Skocz do spisu treści

Biuletyn Informacyjny „Pochodni”

BIP nr 26 (143), grudzień 2016

Redakcja
Ewa Fraszka-Groszkowska - p.o. redaktora naczelnego
Dorota Ciborowska
Rafał Kanarek
Marta Michnowska
Barbara Zarzecka

Adres redakcji:
ul. Konwiktorska 9
00-216 Warszawa
tel.: 226351910, 228312271 wew. 253,
e-mail: pochodnia@pzn.org.pl
strona WWW: pochodnia.pzn.org.pl

Uwaga! Jeśli chcesz zamknąć okno a później móc wrócić do ostatnio czytanego artykułu, cofnij się do najbliższego linku "zaznacz" i otwórz go.


Spis treści

Życzenia
Instytut Tyflologiczny PZN: Godziny wschodu i zachodu słońca
Okręg Podkarpacki PZN: Otwarcie Centrum Kultury i Rehabilitacji Osób Niewidomych i Słabowidzących w Rzeszowie
Święta i Sylwester nad morzem
Dostępny atlas historyczny
Pokonujemy bariery niewiedzyŻyczenia

„Zatrzymajmy się przed Dzieciątkiem z Betlejem
Pozwólmy, aby nasze serce się wzruszyło,
nie bójmy się tego”.
Papież Franciszek
W imieniu Kierownictwa Polskiego Związku Niewidomych życzymy Państwu spokoju i chwili refleksji przy wigilijnym stole, radości płynącej z Narodzenia Chrystusa, bliskości z tymi, którzy na co dzień są przy nas, a w Nowym Roku piękna w sercach i w codzienności, a także wiele powodów do czynienia dobra.
Anna Woźniak-Szymańska
Prezes Zarządu Głównego PZN

zaznacz i zamknij wróć do góryInstytut Tyflologiczny PZN: Godziny wschodu i zachodu słońca

Poniżej prezentujemy godziny wschodów i zachodów słońca dla Warszawy na rok 2017.

Styczeń:

Luty: Marzec: Kwiecień: Maj: Czerwiec: Lipiec: Sierpień: Wrzesień: Październik: Listopad: Grudzień:
Informacja pochodzi ze strony: https://www.timeanddate.comzaznacz i zamknij wróć do góryOkręg Podkarpacki PZN: Otwarcie Centrum Kultury i Rehabilitacji Osób Niewidomych i Słabowidzących w Rzeszowie

W dniu 19 grudnia br. na rogu ul. Jabłońskiego i Grunwaldzkiej w Rzeszowie uroczyście otwarto Centrum Kultury i Rehabilitacji Osób Niewidomych i Słabowidzących. Dzięki staraniom Okręgu Podkarpackiego Polskiego Związku Niewidomych udało się pozyskać odpowiedni lokal, który nie jest duży ale łatwo dostępny, ponieważ znajduje się na parterze, ponadto ma dogodną lokalizację, jest blisko dworca PKP, PKS i przystanków MPK.
W uroczystości udział wzięli Prezes Okręgu Podkarpackiego PZN Ryszard Cebula, Zastępca Prezydenta Miasta Rzeszowa Andrzej Gutkowski, prezesi i przedstawiciele kół terenowych PZN z województwa podkarpackiego oraz Dyrektor Oddziału Podkarpackiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Rzeszowie Maciej Szymański.
Lokal będzie miejscem spotkań i rehabilitacji zarówno dzieci jak i dorosłych osób z dysfunkcją wzroku.
Źródło: pfron.org.pl

zaznacz i zamknij wróć do góryŚwięta i Sylwester nad morzem

Ośrodek Klimczok w Ustroniu Morskim serdecznie zaprasza na Święta oraz Sylwestra. Boże Narodzenie w terminie: 22.12 – 28.12.16 r. w cenie 100 zł za dobę od 1 osoby.
W tym: zakwaterowanie w pokojach 2-osobowych z łazienką i TV; całodzienne wyżywienie składające się z 3 posiłków serwowanych do stolika; Wigilia z regionalnymi przysmakami; uroczyste śniadanie bożonarodzeniowe; wspólne kolędowanie i wiele innych atrakcji.
Sylwester w terminie: 28.12 – 04.01.17 r. w cenie 110 zł za dobę od 1 osoby. W tym: zakwaterowanie w pokojach 2 osobowych z łazienką i TV; całodzienne wyżywienie składające się z 3 posiłków serwowanych do stolika; zabawa sylwestrowa z muzyką na żywo i smacznym jedzeniem oraz konkursami z nagrodami.
Więcej informacji: Ośrodek „Klimczok”, Ustronie Morskie, rezerwacja miejsc: 94 35 15 565.

