Skocz do spisu treści

Biuletyn Informacyjny „Pochodni”

BIP nr 23 (140), listopad 2016

Redakcja
Ewa Fraszka-Groszkowska - p.o. redaktora naczelnego
Dorota Ciborowska
Rafał Kanarek
Marta Michnowska
Barbara Zarzecka

Adres redakcji:
ul. Konwiktorska 9
00-216 Warszawa
tel.: 226351910, 228312271 wew. 253,
e-mail: pochodnia@pzn.org.pl
strona WWW: pochodnia.pzn.org.pl

Uwaga! Jeśli chcesz zamknąć okno a później móc wrócić do ostatnio czytanego artykułu, cofnij się do najbliższego linku "zaznacz" i otwórz go.


Spis treści

Instytut Tyflologiczny PZN: Okulary dla Afryki w PZN
Instytut Tyflologiczny PZN: Ankieta nt. wyposażenia przystanków komunikacji miejskiej w Warszawie w tablice informacyjne dedykowane osobom niewidomym
Instytut Tyflologiczny PZN: „Pochodnia” na CD
Okręg Wielkopolski PZN: Na szlaku zmysłów
REHA for The Blind 2016
Głosowanie w konkursie „Idol”
Wielka Gala Integracji
Wybierz Człowieka bez Barier!
Giełda pracy w Warszawie
APP TOUR YOU
Spotkanie z historią
Kalendarze dla białostoczan
Nowe audiogry
Baw się wszystkimi zmysłami z Fun For Everyone
Tango na Woli
Chińskie historie
Sztuka dostępna
Wędrujący Dom Kultury – Warszawa i RzeszówInstytut Tyflologiczny PZN: Okulary dla Afryki w PZN

Ruszyła kolejna edycja zbiórki „Okulary dla Afryki”, którą organizuje Klinika OKULUS i dr Iwona Filipecka, ambasadorka fundacji Dzieci Afryki i pomysłodawczyni zbiórki oraz akcji „Okuliści dla Afryki”. Poprzednim razem udało się zebrać ponad 6 tys. sztuk okularów! Przyłącz się i pomóż pobić ten rekord!
Niepotrzebne okulary będą zbierane podczas seminarium Rozproszyć Mrok, które odbędzie się 16 listopada 2016 r. w godz. 11.00–14.00 w Sali Kolumnowej Polskiego Związku Niewidomych w Warszawie przy ul. Konwiktorskiej 9.
Okulary można także wysyłać do 30.11.2016 r. na adresy:
OKULUS PLUS Centrum Okulistyki i Optometrii (poprzednia nazwa: Specjalistyczna Poradnia Okulistyczna OKULUS PLUS)
ul. Nowa 8
43-600 Jaworzno
OKULUS PLUS Centrum Okulistyki i Optometrii (poprzednia nazwa: Klinika OKULUS)
ul. Górska 19
43-300 Bielsko-Biała
tel.: (33) 816 25 78
Osoby z Warszawy mogą dostarczyć okulary również bezpośrednio do biura Fundacji DZIECI AFRYKI (na adres fundacji prosimy nie wysyłać pocztą)
Fundacja DZIECI AFRYKI
Al. Zjednoczenia 13
01-829 Warszawa
Biuro fundacji czynne:
Poniedziałek: 10.00–16.00
wtorek: 10.00–18.00
środa: 10.00–16.00
czwartek: 10.00–18.00
piątek: 10.00–16.00
Jakie okulary są potrzebne?
– używane okulary w plusach i minusach, ale bez cylindrów,
– używane okulary przeciwsłoneczne,
– okulary powinny być w dobrym stanie, tzn. mieć wszystkie elementy opraw nieuszkodzone, a szkła nie mogą być porysowane w centrum,
– jeśli okulary przesyłają firmy optyczne, organizatorzy proszą o opisanie mocy szkieł. To zdecydowanie ułatwia segregowanie i pakowanie. Sprawdzona metoda opisywania: każde okulary włożone są do małego (najtańszego) woreczka foliowego razem z małą kartką, na której napisane są moce (OP, OL). Woreczki nie mogą być zawiązane. W trakcie misji nie ma czasu na ich odwiązywanie przy 100 osobach czekających w kolejce do badania, a nie chcemy ich rozrywać. Te woreczki są ważnym dodatkiem dla ludzi w Afryce, którzy nigdy nie mieli okularów i jest to dla nich przedmiot bardzo cenny.
– w Afryce jest problem z wodą, jeśli ktoś ma możliwość wyczyszczenia okularów, to będzie to duża pomoc dla wolontariuszy.
Więcej informacji tutaj: http://okuliscidlaafryki.pl/o-zbiorce/ https://www.facebook.com/OkulisciDlaAfryki
Zbiórka zarejestrowana jest w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji pod numerem 2016/47/ORzaznacz i zamknij wróć do góryInstytut Tyflologiczny PZN: Ankieta nt. wyposażenia przystanków komunikacji miejskiej w Warszawie w tablice informacyjne dedykowane osobom niewidomym

Pojawia się możliwość wyposażania przystanków komunikacji miejskiej w Warszawie w tablice informacyjne, zawierające informacje dedykowane osobom niewidomym. W związku z tym chcemy poznać Państwa opinię na ten temat. Ankietę można wypełnić na stronie http://pzn.org.pl/ankieta-nt-wyposazenia-przystankow-komunikacji-miejskiej-w-warszawie-w-tablice-informacyjne-dedykowane-osobom-niewidomym/.

zaznacz i zamknij wróć do góryInstytut Tyflologiczny PZN: „Pochodnia” na CD

Polski Związek Niewidomych zbiera zapisy na prenumeratę wydawanego na płytach CD magazynu „Pochodnia” na rok 2017. Osoby, które chcą od stycznia otrzymywać to czasopismo, proszone są o wpłatę 18 złotych na podany poniżej rachunek:

Nazwa odbiorcy:
Polski Związek Niewidomych
ul. Konwiktorska 9
00–216 Warszawa

Rachunek bankowy:
DnB NORD Polska S.A. 42 1370 1037 0000 1706 4083 5205
Na przelewie prosimy zaznaczyć, że wpłata jest dokonywana na prenumeratę „Pochodni” na CD na 2017 r.

