Skocz do spisu treści

Biuletyn Informacyjny „Pochodni”

BIP nr 3 (146), luty 2017

Redakcja
Ewa Fraszka-Groszkowska - p.o. redaktora naczelnego
Dorota Ciborowska
Rafał Kanarek
Marta Michnowska
Barbara Zarzecka

Adres redakcji:
ul. Konwiktorska 9
00-216 Warszawa
tel.: 226351910, 228312271 wew. 253,
e-mail: pochodnia@pzn.org.pl
strona WWW: pochodnia.pzn.org.pl

Uwaga! Jeśli chcesz zamknąć okno a później móc wrócić do ostatnio czytanego artykułu, cofnij się do najbliższego linku "zaznacz" i otwórz go.


Spis treści

Polski Związek Niewidomych: Spotkanie w sprawie „Nestora”
Instytut Tyflologiczny PZN: Przekaż 1% podatku na pomoc niewidomym
Instytut Tyflologiczny PZN: Tyflogaleria w lutym
Koło PZN w Cieszynie: Kobiety kobietom
Niewidomi kręglarze z „Karolinki Chorzów” w Koszycach
Nowe legitymacje dla emerytów i rencistów
Giełda Pracy w Rzeszowie
Grasz o staż 2017
Audiodeskrypcja w Dziale Zbiorów dla Niewidomych GBPiZS
Zaproszenie do wirtualnej biblioteki
Studium przedmiotu
Audiodeskrypcja w Chełmie
Daniel Blake we Wrocławiu
Jaskinia, w której znajdziemy siebie
Piłka nożna z AD
Wernisaż wystawy fotografii autorstwa Kamila Olechwirowicza pt. „Złote Jabłko”
Ogłoszenie
Ogłoszenie matrymonialnePolski Związek Niewidomych: Spotkanie w sprawie „Nestora”

1 lutego 2017 r. w Tyflogalerii Polskiego Związku Niewidomych w Warszawie przy ul. Konwiktorskiej 7 odbyło się robocze spotkanie, którego tematem była trudna sytuacja Ośrodka Leczniczo-Rehabilitacyjnego „NESTOR” w Muszynie.
W naradzie uczestniczyli przedstawiciele: prezydium ZG PZN, pracowników Instytutu Tyflologicznego w Warszawie oraz 12 okręgów PZN. Kierownictwo Związku zrelacjonowało zebranym, jak trudna jest obecnie sytuacja w tej jednostce oraz jakie działania w odniesieniu do tego Ośrodka podjęło kierownictwo Związku w ostatnim okresie.
Standard Ośrodka jest niski. Potrzeba wielu zmian wynika również z przepisów przeciwpożarowych. Złożony został projekt o dofinansowanie modernizacji tego obiektu. Jest jednak wiele wątpliwości. Po pierwsze, czy złożony projekt uzyska pozytywną ocenę? Jeśli tak, to potrzebne będą znaczne środki własne, bowiem z projektu można pokryć tylko część kosztów. A co zrobić, jeżeli projekt zostanie oceniony negatywnie?
Trudne okazuje się prowadzenie w tym obiekcie działalności rehabilitacyjnej bez dofinansowań Związku. Zasygnalizowane tematy to wstęp do poważnej dyskusji podczas posiedzenia Zarządu Głównego zaplanowanego w połowie marca br.
Obecni na spotkaniu przedstawiciele zostali poproszeni o przekazanie uzyskanych informacji w swoich okręgach. Jest czas na rozmowy, dyskusje, aby w sposób przemyślany Zarząd Główny mógł podjąć najlepszą decyzję dotyczącą tego ośrodka. A może Ktoś z Państwa – czytelników Biuletynu – ma dobry pomysł na nasz „Dom nad Popradem”? Czekamy na Państwa propozycje pod adresem pochodnia@pzn.org.pl.
Centrum Komunikacjizaznacz i zamknij wróć do góryInstytut Tyflologiczny PZN: Przekaż 1% podatku na pomoc niewidomym