zaznacz i zamknij wróć do góryDostępny atlas historyczny

Nakładem Fundacji Polskich Niewidomych i Słabowidzących „Trakt” wydany został „Atlas historyczny Polski dla niewidomych i słabowidzących”.
To pierwsza w kraju tak obszerna publikacja zawierająca 13 historycznych map barwno-wypukłych Polski, od jej początków po współczesność. Przygotowane w formacie A3 plansze są dostępne zarówno dla niewidomych, jak i słabowidzących. Wydawnictwo zawiera również publikację przedstawiającą najważniejsze zagadnienia historyczne naszego kraju wraz z opisem tyflomap i sposobem ich czytania. Książka wydana jest w druku powiększonym, w formacie A4. Wydawnictwo zawiera też broszurę w brajlu z objaśnieniami skrótów brajlowskich i innymi użytecznymi wskazówkami.
Zainteresowane instytucje (ośrodki szkolno-wychowawcze, organizacje pozarządowe) mogą zamówić publikację, pisząc na adres: publikacje@trakt.org.pl
Więcej informacji można znaleźć na stronie:
http://www.trakt.org.pl/atlas-historyczny-polski-dla-niewidomych-i-slabowidzacych
Na stronie wydawcy można również przeczytać wersję elektroniczną publikacji: http://www.trakt.org.pl/publikacje/atlas-historyczny-polski.