W przypadku pytań prosimy o kontakt z redakcją:
tel.: 22 635 19 10,
22 831 22 71 wew. 253
e-mail: pochodnia@pzn.org.pl

zaznacz i zamknij wróć do góryOkręg Wielkopolski PZN: Na szlaku zmysłów

Szlakiem Zmysłów – taką nazwę nosi projekt skierowany do osób niewidomych i niedowidzących kochających górskie wędrówki. W przypadku osób z niepełnosprawnością wzroku kochać góry nie oznacza podziwiać piękne widoki. Dla naszej grupy najważniejsze są wszystkie pozostałe zmysły. Kiedy wyruszamy w góry cieszymy się świeżym górskim powietrzem, przestrzenią, która nas otacza, podłożem, po którym chodzimy i zmęczeniem, które nam towarzyszy. Jest wtedy czas na rozmowy i rozmyślania.
Pomysł na projekt zrodził się w mojej głowie po kolejnym już pobycie w górach. Grupa osób niewidomych i niedowidzących, podopiecznych Polskiego Związku Niewidomych z Klubu Młodych i Aktywnych „Do Przodu” zorganizowała się i już czwarty raz z rzędu zdobywała Karkonosze. Pomyślałam, że warto zachęcić innych niewidomych z całej Polski, aby nie bali się tego typu aktywności i ruszyli w góry cieszyć się życiem. Konkurs „Po stronie natury” spadł nam z nieba i po konsultacjach z organizatorami z Fundacji Nasza Ziemia złożyliśmy ofertę konkursową.
Celem głównym projektu jest wyprawa osób niewidomych w okresie letnim i zimowym na trasę od Świątyni Wang w Karpaczu do Schroniska Samotnia. Jeśli ktoś zna tę trasę, to zapewne pomyśli, że to nic wielkiego. Owszem, trasa nie jest trudna i nie wymaga świetniej kondycji czy umiejętności wspinaczkowych, ale dla osoby niewidomej kryje wiele niespodzianek. Pierwszym zadaniem uczestników było przejście tej trasy nawet kilkakrotnie w dniach 19–21.08.2016, tak aby zapamiętać wszystkim zmysłami jak najwięcej szczegółów, które można spisać i stworzyć nietypowy przewodnik dla osób niewidzących, które zechcą w przyszłości ruszyć na ten szlak. Nad grupą czuwała oczywiście kadra instruktorska: tyflopedagog, instruktor orientacji przestrzennej, specjalista ds. rehabilitacji osób niewidomych i niedowidzących.
Na trasie nie opuszczał nas dobry humor, było dużo emocji i skupienia nad zadaniem, jakie sobie postawiliśmy. Wzbudzaliśmy na szlaku pozytywne zainteresowanie wśród turystów, ponieważ nie dało się nas nie zauważyć. Ubrani w koszulki firmowe fundatora grantu – firmy Żywiec Zdrój – prezentowaliśmy się bardzo dobrze.
Sprawozdania zawierają mnóstwo cennych informacji. Podejrzewam, że osoby dobrze widzące nie dostrzegają aż tylu szczegółów i odgłosów co nasi uczestnicy, więc może przewodnik będzie ciekawą lekturą również dla osób, które nie mają problemu ze wzrokiem.
22 października 2016 r. mieliśmy okazję uczestniczyć w nagraniu filmu promującego kampanię Firmy Żywiec Zdrój „Bliżej natury”. Nasz projekt okazał się na tyle ciekawy, że został wybrany spośród wielu, aby promować programy grantowe.
Czekamy już z niecierpliwością na wyprawę zimową zaplanowaną na 3–5 lutego 2017 r. Wiemy, że stopień trudności będzie wyższy, ale pobyt i nocleg w urokliwym Schronisku Samotnia zrekompensuje nam wszystkie trudy. Trzymajcie za nas kciuki.

Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Po stronie natury”. Grant ufundowała firma Żywiec Zdrój S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia.
Więcej na temat konkursu postronienatury.pl
FANPAGE projektu: https://www.facebook.com/Szlakiem-Zmys%C5%82%C3%B3w-1728853757371367/

