

Wersja offline wygenerowana automatycznie.
Copyright © 2013 Biuletyn Informacyjny „Pochodni”. Wszelkie prawa zastrzeżone.