zaznacz i zamknij wróć do góryPokonujemy bariery niewiedzy

3 grudnia w Starogardzkim Centrum Kultury w Starogardzie Gdańskim odbyło się spotkanie podsumowujące dotychczasowe efekty akcji „Miasto bez barier” podjętej przez Stowarzyszenie Starogard 2030 na rzecz zachęcania do likwidacji barier architektonicznych w naszym mieście. Przypomnijmy: w maju 2016 roku z inicjatywy Stowarzyszenia, studenci Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej wraz z osobami o różnych rodzajach niepełnosprawności oceniali wybrane obiekty w mieście pod kątem ich dostosowania do określonych typów inwalidztwa (dysfunkcje wzroku, słuchu i ruchu). Aby lepiej zrozumieć potrzeby poszczególnych grup docelowych, przyszli architekci przesiadali się na wózki inwalidzkie lub zakładali gogle; zaciemnione okulary pozwalające poczuć się podobnie jak osoba niewidoma i korzystając z pomocy innych członków swojej grupy pokonywali rozmaite przeszkody. Główną ideą tego typu działań było promowanie projektowania uniwersalnego, które już w swej fazie początkowej będzie uwzględniało potrzeby nie tylko osób zdrowych, ale także tych obarczonych rozmaitymi niepełnosprawnościami.
Spotkanie w SCK miało nie tylko na celu podsumowanie projektu, ale także dyskusję na temat istniejących jeszcze barier architektonicznych oraz sposobu zapobiegania podobnym problemom na przyszłość. Wśród zaproszonych gości byli między innymi Pełnomocnik Prezydenta ds. Osób Niepełnosprawnych Bożena Bielińska, Przewodnicząca Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych Maria Szumacher, poprzedni Doradca Prezydenta ds. Osób Niepełnosprawnych Krzysztof Skiba, Dyrektor Osiedlowych Domów Kultury w Starogardzie Gdańskim Karolina Sprengel, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Radosław Spychalski oraz osoby niepełnosprawne, które brały udział w wyżej wspomnianych warsztatach Bardzo serdecznie dziękujemy jeszcze raz osobom, które brały udział w warsztatach – mówiła pani Anna Lembicz ze Stowarzyszenia Starogard 2030 – Z tego, co wiemy, warsztaty zostały bardzo pozytywnie odebrane przez studentów Politechniki i przy okazji trochę pozytywnego szumu narobiliśmy wokół projektowania uniwersalnego. Na dowód tego zostały przedstawione pozytywne opinie studentów, którzy brali udział w projekcie. Przytaczamy tu obszerny fragment opinii jednej ze studentek: „Warsztaty otworzyły mi oczy na potrzeby i problemy innych. Praktycznie przez cały czas ich trwania moim zadaniem było pchanie wózka z osobą niepełnosprawną. Znam Starogard Gdański bardzo dobrze, zważywszy na to, że mieszkam w nim od urodzenia i zdawałam sobie sprawę, że jest źle przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Ale nie myślałam, że w aż tak znaczącym stopniu. Trasa, którą mieliśmy do pokonania, nie należała do najdłuższych, a muszę przyznać, że po dotarciu do mety byłam zmęczona. Nie tylko fizycznie, ale też psychicznie. Bardzo irytujący jest fakt, iż na każdym kroku czeka na nas jakaś pułapka. Co rusz musimy się zastanawiać, co nas czeka za rogiem i wciąż nie opuszcza nas pytanie, jak ktoś w ogóle mógł coś takiego zaprojektować. W tym momencie przypomina mi sie sytuacja, kiedy chcąc wydostać się z parku po schodach, wózek musiały pchać 4 kobiety, bo inaczej nie dałoby rady się z niego wydostać. Kwestie chodników i krawężników też pozostawiają wiele do życzenia. Zdziwił mnie również fakt, że nawet niedawno wybudowana galeria nie zapewnia w pełni poczucia komfortu niepełnosprawnym. Samo wejście/wyjście z niej dla osoby poruszającej się na wózku jest utrudnione przez zbyt strome rampy.”
Chodzi o to, by osoby decyzyjne zrozumiały, na czym polega właściwe projektowanie przyjaznego otoczenia dla ludzi z dysfunkcjami, że nie ma tu miejsca na prowizorkę i działanie połowiczne. Ciągle pokutuje, myślę że chyba w większości miast polskich, takie przekonanie – mówiła pani Lembicz – że tam, gdzie pojawia się podjazd dla wózków inwalidzkich, to już jest wszystko w porządku, już jest obiekt dostępny. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że tak nie jest, bowiem często także te podjazdy pozostawiają dużo do życzenia, nawet jeżeli są teoretycznie zgodne z wszystkimi przepisami, to już nawet zastosowanie zbyt śliskiej nawierzchni albo kratki powoduje, że ten podjazd dla wielu osób zamiast być ułatwieniem, to jest utrudnieniem. Zależy nam na tym, – kontynuowała pani Lembicz – żeby trafić szczególnie do młodszego pokolenia. Wydaje mi się, że ludzie w pewnym wieku zaczynają myśleć, że jest dobrze tak, jak jest, ale myślenie naszej młodzieży możemy zmieniać, możemy ją w pewien sposób ukierunkować i właśnie te warsztaty były na to dobrym dowodem.