Opiekun projektu
Magdalena Orzeszko

zaznacz i zamknij wróć do góryREHA for The Blind 2016

„Wybitni niewidomi – ich wpływ na rozwój nowoczesnych społeczeństw” – pod takim hasłem zorganizowana zostanie tegoroczna, czternasta już, edycja konferencji REHA for The Blind in Poland. Odbędzie się ona 1 i 2 grudnia 2016 r. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Na konferencję zapraszają organizatorzy – Fundacja Szansa dla Niewidomych, jej współpracownicy i wolontariusze oraz 700 partnerów Fundacji z Towarzystwem Opieki nad Ociemniałymi w Laskach, Polskim Związkiem Niewidomych i Specjalnymi Ośrodkami Szkolno-Wychowawczymi na czele. Wydarzenie odbędzie się pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy
Udział w nim zapowiedzieli m.in.: poseł Małgorzata Wypych – przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. osób z Niepełnosprawnością Narządu Wzroku, Krzysztof Michałkiewicz – sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Robert Kwiatkowski – prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Władysław Gołąb – prezes Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi, Anna Woźniak-Szymańska – prezes Zarządu Polskiego Związku Niewidomych, prof. Marek Dyżewski – publicysta, animator życia muzycznego oraz wykładowca akademicki, Dariusz Szpakowski – dziennikarz sportowy, Mateusz Otremba – kompozytor, wokalista i inni!
Konferencja będzie inauguracją obchodów 25-lecia Fundacji Szansa dla Niewidomych, która powstała 10 stycznia 1992 r. Podczas spotkania pracownicy Fundacji zaprezentują owoce swojej wieloletniej pracy, dzięki którym niepełnosprawność wzrokowa jest jedynie utrudnieniem, a nie dyskwalifikującą cechą. Opowiedzą o wybitnych niewidomych, którzy złamali stereotypowe postrzeganie osób z niepełnosprawnością wzrokową. Właśnie ich śladami podążają beneficjenci Fundacji: pracują naukowo, studiują, grają w brydża i ping-ponga. Podejmują zatrudnienie w branżach, które jeszcze do niedawna były nieosiągalne dla osób z dysfunkcją wzroku. Szansa dla Niewidomych wspiera podopiecznych w rozwijaniu zdolności i pasji oraz w pokonywaniu barier. Ćwierć wieku działalności Fundacji stanowi zatem doskonałą okazję do wspomnienia o wybitnych postaciach, które mimo utrudnień zapisały się na kartach historii i wpłynęły na rozwój nowoczesnych społeczeństw. Kto nie zna Stevie Wondera, Reya Charlesa albo Leonharda Eulera? Kto nie słyszał o liczbie E, funkcji wykładniczej oraz o logarytmach o podstawie E, którą nazywamy liczbą Eulera? Wielu niewidomych zmieniało świat na lepszy mimo swojej niepełnosprawności. Czy kolejne pokolenie zdoła to kontynuować?
PROGRAM SPOTKANIA – Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, Pl. Defilad 1 (wejście od ulicy Marszałkowskiej)
Dzień 1 – (1 grudnia – czwartek)
CZĘŚĆ I
(Sala Ratuszowa)
11:00 – Otwarcie Konferencji
11:05 – Wystąpienie Marka Kalbarczyka, prezesa Fundacji Szansa dla Niewidomych
11:10 – Wystąpienia gości specjalnych
11:40 – Ogłoszenie wyników konkursu IDOL 2016 w kategoriach: środowisko, media, urząd, edukacja, firma/instytucja
Sesja merytoryczna „Wybitni niewidomi – ich wpływ na rozwój nowoczesnych społeczeństw”
12:00 – „Niewidomi muzycy popularni na całym świecie: Stevie Wonder, Ray Charles, Andrea Bocelli, José felicjano” – Joanna Szafrańska (Fundacja Szansa dla Niewidomych)
12:20 – „Wybitni niewidomi na przestrzeni wieków – Leonhard Euler, Helen Keller, David Blunkett, Jan Luksemburski, Edward Raczyński, Wasyl III, prof. Witold Kondracki” – Agnieszka Olszewska (Instytut Rehabilitacji Niewidomych Fundacji Szansa dla Niewidomych)
12:40 – „Wybitni polscy niewidomi: Janusz Skowron, Mieczysław Kosz” – Krzysztof Karpiński
13:00 – „Nowe możliwości w niwelowaniu skutków inwalidztwa wzroku jako najlepszy sposób na osiąganie wybitnych celów” – Steve Bennett Dolphin Computer Access
13:20 – „Najnowsze osiągnięcia okulistyki”
13:40 – „Wyrównywanie życiowych szans niewidomych i słabowidzących – nowoczesne zatrudnianie niepełnosprawnych wzrokowo na przykładzie koncernu VFO” – Tobias Winnes (VFO)
14:00 – „Sport cieszy wszystkich” – spotkanie z Dariuszem Szpakowskim (TVP)
14:20 – Pokłosie Konferencji „Nowocześni niewidomi i słabowidzący w dostosowanym dla nich świecie” – Adam Kalbarczyk (Instytut Rehabilitacji Niewidomych Fundacji Szansa dla Niewidomych)
14:30 – Wystąpienie przedstawiciela firmy RNIB
14:45 – Wystąpienie przedstawiciela firmy INDEX

CZĘŚĆ II
(Sala Ratuszowa i Sala Trojki)
15:00– 9:00 – Międzynarodowa wystawa tyflorehabilitacyjna
(Sala Ratuszowa)
19:30 – Koncert Mate.O Akustyczny
20:15 – Występ grupy Andrzeja Kurpiela Żywczanie
(Sala Kisielewskiego)
15:00– 9:00 – Konferencyjne atrakcje m.in.: Gabinet Dotyku i Dźwięku, Jak wyglądać pięknie – wizaż, warsztaty odtwarzania audiodeskrypcji, ping-pong dla niewidomych, bezwzrokowe strzelanie z broni laserowej
15:00– 17:30 – Układanie kostki Rubika – pokaz i turniej
(Sala Kopernika)
15:00 – Panel I: „Sport cieszy wszystkich” – spotkanie z Dariuszem Szpakowskim (TVP)
16:00 – Panel II: „Wybitni polscy niewidomi: Janusz Skowron, Mieczysław Kosz” – Krzysztof Karpiński
17:00 – Panel III: „Wyrównywanie życiowych szans niewidomych i słabowidzących – nowoczesne zatrudnianie niepełnosprawnych wzrokowo na przykładzie koncernu VFO” – Tobias Winnes (VFO)
(Sala Mickiewicza)
15:00 – Panel IV: „Wybitni niewidomi muzycy” – prof. Marek Dyżewski
16:00 – Panel V: „Spotkanie z Idolami” – Marek Kalbarczyk (prezes Fundacji Szansa dla Niewidomych)
17:00 – Panel VI: Spotkanie z Joanną Jabłczyńską
(Sala Mickiewicza A)
16:00 – Panel VII: „Niewidomi w kulturze” – dr Julia Kurek
(Przed wejściem głównym Pałacu)
19:00 – Manifestacja pt.: „My nie widzimy nic, a wy – czy widzicie nas?”