1% – tak niewiele, a jednocześnie tak dużo. Dzięki 1% można zmienić życie niejednej osoby, dlatego przekazując ten ułamek podatku na Polski Związek Niewidomych, pośrednio dajecie Państwo wsparcie wszystkim, którzy korzystają z naszej pomocy.
Zachęcamy też do skorzystania z programu rozliczeniowego na naszej stronie internetowej: https://mojpit.pl/_pzn.
1% można również przekazać ,wpisując w odpowiedniej rubryce zeznania podatkowego za rok 2016 nr KRS 0000042049.


zaznacz i zamknij wróć do góryInstytut Tyflologiczny PZN: Tyflogaleria w lutym

Choć luty to najkrótszy w roku miesiąc, w Tyflogalerii atrakcji nie zabraknie. Piękna muzyka, mocne kino i wiedza podana w przystępny sposób – to wszystko czeka na tych, którzy zdecydują się w najbliższych dniach odwiedzić Tyflogalerię Polskiego Związku Niewidomych przy ul. Konwiktorskiej 7 w Warszawie. Szczegółowy program poniżej.

14.02., godz. 16.00 – koncert z okazji walentynek w wykonaniu Grzegorza Deptucha, profesjonalnego muzyka, grającego na saksofonie altowym, sopranowym i tenorowym. W jego repertuarze znajdują się zarówno utwory klasyczne, jak i popularne standardy jazzowe oraz znane covery muzyki rozrywkowej z różnych stron świata i niezapomniane polskie piosenki.
17.02., godz. 13.15 – ciąg dalszy zajęć z treningu ekonomicznego.
21.02., godzina 16.00 – spotkanie z Fundacją „Katarynka” (prowadzącą portal „Adapter”) i projekcja polskiego filmu fabularnego z 2014 roku „Pod Mocnym Aniołem”. Scenariusz i reżyseria Wojciech Smarzowski. Czas trwania filmu: 105 minut. „Pod Mocnym Aniołem” to opowieść o powolnym upadku człowieka spętanego nałogiem, niełatwej, momentami tragicznej walce o przetrwanie, zwątpieniu, nadziei, kolejnym upadku, wielkiej determinacji, aż po światełko w tunelu w postaci odwzajemnionej miłości do kobiety, która jest ostatnią szansą na powrót do normalności i wyzwolenie się z potwornej choroby.
24.02., godzina 13.15 – ciąg dalszy zajęć z treningu ekonomicznego.
28.02., godzina 17.00 – koncert „Z Janem Sebastianem Bachem” w wykonaniu zespołu muzyki dawnej Furibondo.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny
Tyflogaleria PZN, Warszawa, ul. Konwiktorska 7; tel. 22 831–22–71 w. 258, e-mail: tyflogaleria@pzn.org.pl, pzn.org.pl

zaznacz i zamknij wróć do góryKoło PZN w Cieszynie: Kobiety kobietom

Gdy nie widzimy lub widzimy słabo, mamy trudności ze zrobieniem makijażu, fryzury, manicure czy pedicure. Dobór kolorystyki do konkretnego typu urody też staje się problemem, a nie zawsze mamy kogoś do pomocy.
Dlatego w Cieszynie ruszyła wyjątkowa akcja pod hasłem „Kobiety kobietom”, w ramach której niepełnosprawnym paniom pomogą specjalistki, które chcą podzielić się swoją wiedzą i umiejętnościami. 30 stycznia fryzjerki z salonów bielskiego i cieszyńskiego oraz kosmetyczki otworzyły dla członkiń cieszyńskiego Koła PZN swoje salony… i serca. Jedenaście z nas skorzystało z bezpłatnych zabiegów kosmetycznych, a każda z nas wyszła do domu z nową fryzurą.
Cenne były też fachowe porady dotyczące np. doboru barw pasujących do każdej z nas oraz praktycznych sposobów samodzielnego dbania o urodę. – Zaczęło się od zwykłych pogaduszek przez telefon. Podczas rozmowy zrodził się ten pomysł, o którym powiedziałam znajomym fryzjerkom, a później już samo poszło – mówi Joanna Jędrusik, malarka i działaczka na rzecz kobiet.
Ponieważ salony były zamknięte dla innych klientek, mogłyśmy czuć się swobodnie, czas nas nie gonił, a atmosfera, jaką stworzyły nam pracujące tam panie, była wręcz domowa.
Ta akcja pokazała, że można zorganizować coś, co nam pomoże nawet bez dofinansowań, tylko nie powinniśmy zamykać się w domach, a nawet we własnym środowisku. Trzeba po prostu wyjść do ludzi.
Iwona Czarniak

zaznacz i zamknij wróć do góryNiewidomi kręglarze z „Karolinki Chorzów” w Koszycach