Podczas spotkania rozmawiano o różnych barierach, z jakimi muszą się stykać niepełnosprawni mieszkańcy naszego miasta. Należy do nich chociażby nieprawidłowe oznaczenie żółtym paskiem stopni na klatce schodowej w Urzędzie Miasta. Osoba niedowidząca, która chce wejść po schodach, widzi oznaczenie po wewnętrznej stronie stopnia, gdyby natomiast chciała z tych schodów zejść, nie zobaczy żadnego oznaczenia po zewnętrznej stronie stopnia, a obrażenia, jakich można doznać, spadając z nich, są dużo bardziej niebezpieczne, niż gdyby tylko się potknąć, wchodząc na nie. Natomiast przed samym Urzędem nie ma już żadnych oznaczeń, a ciężkie drzwi prowadzące do niego są dużym utrudnieniem, chociażby dla matki z wózkiem dziecięcym. Nie lepiej jest też w innych budynkach. Winda, funkcjonująca w Starogardzkim Centrum Kultury, nie zatrzymuje się na półpiętrach, na których także znajdują się przecież różne pomieszczenia. Przy schodach prowadzących do budynku brakuje oznaczeń dla osób niedowidzących. Dwa czołowe licea w mieście, I oraz II LO, popularny „czerwony” i „biały”, są zupełnie nieprzystosowane do potrzeb niepełnosprawnych uczniów. W autobusach miejskich zdarza się brak synchronizacji głosowej pomiędzy tym, o czym informuje automat, a tym, co widać za oknem, a kierowcy bywają obojętni na prośby niepełnosprawnych pasażerów, by zlikwidować to niedopatrzenie. Ponadto na przystankach autobusowych, w przeciwieństwie do tego, jak to jest w innych, większych miastach, brak urządzeń informujących głosowo, jaki autobus podjechał. Podobne przykłady można pewnie mnożyć. Najmniej zastrzeżeń budzi Miejska Biblioteka Publiczna jako budynek najlepiej przystosowany do potrzeb niepełnosprawnych. Zaproszeni goście dyskutowali nad rozwiązaniem tych problemów oraz zadeklarowali ze swej strony otwartość na propozycje oraz wszelką możliwą pomoc.
Rozmawiano również o rozwinięciu multimedialnej mapy miejsc przyjaznych i nieprzyjaznych osobom niepełnosprawnym, która wraz z postępami w likwidacji przeszkód miałaby być aktualizowana.
W ramach dyskusji została wyświetlona robocza wersja krótkiego filmu z wyżej wspomnianej wiosennej akcji, obrazującego miejsca w naszym mieście niedostępne dla osób niepełnosprawnych, który już w swojej ostatecznej formie ma być wyświetlany w miejskich autobusach oraz na popularnych portalach Facebook i Youtube.
Ponadto rozdawano wydane w ramach projektu broszury, informujące o dobrych praktykach, jak i najczęściej popełnianych błędach w budownictwie, które mogą ułatwić bądź utrudnić życie osobom z niepełnosprawnościami. Broszury są skierowane głównie do prywatnych inwestorów, właścicieli lokali usługowych, handlowych – mówiła szefowa Stowarzyszenia. – Jest to rodzaj zachęty. Chcieliśmy przez to pokazać, jak wiele rzeczy niedużym kosztem można zmienić, żeby po prostu ułatwić innym życie. Tu zostały zaprezentowane przezroczyste nakładki na tabliczki na drzwi w urzędzie, na których można w brajlu napisać nazwy poszczególnych wydziałów, oszczędzając dużo pieniędzy na wymianę samych tabliczek. Zachęcano, by wręczyć te broszury właścicielom obiektów, w których zostaną przez nas zauważone istotne braki w dostosowaniu ich lokali do potrzeb ich potencjalnych niepełnosprawnych klientów. Po prostu często błędy wynikają nie tyle ze złej woli, ile z niewiedzy – tłumaczyła pani Lembicz – Jeśli ktoś nigdy nie miał do czynienia z osobą niepełnosprawną, nie wie, jakie bariery ta osoba napotyka na swojej drodze, nie ma tej świadomości. Ciężko jest wytłumaczyć zdrowemu, młodemu mężczyźnie, który wszędzie jeździ samochodem, podjeżdża pod same drzwi i nie ma żadnego problemu z poruszaniem się, z komunikowaniem, albo też nigdy nie pchał wózka dziecięcego, bo to także wiele zmienia, ciężko jest mu wytłumaczyć na przykład, że nie może parkować samochodu tak, że zastawia cały chodnik.
Powyższe spotkanie to tylko jeden z etapów na drodze do dostosowania naszego miasta dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Miejmy nadzieję, że dzięki wspólnej pracy wielu środowisk Starogard stanie się przyjazny dla wszystkich swoich mieszkańców.
Anna Rózga


zaznacz i zamknij wróć do góry

Wersja offline wygenerowana automatycznie.
Copyright © 2013 Biuletyn Informacyjny „Pochodni”. Wszelkie prawa zastrzeżone.