Część III
(Sala Ratuszowa)
Maraton audiofilmów – „Oglądamy wszyscy razem”
21:15– 23:23 – Projekcja filmu „Uwikłanie” (128 min)
23:30 – Nocne atrakcje pomiędzy filmami
00:00–01:55 – Projekcja filmu „Zabij mnie glino” (115 min)
(Sala Kopernika)
21:15–22:46 – Projekcja filmu „Rewers” (96 min)
23:00–00:36 – Projekcja filmu „Wielki Szu” (96 min)
(Sala Kisielewskiego)
21:00–01:00 – Nocne atrakcje
DZIEŃ DRUGI – 2 grudnia (piątek)
09:30 – Uroczysta Msza Święta w intencji niewidomych, słabowidzących i ich bliskich pod przewodnictwem Kardynała Kazimierza Nycza – Bazylika Archikatedralna p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela, ul. Kanonia 6 (wejście od ul. Świętojańskiej, w sąsiedztwie pl. Zamkowego)

CZĘŚĆ IV
(Sala Ratuszowa i Sala Trojki)
11:00–18:00 – Kontynuacja wystawy tyflorehabilitacyjnej
(Sala Ratuszowa)
13:00 – Ogłoszenie wyników konkursu IDOL 2016 w kategorii: FIRMA/WYSTAWCA ROKU, PRODUKT DLA NIEWIDOMYCH, PRODUKT DLA SŁABOWIDZĄCYCH
15:00 – Show Mirosława Witkowskiego „Mozart kontra Sinatra”
(Sala Kopernika)
11:00 – Panel VIII: „Nowe możliwości w niwelowaniu skutków inwalidztwa wzroku jako najlepszy sposób na osiąganie wybitnych celów” – Steve Bennett Dolphin Computer Access
12:00 – Panel IX: „Dostosowanie otoczenia do potrzeb niepełnosprawnych wzrokowo” – Adam Kalbarczyk (Instytut Rehabilitacji Niewidomych Fundacji Szansa dla Niewidomych)
13:00 – Panel X: Spotkanie z Anną Dziewanowską, wnuczką Henryka Sienkiewicza
14:00 – Panel XI: „Sylwetki wybranych wybitnych rosyjskich niewidomych” – Siergiej Wańszyn (Wszechrosyjski Związek Niewidomych)
(Sala Mickiewicza)
11:00 – Panel XII: „Makiety dotykowe i modele architektoniczne” – dr inż. arch. Agnieszka Kłopotowska, dr inż. arch. Maciej Kłopotowski
12:00 – Panel XIII: „Niewidomi muzycy popularni na całym świecie: Stevie Wonder, Ray Charles, Andrea Bocelli, José Felicjano” – Joanna Szafrańska (Fundacja Szansa dla Niewidomych)
13:00 – Panel XIV: „Pilates terapeutyczny i rola aktywności fizycznej osób niewidomych i słabowidzących” – Alicja Rukowicz – trener pilatesu terapeutycznego
14:00 – Panel XV: „Tyfloturystyka” – Jacek Skrzypczak (Sala Kisielewskiego)
11:00–18:00 – Konferencyjne atrakcje m.in.: Gabinet Dotyku i Dźwięku, Jak wyglądać pięknie – wizaż, warsztat odtwarzania audiodeskrypcji, ping-pong dla niewidomych, bezwzrokowe strzelanie, garncarstwo
Projekt współfinansowany ze środków PFRON.

zaznacz i zamknij wróć do góryGłosowanie w konkursie „Idol”

Podczas XIV międzynarodowej konferencji Reha for the Blind in Poland organizowanej przez Fundację Szansa dla Niewidomych zostaną wręczone statuetki Idola osobom, urzędom, instytucjom i przedstawicielom mediów za ich wkład w nowoczesną rehabilitację niewidomych i słabowidzących. Organizator konferencji umożliwił głosowanie przez Internet, a swój głos można oddać do 20 listopada br.
Aby wziąć udział w głosowaniu, należy wypełnić formularz na stronie: http://szansadlaniewidomych.org/1068,glosowanie-w-konkursie-idol.

zaznacz i zamknij wróć do góryWielka Gala Integracji

W sobotę, 19 listopada br. odbędzie się 21. Wielka Gala Integracji. W tym roku imprezę poprowadzą Paulina Chylewska i Tomasz Wolny, dziennikarze TVP.
– Z całego serca zapraszamy wszystkich, bo chcielibyśmy tym spotkaniem i tą Galą przełamać wszelkie bariery. W tym miejscu i w tym czasie przełamiemy tę barierę największą, międzyludzką – mówi Tomasz Wolny.
– Słowo „Integracja” będzie tego dnia odmieniane przez wszystkie przypadki, ale ta integracja ma być realna. Czyli – przyjeżdżamy, spotykamy się, rozmawiamy, wymieniamy doświadczenia, a potem przekładamy to na codzienną pracę. A przy okazji, biorąc pod uwagę, że będzie zespół Feel, świetnie się bawimy – dodaje Paulina Chylewska.
Wielka gala będzie transmitowana na żywo od godz. 17:00 na portalu niepelnosprawni.pl dla osób, które nie zdążyły zamówić biletów.

Honorowy patronat nad Galą objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Projekt jest współfinansowany ze środków PFRON i miasta stołecznego Warszawy.

zaznacz i zamknij wróć do góryWybierz Człowieka bez Barier!

Kapituła wybrała 20 półfinalistów tegorocznej, XIV już edycji konkursu „Człowiek bez barier” organizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji. Celem akcji jest wyróżnienie osób z niepełnosprawnością, których społeczna aktywność, zaangażowanie i postawa stanowią przykład dla innych i motywację do przełamywania trudności w życiu codziennym.
Na podstawie głosów internautów jednemu z kandydatów zostanie przyznana Nagroda Publiczności. Szansę na nią mają: Bawer Aondo-Akaa, Magdalena Biegańska, Iwona Cichosz, Ewa Durska, Agnieszka Filipkowska, Dariusz Gajko, Jolanta Golianek, Cezary Kopiczko, Łukasz Krasoń, Adam Kujawa, Krzysztof Kurowski, Magdalena Lesiewicz, Andrzej Łukasik, Wojciech Makowski, Rafał Mikołajczyk, Grzegorz Płonka, Agata Romik-Kopeć, Bartłomiej Rzońca, Janusz Skowron i Rafał Wilk. Głosować można do 21 listopada.
Opis osiągnięć kandydatów oraz formularz do głosowania znajdują się na stronie: http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/357899;jsessionid=94FE2AF3D745C045E5E3E8820A0CAF34
Tytuł „Człowiek bez barier” jest przyznawany od 2003 roku. W konkursie nagradzane są osoby, które mimo niepełnosprawności odnoszą sukcesy w różnych dziedzinach życia zawodowego i społecznego, są przedsiębiorcze, biorą los w swoje ręce, pokonują bariery i dzięki temu stają się wzorami postępowania dla innych ludzi – także pełnosprawnych.zaznacz i zamknij wróć do góryGiełda pracy w Warszawie