W listopadzie 2015 roku na Międzynarodowych Zawodach Osób Niewidomych i Słabowidzących w kręglach klasycznych w Levoczy na Słowacji Marek Zwolenkiewicz zajął pierwsze miejsce, dodatkowo pobijając rekord kręgielni. Później, w styczniu 2016 roku w Koszycach również zdobył złoty medal, podczas tych samych zawodów jego drużyna zajęła III miejsce.
W styczniu bieżącego roku grupa niewidomych i słabowidzących zawodników klubu „Karolinka Chorzów”, której reprezentantem jest również Pan Marek, ponownie udała się na turniej do Koszyc.
Na początek jednak kilka zdań o kręglarstwie klasycznym.
Kręgle klasyczne to dyscyplina sportu, która polega na przewracaniu jak największej liczby kręgli za pomocą specjalnej kuli. W grze tej jest 9 kręgli o wysokości 40 cm i wadze 1750 g ustawionych na polu w kształcie kwadratu, którego przekątna pokrywa się z osią symetrii toru. Kula pełna (bez otworów na palce) zrobiona z jednorodnej masy ma średnicę 160 mm i wagę ok. ± 2,85 kg (dzieci i młodzież grają kulami mniejszymi i lżejszymi). Na tor składa się pole gry o długości 6,5 m i szerokości 1,7 m, oraz bieżnia o długości 19,5 m i szerokości 1,34 m, po której toczy się kula.
W słowackich Koszycach zawodnicy „Karolinki Chorzów” startowali zarówno w kręglach „docelowych”, jak i „dobijanych”.
W grupie kręgli „docelowych” Marek Zwolenkiewicz zajął pierwsze miejsce i tym samym obronił tytułu z poprzednich zawodów. W kręglach „dobijanych” pierwsze miejsce zajęła reprezentantka „KS Karolinki” Maria Harazim. Dodatkowo drużyna męska „Karolinki Chorzów” w składzie: Marek Zwolenkiewicz, Teodor Radzimierski, Marek Halicki uplasowała się na III miejscu. Oprócz zawodników, którzy zdobyli medale, w zawodach uczestniczyły także Jolanta Strusz, Grażyna Krysiak i kierownik klubu, Czesława Konieczna.
Zawody w Koszycach przebiegły w sportowej atmosferze. Rywalizacja była bardzo zacięta. Poziom zawodów był wysoki. Udział w turnieju wzięli zawodnicy z 7 krajów. Mężczyźni i kobiety startowali w 3 kategoriach: B 1 – niewidomi, B 2 – bardzo słabowidzący i B 3 – słabowidzący.
Cała grupa zawodników „Karolinki Chorzów” wróciła ze Słowacji bardzo zadowolona ze swoich startów, osiągniętych wyników i miejsc w końcowej kwalifikacji. Takie wyniki utwierdzają ich w przekonaniu, że ich wysiłek i treningi nie idą na marne.