Zwrócenie uwagi na możliwości związane z aktywizacją zawodową i społeczną osób z niepełnosprawnością, przełamywanie stereotypów i mitów utrudniających ich zatrudnianie i przede wszystkim realna pomoc w wyszukaniu odpowiedniej oferty – to główne cele „Giełdy pracy dla osób niepełnosprawnych”, na którą zaprasza Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.
Targi te odbędą się 1 grudnia (czwartek) w godzinach 10.00–13.00 w Mazowieckim Instytucie Kultury przy ul. Elektoralnej 12 w Warszawie (w sali widowiskowej). Pojawią się na nich pracodawcy zainteresowani zatrudnianiem osób z niepełnosprawnością. Przewidziane są również stoiska doradcze: PFRON, ZUS, Biura Karier, Urząd Pracy.
Udział w giełdzie jest bezpłatny.

Organizatorzy zapraszają osoby niepełnosprawne poszukujące pracy oraz przedstawicieli firm, które mają ofertę dla tej grupy. Wszyscy pracodawcy zainteresowani udziałem w Giełdzie proszeni są o wypełnienie formularza zgłoszeniowego dostępnego na podanej poniżej stronie i wysłanie go na adres: organizacja@popon.pl do dnia 17.11.2016 r. Liczba stoisk jest ograniczona – liczy się kolejność zgłoszeń!
Więcej informacji: http://www.popon.pl/
Kontakt:
Anna Węgrzynowicz
e-mail: organizacja@popon.pl
tel.: 508 113 203


zaznacz i zamknij wróć do góryAPP TOUR YOU

Turystyka bez barier cieszy się coraz większą popularnością w Europie. Osoby niepełnosprawne potrzebują udogodnień, ale także rzetelnej informacji o ich dostępności. Projekt APP TOUR YOU dostarcza branży turystycznej rozwiązania szkoleniowe pozwalające zdobyć praktyczną wiedzę o tym, jakie informacje są potrzebne oraz w jaki sposób je gromadzić i prezentować potencjalnym klientom z niepełnosprawnościami.

APP TOUR YOU apptouryou.eu jest nowoczesnym projektem europejskim adresowanym do przedsiębiorców z branży turystycznej: małych i średnich firm, a także mikroprzedsiębiorstw. Projekt testuje nowe modele kształcenia i skutecznego rozpowszechniania informacji o turystyce bez barier. Dzięki zdobytym w ramach projektu doświadczeniom wybrani reprezentanci branży będą szkolić innych przedsiębiorców, a następnie służyć pomocą liderom sektora turystycznego.

W ramach projektu zostanie stworzona specjalna aplikacja mobilna, umożliwiająca przedsiębiorcom samodzielne zdobywanie wiedzy na temat turystyki dostępnej dla wszystkich, jak również na temat metod wdrażania tej koncepcji. Opracowany zostanie także specjalny Masowy Otwarty Kurs Online (MOOC), za pomocą którego będą prowadzone szkolenia. Narzędzia te posłużą nie tylko do upowszechniania założeń turystyki bez barier na szeroką skalę, ale przede wszystkim do edukacji w zakresie prawidłowego gromadzenia i rozpowszechniania informacji na temat udogodnień w korzystaniu z budynków, usług i z propozycji spędzania czasu.

Uczestnicy projektu będą zdobywać nowe umiejętności i stworzą sieć współpracy przedsiębiorców działających w obszarze turystyki. Ponadto będą mieli możliwość opublikowania informacji o swojej działalności w Europejskim Katalogu Dostępnych Usług Turystycznych Pantou.

– Pierwszy kurs i warsztaty dla przedsiębiorców odbyły się w marcu tego roku w Asyżu. Wzięli w nich udział przedstawiciele branży turystycznej z Hiszpanii, Polski, Słowenii i Włoch, którzy będą przekazywać swoją wiedzę uczestnikom przygotowywanego kursu internetowego – mówi Agnieszka Kowalska z ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku, polskiego członka konsorcjum projektowego.

Opracowywane w projekcie nowe modele szkoleniowo-wdrożeniowe w zakresie turystyki dla wszystkich będą prezentowane podczas konferencji „Turystyka bez barier”, która odbędzie się 28.11.2016 r. w godz. 10:30–14:30 przy ul. Zielnej 39 w Warszawie. Podczas tego spotkania poruszany będzie temat dostępności turystyki dla osób niepełnosprawnych w Polsce, jej uwarunkowań, szans oraz przeszkód w jej wdrażaniu. Szczegółowy program znajdą Państwo pod adresem: https://indd.adobe.com/view/5fb3a71a-801d-441d-b315-303d6b2de10a.

Projekt APP TOUR YOU jest realizowany przez siedem podmiotów reprezentujących cztery kraje Unii Europejskiej. Finansowanie projektu zapewnione jest ze środków programu Erasmus+ w ramach partnerstwa strategicznego na rzecz kształcenia i szkolenia zawodowego.
W celu uzyskania szczegółowych informacji o projekcie prosimy o kontakt z Pawłem Nowakowskim p.nowakowski@asm-poland.com.pl.

zaznacz i zamknij wróć do górySpotkanie z historią

W tym roku mija czterdziesta rocznica powołania Komitetu Obrony Robotników. W 1976 roku, po tak zwanych wydarzeniach czerwcowych, komunistyczne władze rozpętały na masową skalę represje wobec robotników protestujących przeciwko drastycznym podwyżkom cen żywności. Ludzie byli bici, więzieni, zwalniani z pracy. Dotknęło to głównie Radom i podwarszawski Ursus. Rozwinęła się wówczas Akcja Pomocy, polegająca na kontaktowaniu represjonowanych z adwokatami, wypłacaniu zasiłków ze społecznie zebranych pieniędzy, pomocy materialnej, a przede wszystkim wsparciu osobistym poprzez wizyty w domach osób objętych represjami. W tym też celu powstał Komitet Obrony Robotników, grupujący najpoważniejsze wówczas autorytety społeczne, które sprzeciwiały się narzuconemu systemowi i władzom PRL. Był to początek zorganizowanego sprzeciwu społecznego i pierwsza jawna, choć nielegalna organizacja polskiego społeczeństwa prowadząca do powstania Solidarności w roku 1980, a w konsekwencji do odzyskania niepodległości w 1989 roku.

Fundacja Vis Maior zaprasza na spotkanie z trzema kluczowymi osobami biorącymi udział w tych wydarzeniach, inicjatorami Akcji Pomocy na terenie Warszawy i Ursusa, członkami i współpracownikami Komitetu Obrony Robotników: Henrykiem Wujcem, Wojciechem Onyszkiewiczem oraz Dariuszem Kupieckim. Opowiedzą oni uczestnikom spotkania o samych wydarzeniach czerwcowych, ówczesnej sytuacji w Polsce, represjach władzy wobec robotników, sytuacji ich rodzin i o samej akcji pomocy prowadzącej do powstania KOR-u. Ale przede wszystkim o własnych doświadczeniach z tamtego czasu.
Spotkanie odbędzie się w czwartek 17 listopada 2016 r. o godz.17:00 w siedzibie Fundacji Vis Maior ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. 10.

Zgłoszenia: e.roszczyk@fundacjavismaior.pl lub telefonicznie 22 3702875 (prosimy o potwierdzanie obecności).


zaznacz i zamknij wróć do góryKalendarze dla białostoczan

W Białymstoku powstał kalendarz dedykowany niewidomym i niedowidzącym mieszkańcom miasta. Tyflokalendarz został przygotowany przez Fundację Szansa dla Niewidomych w specjalistycznej technologii wydruku transparentnego – na druku powiększonym, łatwym do czytania, naniesione jest pismo Braille’a. Kalendarz jest dzięki temu dostępny zarówno dla słabowidzących, jak i niewidomych mieszkańców miasta. Każdy miesiąc jest opatrzony wypukłą kolorową grafiką przedstawiającą zabytki i inne atrakcje Białegostoku. Pod tyflografiką znajduje się krótka wzmianka o danej lokalizacji (w czarnym druku i brajlu).
Aby otrzymać bezpłatny egzemplarz, należy:
– skontaktować się telefonicznie z tyflopunktem w Białymstoku (85 743 65 12)
– okazać ważne orzeczenie o niepełnosprawności (bez względu na stopień, preferowany symbol 04-O)
– być zameldowanym na terenie miasta Białystok.
Liczba egzemplarzy jest ograniczona, do wyczerpania nakładu.

Zadanie „365 dni, czyli zobaczyć niewidzialne – kalendarz dedykowany niewidomym i słabowidzącym mieszkańcom Białegostoku” jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Miasta Białystok.

zaznacz i zamknij wróć do góryNowe audiogry

Chcesz wcielić się w średniowiecznego łucznika, a może polować na dzikie stwory w lesie Sherwood lub zmierzyć się w walce z samurajem? Nowe audiogry przeniosą Cię w świat wyobraźni.

Audiogry nie są nowym pomysłem. Niektórzy czytelnicy zapewne pamiętają przygotowaną przez Orange Labs grę pt. „1812 Serce zimy”, w której, inaczej niż w standardowych grach, komunikaty głosowe odgrywały szczególną rolę, pozwalały też na samodzielną zmianę biegu wydarzeń.
Na rynku jest już kolejna propozycja z tej serii. Audio Game Hub, bo o niej mowa, to zestaw ośmiu gier przygotowanych na komputery PC, a także na urządzenia mobilne działające pod kontrolą iOS oraz systemu Android. Mogą po nie sięgnąć zarówno osoby widzące, jak i niewidome, gdyż nawigacja opiera się na gestach podpowiadanych przez lektora. Jednak uwaga – gra toczy się w języku angielskim.

Grę można pobrać bezpłatnie z:
App Store: https://itunes.apple.com/us/app/audio-game-hub/id1101972684
Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.AUT.AudioGameHub

Windows, wersja 32-bitowa: http://www.audiogamehub.com/wp-content/builds/AGH_Setup_1.1.7.exe

Więcej informacji w języku angielskim można przeczytać na stronie:http://www.audiogamehub.com/