Andrzej Koenig


zaznacz i zamknij wróć do góryNowe legitymacje dla emerytów i rencistów

Jak podaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, od początku lutego każdy, kto przechodzi na świadczenie z ZUS, otrzymuje nową legitymację emeryta-rencisty, dostosowaną do potrzeb osób słabowidzących i niewidzących.
Rocznie Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydaje między 350 tys. a 400 tys. nowych legitymacji emeryta-rencisty. Legitymacja jest potwierdzeniem pobierania świadczenia z ZUS. Do końca stycznia obowiązywał jej stary, jasnozielony wzór (z elementami graficznymi w tle), jeszcze z 2004 r.
Od 1 lutego 2017 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydaje już tylko nowe biało-zielone legitymacje. Od starych, poza wyrazistą kolorystyką, odróżnia je także parę innych szczegółów. Po pierwsze i najważniejsze, legitymacja zawiera skrót „LER” (od legitymacji emeryta-rencisty) pisany w alfabecie Braille’a, co ułatwia rozpoznanie dokumentu osobom niewidomym. Nowa legitymacja nie ma już pola „numer świadczenia”, zastąpiło je pole „rodzaj świadczenia”, w ramach którego pojawiać się będą: emerytura, emerytura pomostowa, renta, renta socjalna, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.
Zmiany nie oznaczają wcale, że dotychczasowe legitymacje tracą ważność. – Stare legitymacje nie będą automatycznie przez ZUS wymieniane – mówi rzecznik regionalny ZUS Województwa Podkarpackiego Małgorzata Łyszczarz-Bukała. – Jednak osoby mające problem ze wzrokiem, dla których legitymacja opatrzona alfabetem Braille’a będzie stanowiła duże ułatwienie, mogą w każdej chwili zdać stary dokument i odebrać nowy – dodaje.

zaznacz i zamknij wróć do góryGiełda Pracy w Rzeszowie

W dniu 23 lutego 2017 roku (czwartek) w godzinach od 11:00 do 14:00 w Sali Kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie (przy ul. Grunwaldzkiej 15) odbędzie się Giełda Pracy dla Osób z Niepełnosprawnością.
Organizatorami Giełdy są Oddział Podkarpacki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Rzeszowie i Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych – Oddział Podkarpacki.
W trakcie Giełdy, oprócz poznania ofert pracy, będzie możliwość uzyskania informacji i porad dotyczących warunków zatrudniania osób z niepełnosprawnościami, systemu orzekania, przepisów z zakresu wsparcia osób z niepełnosprawnością i ich uprawnień. Swoje stanowiska będą miały PFRON, ZUS, PZON, Powiatowy Urząd Pracy w Rzeszowie, Wojewódzki Urząd Pracy, Państwowa Inspekcja Pracy, OHP.
Osoby zainteresowane będą mogły zarejestrować się w bazie osób poszukujących pracy Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.
Osoba do kontaktu w Oddziale Podkarpackim:
Agnieszka Ulak, tel. 17 28 39 318

zaznacz i zamknij wróć do góryGrasz o staż 2017

Śląski europoseł Marek Plura ogłasza drugą edycję konkursu „Grasz o staż”. Główną nagrodą jest miesięczny płatny staż w brukselskim biurze poselskim w Parlamencie Europejskim. W konkursie mogą brać udział studenci z województwa śląskiego.

Trójka zwycięzców zostanie wyłoniona podczas finałowego etapu w maju, który odbędzie się w Katowicach. Nagrodzeni otrzymają stypendium w wysokości 1000 euro na zakwaterowanie i podróż. Podczas stażu laureaci będą mieli okazję zapoznać się z tym, jak działa Parlament Europejski, biuro poselskie, uczestniczyć w spotkaniach grup parlamentarnych i politycznych, licznych konferencjach i seminariach. – Zapewniam, że to nie staż z parzenia kawy i układania pism w segregatorach. Bardzo chciałbym, aby młodzi, aktywni śląscy studenci zdobyli ciekawe i cenne doświadczenia, które przydadzą się im w przyszłej karierze zawodowej – mówi europoseł Marek Plura.

Eurodeputowany serdecznie zachęca do zgłaszania się do konkursu studentów z niepełnosprawnościami. Poselskie biuro w Brukseli jest w pełni dostępne.

Zgłoszenie należy wysłać na adres marek.plura@ep.europa.eu do 25 marca 2017 roku.

Regulamin oraz formularz rekrutacyjny dostępne są na stronie: http://plura.pl/

zaznacz i zamknij wróć do góryAudiodeskrypcja w Dziale Zbiorów dla Niewidomych GBPiZS