zaznacz i zamknij wróć do góryBaw się wszystkimi zmysłami z Fun For Everyone

Firma Trefl zaprezentowała jedną z pierwszych na świecie serii gier planszowych i puzzli pobudzającą zmysły. Konferencja poświęcona serii Fun For Everyone przeniosła gości z Sali Zabaw Fikołki w warszawskiej Arkadii do fantastycznego świata, w którym dzieci mogły doświadczyć zabawy wszystkimi zmysłami.
Już samo przekroczenie progu tego wyjątkowego miejsca sprawiało, że każdy stawał się częścią świata stworzonego przez nowe produkty marki Trefl. Na wejściu goście otrzymali oryginalną i dość tajemniczo wyglądającą mapę, z pomocą której mogli zwiedzić przygotowane atrakcje. W Sali Kulinarnej odwiedzający wspólnie z dziećmi poznali zasady zdrowego odżywiania i budowali za pomocą elementów gry „Palce lizać” piramidę żywienia, a przy okazji przygotowali smakowitą i zdrową sałatkę.
- Takiej serii gier i puzzli dla dzieci nie było do tej pory na rynku. Fun For Everyone to produkty doskonale dopracowane merytorycznie i jakościowo, pobudzające zmysły, edukacyjne i integracyjne. Serię współtworzyła grupa pedagogów, psychologów, opiekunów, a przede wszystkim dzieci. – powiedziała Sylwia Popławska, Wiceprezes Zarządu ds. Marketingu Trefl SA.
W Sali Magicznej z grami: „Na wsi”, „Zwierzakowo”, „Łączymy”, „W ogrodzie”, „Zoo alfabet” i „Pory roku”, goście uczyli się odgadywać dźwięki i nazwy zwierząt. Z kolei w Sali Wynalazków trwały rozgrywki w takie gry, jak: „Przyjaciele”, „Poznaj cyfry”, „Poznaj wzorki” i „Poznaj kształty”. By pobudzić zmysł dotyku, uczestnicy grali w nie z zamkniętymi oczami. Dodatkowo, każdy z nich próbował odczytać wyrazy zapisane za pomocą alfabetu brajla.
– Cała seria rozwija percepcję dotykową oraz wzrokową, a zgadywanki dodatkowo stymulują rozwój zmysłu słuchu. W trakcie gry uruchamiamy spostrzegawczość, koncentrację, orientację przestrzenną, słownictwo, a przede wszystkim pobudzamy wyobraźnię. To, co wyróżnia te gry, to zabawa w szyfrowanie ucząca dzieci alfabetu brajla, filmy z instrukcją w języku migowym oraz czytane przez lektora scenariusze zabaw i opowieści, które opisują to, co widnieje na obrazku. – oceniła Magdalena Kordaszewska, ekspert rynku zabawek, redaktor naczelna serwisu Zabawkowicz.pl
Zdaniem Hanny Kowalik, pedagog specjalnej, terapeuty integracji sensorycznej. – Z punktu widzenia terapii integracji sensorycznej te gry pozwalają stymulować zmysł dotyku dziecka, które poznaje litery, nie tylko patrząc na ich kształt, słuchając jak wypowiadają je dorośli, ale także poznając kształt litery palcami.
Gwiazdy, eksperci, dziennikarze, blogerzy mieli za zadanie rozegrać przynajmniej jedną partię gry, by przejść do kolejnej części spotkania – zmienić się w poszukiwaczy skarbów, rozwiązać zadania i zebrać jak najwięcej punktów. Emocje wywoływały salwy śmiechu, a czasem rumieńce, ale wszystkich zintegrowały i zainspirowały do wspólnej zabawy z dziećmi.
– To niezwykle egalitarne gry – niewidome dziecko może bawić się z widzącym rodzeństwem. To ujmujące, bo wcześniej nie było takich gier. Dziecko z ograniczeniami może robić to samo, co dziecko pełnosprawne. – zauważyła Beata Sadowska – dziennikarka, pisarka, mama Tysia i Kosmy.
Przełomowa na rynku gier planszowych seria Fun For Everyone jest już dostępna w sklepach. Będzie można ją obejrzeć podczas tegorocznej konferencji Reha for the Blind.
Film o serii Fun For Everyone można obejrzeć tutaj:
https://www.youtube.com/watch?v=sOZJHOT8CEU&feature=youtu.be
Więcej informacji na stronie internetowej fun.trefl.com.

zaznacz i zamknij wróć do góryTango na Woli

Fundacja Kulturo zaprasza w listopadzie do świętowania stulecia stołeczności warszawskiej Woli w rytmie tanga. Organizatorzy projektu „Tango dla Woli” przygotowali dla uczestników wiele atrakcji: międzypokoleniowe warsztaty tanga, a także fuzyjny koncert artystów z Polski i Argentyny.
Od 14 do 23 listopada w Wolskim Centrum Kultury odbywają się wydarzenia pełne energii i siły tanga. Ich celem jest uczczenie stulecia przyłączenia dzielnicy Wola do miasta Warszawa. Osoby zainteresowane mogą wziąć udział m.in. w dostępnych dla wszystkich lekcjach tanga. Tango to taniec o wyjątkowo integrującym charakterze, którego uczyć się można na każdym etapie życia. Międzypokoleniowe warsztaty poprowadzi polsko-argentyńska para, która zaprosi uczestników na spotkanie z emocjami i radością tańczenia tanga. Może w nich uczestniczyć każdy zainteresowany, bez względu na wiek – w tym osoby niewidome.
Co ważne, tango w Warszawie ma już ponad stuletnią tradycję. To tu narodził się fenomen polskiego tanga (śpiewanego i tworzonego przez polskich artystów, pełnego polskiego charakteru i subtelności). W jego historii nie brakuje też wątków wolskich. Na Woli mieszkała m.in. śpiewająca polskie tanga Hanka Ordonówna, a przy ulicy Płockiej działały firmy fonograficzne wydające płyty z polskimi tangami. Dlatego też pomysłodawcy tangiem chcą połączyć uczestników w idei świętowania wolskiego jubileuszu.
Kulminacyjnym elementem projektu będzie koncert finałowy, w którym wystąpią charyzmatyczne artystki z Argentyny (Liliana Manski) i Polski (Magdalena Lechowska). Repertuar będzie wyjątkowy. Usłyszeć będzie można tradycyjne tanga argentyńskie oraz polskie tanga warszawskie nawiązujące do folkloru miasta, w tym te odwołujące się do dzielnicy Wola.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny, jednakże na warsztaty obowiązują zapisy. Każdorazowo w warsztatach może uczestniczyć do 12 par.

Warsztaty tanga:

Miejsce:
Wolskie Centrum Kultury
Ul. Działdowska 6, Warszawa

Dodatkowe informacje/zapisy:
tel. 503 152 129

e-mail: kontakt@polskietango.pl
polskietango.pl
FACEBOOK: https://www.facebook.com/events/2120240181535002/


Projekt „Tango dla Woli” finansuje m.st. Warszawa

zaznacz i zamknij wróć do góryChińskie historie

To będzie podróż w czasie i przestrzeni, niezwykła wyprawa, podczas której przeniesiemy się do gabinetu chińskiego uczonego. Dzięki audiodeskrypcji, tyflografice oraz materiałom dotykowym poznamy jego życiową filozofię, ulubione rozrywki oraz pasje. A wszystko to podczas warsztatów Chińskie historie, na które zaprasza Muzeum Narodowe w Warszawie.