W Dziale Zbiorów dla Niewidomych GBPiZS, poza książkami brajlowskimi, książką mówioną czy publikacjami tyflologicznymi, można wypożyczyć filmy z audiodeskrypcją na płytach DVD. W zbiorach DZdN znajduje się obecnie 66 tytułów. Są to filmy polskie i zagraniczne. Wśród nich są niewątpliwe klasyki, np. komedie w reżyserii Stanisława Barei „Miś”, „Nie ma róży bez ognia”, „Poszukiwany, poszukiwana”, czy też wspaniałe adaptacje filmowe powieści, takie jak „Krzyżacy” Aleksandra Forda albo „Potop Redivivus” Jerzego Hoffmana. Zbiór jest stale powiększany o nowości, nie brakuje tytułów z ostatnich lat, jak „Moje córki krowy” Kingi Dębskiej, „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” Janusza Majewskiego czy „Młodość” Paolo Sorrentino. Pełną listę filmów można znaleźć na stronie dzdn.pl w zakładce „Spis filmów z audiodeskrypcją na płytach”. Wszystkie filmy na DVD są dostępne w wypożyczalni książki mówionej DZdN.
Poza tym przypominamy, że w serwisie wypożyczeń on-line DZdN na stronie wypozycz.dzdn.pl można pobrać ścieżki dźwiękowe filmów z audiodeskrypcją. Aktualnie znajduje się tam 126 ścieżek, a zbiór ten systematycznie się powiększa, głównie dzięki współpracy z Mazowieckim Stowarzyszeniem Pracy dla Niepełnosprawnych „De Facto”, które przygotowuje je w ramach projektu: Internetowy Klub Filmowy Osób Niewidomych „Pociąg” – ikfon.defacto.org.pl współfinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obecnie 45 ze 126 ścieżek jest przekazanych przez Stowarzyszenie „De Facto”.
Dział Zbiorów dla Niewidomych GBPiZS serdecznie zaprasza do wypożyczania filmów z audiodeskrypcją na płytach oraz ścieżek dźwiękowych dostępnych w serwisie on-line.

zaznacz i zamknij wróć do góryZaproszenie do wirtualnej biblioteki

IBUK Libra Light to platforma udostępniająca publikacje osobom niewidomym, słabowidzącym oraz niepełnosprawnym ruchowo (niemogącym czytać książek drukowanych). Uprawnieni czytelnicy od teraz mogą bezpłatnie korzystać z publikacji beletrystycznych, naukowych i specjalistycznych w formacie plików ePUB lub mp3. Nowatorski projekt został zrealizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN na zlecenie Instytutu Książki.

IBUK Libra Light powstała na bazie istniejącej od 2008 r. wirtualnej czytelni IBUK Libra, która udostępnia książki elektroniczne w modelu wypożyczeń bibliotekom i instytucjom. Nowa platforma jest przystosowana do pracy z czytnikiem NVDA i większością narzędzi adaptujących tekst (np. linijka brajlowska, syntezatory mowy). Na stronie internetowej (libralight.pwn.pl) osoby niepełnosprawne na ten moment znajdą katalog blisko 200 publikacji, które mogą pobrać i odtwarzać na własnych urządzeniach (komputer, telefon, urządzenia przenośne).
Dostęp jest możliwy po zalogowaniu się do osobistego konta i wprowadzeniu autoryzacyjnego kodu PIN. Pierwszą biblioteką, która zajmie się dystrybucją kodów PIN będzie Dział Zbioru dla Niewidomych przy Głównej Bibliotece Pracy i Zabezpieczenia Społecznego przy ul. Konwiktorskiej 7 w Warszawie. Aby go otrzymać, wymagane jest przedstawienie orzeczenia lekarskiego dla stwierdzenia niepełnosprawności. Takie rozwiązanie zapewnia, że z platformy skorzystają jedynie osoby do tego uprawnione. Dodatkowo na pliki ePUB oraz mp3 tuż przed ich pobraniem w sposób automatyczny zostaną nałożone znaki wodne, sygnujące pliki identyfikatorami czytelników.

Patronat nad platformą IBUK Libra Light objęli: Polski Związek Niewidomych oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

zaznacz i zamknij wróć do góryStudium przedmiotu

Chłodna porcelana, śliskie szkło, zróżnicowana faktura tkanin i mebli. To wszystko zachwycało i pobudzało zmysły i wyobraźnię ludzi czasów nowożytnych. Czy współczesny człowiek jest również gotowy zachwycać się pięknym przedmiotem, jego materialną tkanką?

Można się przekonać, odwiedzając Muzeum Narodowe w Warszawie, a dokładniej – nowo otwartą Galerię Sztuki Dawnej, w której 23 lutego o godzinie 17.00 rozpocznie się spotkanie zatytułowane „O pięknych przedmiotach: meblach, porcelanie, szkle i tapiceriach”.
Jak zapowiadają organizatorzy, warsztaty dostępne będą dla osób z dysfunkcją wzroku (audiodeskrypcja, muzyka i możliwość dotykania oglądanych przedmiotów).
Wstęp wolny. Osoby, które potrzebują pomocy w dotarciu do Muzeum, proszone są o kontakt z Anną Knapek pod numerem telefonu 22 621 10 31 wew. 227 lub e-mailem aknapek@mnw.art.pl.

Muzeum Narodowe w Warszawie
Galeria Sztuki Dawnej
Al. Jerozolimskie 3
mnw.art.pl

zaznacz i zamknij wróć do góryAudiodeskrypcja w Chełmie

Osoby z dysfunkcją wzroku mają okazję skorzystać z oferty Chełmskiej Biblioteki Publicznej. Od lutego w sali widowiskowej prezentowane tu będą filmy z audiodeskrypcją.

Pokazy odbywać się będą raz w miesiącu w sali widowiskowej ChBP (ul. Partyzantów 40).

Program:
22 lutego, godz. 12.00 – Excentrycy, reż. Janusz Majewski
29 marca, godz. 12.00 – Moje córki krowy, reż. Kinga Dębska
26 kwietnia, godz. 12.00 – Król życia, reż. Jerzy Zieliński
31 maja, godz. 12.00 – Róża, reż. Wojtek Smarzowski
28 czerwca, godz. 12.00 – Obce niebo, reż. Dariusz Gajewski

Szczegółowe informacje:
Chełmska Biblioteka Publiczna
im. Marii Pauliny Orsetti
ul. Partyzantów 40
tel. 82 563 95 92
chbp.chelm.pl/

zaznacz i zamknij wróć do góryDaniel Blake we Wrocławiu

Fundacja Katarynka zaprasza na kolejny pokaz w cyklu „ADAPTER – kino bez barier”. W lutym zobaczymy obraz uhonorowany w 2016 roku Złotą Palmą – najwyższą nagrodą Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes, czyli film pt. „Ja, Daniel Blake”, w reż. Kena Loacha.
Pokaz odbędzie się w najbliższą niedzielę, 19.02.2017 r., o godz. 16.00 w Kinie Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19-21 we Wrocławiu.
Bilety, w cenie 6 zł, można rezerwować przez Fundację Katarynka pod adresem: fundacja.katarynka@gmail.com lub bezpośrednio w kasie kina: rezerwacja telefoniczna +71 78 66 566. Osobom chcącym skorzystać z audiodeskrypcji zostanie udostępnione radio ze słuchawkami. Można przynieść też własny telefon z radiem i słuchawkami. Radio należy ustawić na częstotliwość 97 Fm.
O filmie:
„Ja, Daniel Blake” to niesamowicie wzruszająca i pełna humoru historia dojrzałego mężczyzny, który decyduje się pomóc samotnej matce z dwójką dzieci stanąć na nogi. Jednak gdy sam zacznie starać się o zasiłek, trafi w tryby bezdusznej, biurokratycznej machiny. Pomimo obojętności urzędników i kolejnych wyzwań, jakim muszą sprostać w codziennym życiu, Daniel i Katie na nowo odnajdą radość życia i prawdziwą przyjaźń.
Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Partnerzy: Kino Nowe Horyzonty, Fundacja Katarynka, Fundacja Kultury Bez Barier

zaznacz i zamknij wróć do góryJaskinia, w której znajdziemy siebie

Co się dzieje z człowiekiem, gdy nie mówi wprost o swoich uczuciach? Pokazuje to najnowszy spektakl warszawskiego Teatru Studio pt. „Jaskinia”, inspirowany m. in. „Jesienną sonatą” Ingmara Bergmana i „Notatkami z podziemia” Fiodora Dostojewskiego.
Przedstawienie z audiodeskrypcją odbędzie się 13 marca (w poniedziałek) o godz.19:00.
Rezerwacja miejsc u Magdaleny Grabowskiej: magdalena.grabowska@teatrstudio.pl.
Bilety, w cenie 20 zł, dostępne są w kasie teatru na hasło „AUDIODESKRYPCJA”.