Odbędą się one w czwartek 24 listopada o godzinie 17.00, a wstęp na nie jest wolny.
Zbiórka w holu głównym. Osoby potrzebujące pomocy w dotarciu do Muzeum proszone są o kontakt z Anią Knapek lub Sylwią Bielicką z Działu Edukacji 22 621 10 31 wew. 227.

Warsztaty są elementem programu towarzyszącego wystawie „Życie wśród piękna. Świat chińskiego uczonego”, na której prezentowane są zabytki ze zbiorów chińskiego Muzeum Narodowego w Pekinie. Więcej o wystawie: http://www.mnw.art.pl/wystawy/zycie-wsrod-piekna-swiat-chinskiego-uczonego-sztuka-z-chinskiego-muzeum-narodowego,177.html

Muzeum Narodowe w Warszawie
Al. Jerozolimskie 3
00-495 Warszawa
http://www.mnw.art.pl

zaznacz i zamknij wróć do górySztuka dostępna

Krzysztof Wodiczko zamienił przestrzeń publiczną na swoją pracownię — miejsce, gdzie wszyscy się pojawiamy. Jego projekty pozwalają zobaczyć drugiego człowieka w mikro i makro skali oraz poczuć się istotnym elementem społeczeństwa i historii. Artysta w swoich działaniach skupia się na „uobecnieniu” — czynieniu widocznym.

Kim jest Wodiczko i jakie projekty tworzy – dowiedzą się Państwo podczas kolejnego spotkania w ramach cyklu „Sztuka dostępna” w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki, na które zaprasza Fundacja Kultury bez Barier. Odbędzie się ono w środę, 16 listopada, o godz. 17.00 i poświęcone będzie wystawie „Krzysztof Wodiczko i Jarosław Kozakiewicz. Rozbrojenie kultury”.
Wstęp jest wolny, jednak obowiązują zapisy: tel. 22 556 96 42, e-mail: a.zdzieborska@zacheta.art.pl
Zbiórka w holu głównym Zachęty.
Prowadzenie: Maria Szczycińska i Karolina Żyniewicz
Więcej o wystawie: https://zacheta.art.pl/pl/wystawy/jaroslaw-kozakiewicz-i-krzysztof-wodiczko-rozbrajanie-kultur

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
Plac Małachowskiego 3
00-916 Warszawa
https://zacheta.art.pl

zaznacz i zamknij wróć do góryWędrujący Dom Kultury – Warszawa i Rzeszów

Dwie opowieści o międzyludzkich relacjach, o poszukiwaniu bliskości, tworzeniu się prawdziwych więzi; ciepłe, wzruszające, wprost idealne na jesienny wieczór. To kolejna propozycja Fundacji Kultury bez Barier, która tym razem zaprasza na pokazy filmów w Warszawie i Rzeszowie w ramach „Wędrującego Domu Kultury”.
W najbliższy poniedziałek, 21 listopada, w rzeszowskim Teatrze Maska, przy ul. Mickiewicza 13, będzie wyświetlany film „Ja, Daniel Blake” w reż. Kena Loacha z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących. Początek spotkania o godz. 16.30, czas trwania – 100 minut. Po pokazie w Rzeszowie planowana jest dyskusja i warsztaty prowadzone przez Grażynę Kopeć. Czas trwania: 40 minut. Organizatorzy zapewniają tłumaczenie na język migowy i pętlę indukcyjną.
Tego samego dnia (21.11.) odbędzie się również pokaz w stolicy. W Mazowieckim Instytucie Kultury (ul. Elektoralna 12) o godz. 17.30 będzie można obejrzeć film „Nasza młodsza siostra” w reż. Hirokazu Koreedy z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących. Czas trwania – 128 minut.
Na pokazy wstęp jest wolny, obowiązuje jednak rezerwacja miejsc: Anna Żórawska
rezerwacje@kulturabezbarier.org, tel./SMS – 512 396 475.

Więcej o filmach:
„Nasza młodsza siostra” (produkcja Japonia) – subtelna opowieść o miłości i bliskości. Trzy siostry mieszkają w wielkim, starym domu w Kamakurze pod Tokio. Kiedy dowiadują się o śmierci ojca, którego nie widziały od 15 lat, jadą na daleką prowincję, aby wziąć udział w pogrzebie. Tam poznają swoją nastoletnią przyrodnią siostrę, o której istnieniu nie wiedziały. Zapraszają ją, by zamieszkała razem z nimi i postanawiają zrobić wszystko, by młoda dziewczyna poczuła się częścią rodziny. Film Hirokazu Koreedy, jednego z najbardziej uznanych współczesnych reżyserów, to realistyczny i pełen niuansów portret relacji między czterema siostrami, a także słodko-gorzka opowieść o ludziach żyjących w nadmorskim mieście. Na tle niezwykłej przyrody opowiada poruszającą historię o skomplikowanych emocjach, poszukiwaniu siebie i powstawaniu prawdziwej rodziny. Dystrybutorem filmu jest Gutek Film.
„Ja, Daniel Blade” (produkcja Francja, Wielka Brytania) – film uhonorowany najważniejszą nagrodą canneńskiego festiwalu. To niesamowicie wzruszająca i pełna humoru historia dojrzałego mężczyzny, który decyduje się pomóc samotnej matce z dwójką dzieci stanąć na nogi. Jednak gdy sam zacznie starać się o rentę, trafi w tryby bezdusznej, biurokratycznej machiny niczym z powieści Franza Kafki. Pomimo obojętności urzędników i kolejnych wyzwań, jakim muszą sprostać w codziennym życiu, Daniel i Katie na nowo odnajdą radość życia i głęboką przyjaźń. Dystrybutorem filmu jest M2Films.

Projekt „Wędrujący Dom Kultury” jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Edukacja Kulturalna.

zaznacz i zamknij wróć do góry

Wersja offline wygenerowana automatycznie.
Copyright © 2013 Biuletyn Informacyjny „Pochodni”. Wszelkie prawa zastrzeżone.