Czas trwania spektaklu: 100 minut
Opis spektaklu:
Motyw jaskini przywołuje opowieść o legendarnych młodzieńcach z 18 sury Koranu, którzy uciekając przed prześladowaniem, znaleźli schronienie i spoczynek w grocie. Zasnęli, nie przeczuwając, że ich sen będzie trwał tak długo, że w istocie staną się nieśmiertelni. Jaskinia jest miejscem snu, umierania, ale też narodzin nowego życia. To kapsuła, w której człowiek wylęga się na nowo. Wiąże się to jednak z koniecznością wejścia w głąb siebie. W tej introwersji napotykamy nieznane, często niezrozumiałe strzępy utkane z pamięci i obrazów emocji, z baśni, dzieciństwa, snu. Ze spotkania z tym nowym, zrazu obcym, dochodzącym tu dopiero do głosu sobą, może wyniknąć brzemienna w skutki przemiana osobowości i narodziny nowego człowieka.
Jaskinia to także łono matki. To do niej instynktownie zawraca człowiek, uciekając przed starciem z rzeczywistością. Pamięć o tym szoku wyrwania z bezpiecznego miejsca i tęsknota za powrotem do niego tkwią głęboko w każdym człowieku. Wracamy tam zresztą w pewnym sensie co noc, zaraz po zamknięciu oczu. Czy na tym polega sens snu?
Tak można rozumieć ten niemal niemożliwy do przezwyciężenia związek syna i matki, matki i syna. Taki jest sens powrotu syna do rodzinnego domu w Ślubie Gombrowicza czy w Krumie Hanocha Levina, powrotu do dzieciństwa, do fantazji. To bolesny proces, wymagający zerwania z iluzją bezpieczeństwa i oderwania się od matki, ale niezbędny dla wewnętrznej przemiany człowieka i jego powtórnych narodzin.

zaznacz i zamknij wróć do góryPiłka nożna z AD

Po prawie dwóch miesiącach przerwy rozpoczyna się wiosenna runda Ekstraklasy. Dla niewidomych fanów futbolu Fundacja KATARYNKA we współpracy z NC+ przygotowuje transmisje meczów z audiodeskrypcją. Mecze Ekstraklasy i UEFA z audiodeskrypcją są dostępne na kanale Canal+ i Canal+ Sport. Aby odsłuchać AD, wystarczy przełączyć ścieżkę dźwiękową na pilocie. Terminarz wydarzeń sportowych na najbliższe dni poniżej.
2017-02-16 – Liga Europy UEFA: Legia Warszawa – Ajax Amsterdam, g. 21:00, Canal+ Sport
2017-02-17 – Ekstraklasa: Bruk-Bet Termalica – Lechia Gdańsk, g. 20:25, Canal+ Sport
2017-02-19 – Lotto Ekstraklasa: Legia Warszawa – Ruch Chorzów, g. 17:35, Canal+
2017-02-21 – Liga Mistrzów UEFA: Manchester City – AS Monaco, g. 20:40, Canal+
2017-02-22 – Liga Mistrzów UEFA: FC Porto – Juventus Turyn, g. 20:40, Canal+
2017-02-24 – Ekstraklasa: Pogoń Szczecin – Lech Poznań, g. 20:25, Canal+ Sport
2017-02-26 – Lotto Ekstraklasa: Legia Warszawa – Bruk Bet Termalica, g. 17:35, Canal+
Szczegółowe informacje: http://fundacjakatarynka.pl

zaznacz i zamknij wróć do góryWernisaż wystawy fotografii autorstwa Kamila Olechwirowicza pt. „Złote Jabłko”

15 lutego 2017 roku o godz. 18.00 w siedzibie Mazowieckiego Instytutu Kultury przy ul. Elektoralnej 12 w Warszawie, odbędzie się czwarta i ostatnia w Polsce odsłona wystawy fotografii „Złote Jabłko” Kamila Olechwirowicza, młodego, dobrze zapowiadającego się artysty. Tym razem zdjęcia zostały opatrzone audiodeskrypcją i wystawa będzie dostępna dla osób niewidomych i słabowidzących.
„Złote Jabłko” to cykl 18 fotografii autorstwa Kamila Olechwirowicza, prezentujący najciekawsze prace, które powstały na przestrzeni kilku ostatnich lat. Tytuł nawiązuje do szeroko pojętego owocu jabłoni – symbolu kultury europejskiej. Począwszy od odwołań biblijnych, poprzez mitologię grecką i celtycką. Przez wieki owoc nabierał przeróżnych metafor – niezgoda, chaos, system ocen i norm moralnych, to również płodność, miłość, objawienie, wiedza.
Autor fotografii zabiera nas w podróż po swoich twórczych fascynacjach, w których za pomocą gry światła i cieni, metafor i niedopowiedzenia przedstawia nam niezwykle złożoną psychologię człowieka. Odwołanie do jabłka, tak bogatego symbolu, pozwala nam wydobyć z każdego zdjęcia prawdę o życiu. Życiu, które jest wspaniałą sielską przygodą, która w każdej chwili może zostać przerwana przez niespodziewaną tragedię. Artysta w swoich pracach porusza niezwykle trudny temat naszych relacji z otoczeniem. Ukazuje nam, że bardzo często jesteśmy obojętni wobec tego, co dzieje się dookoła nas, jesteśmy niczym niemi obserwatorzy świata, zamknięci w ciemnym pomieszczeniu naszych lęków i względnego komfortu. Zatrzymujemy się jedynie w przypadku tragedii, po której na powrót powracamy do rzeczywistości, ponownie zatapiając się w rozmyty świat wykreowanej przez nas codzienności.
„Złote jabłko” to zdjęcia, obok których nie da się przejść obojętnie. To prawda o nas samych, o naszej strefie komfortu, której staramy się nie opuszczać, a jeśli to robimy, to bardzo szybko do niej wracamy. Zdjęcia, o których nie sposób zapomnieć. Zdjęcia, które przerażają swoją autentycznością i realnością.

zaznacz i zamknij wróć do góryOgłoszenie

Nazywam się Magdalena Piętka i jestem osobą całkowicie niewidomą. Bardzo chciałabym odnaleźć dwie moje koleżanki z lat szkolnych: Agnieszkę K. oraz Elizę I. Pierwsza z nich ma teraz blisko 42 lata i uczęszczała do szkoły dla osób niewidomych i słabowidzących w Krakowie, tam ukończyła podstawówkę. Później uczyła się we Wrocławiu w szkole dla niewidomych i słabowidzących. Jeśli zaś chodzi o Elizę, to krótko uczyła się w Laskach, a następnie w Krakowie. Eliza po skończeniu III klasy liceum wyjechała do USA.
Po szkole średniej urwał się mój kontakt z Agnieszką, a z Elizą, gdy wyjechała do Stanów. Obie darzę wielką sympatią i chętnie odnowiłabym te znajomości. Bardzo mi zależy, żeby odnaleźć te dwie koleżanki. Wszystkich, którzy mogą mieć z nimi kontakt, proszę o wiadomość pod adresem magda.pietka75@wp.pl.

zaznacz i zamknij wróć do góryOgłoszenie matrymonialne

Mam 51 lat, poszukuję pani w wieku 30–50 lat do stałego związku, która z czasem chciałaby zamieszkać w Mysłowicach. Dziewczyny śmiałej, potrafiącej kochać, domatorki, kobiety o średniej budowie ciała. Może być widząca, słabowidząca lub niewidoma. Panna, wdowa lub rozwiedziona (może być z dzieckiem).

Zainteresowane panie proszę o kontakt telefoniczny lub listowny (posługuję się tylko czarnym drukiem). Mile widziane zdjęcie.

Kontakt: Aleksander Kamiński
ul. Moniuszki 4
41-400 Mysłowice
tel. 694896924


zaznacz i zamknij wróć do góry

Wersja offline wygenerowana automatycznie.
Copyright © 2013 Biuletyn Informacyjny „Pochodni”. Wszelkie prawa zastrzeżone.