Skocz do spisu treści

Biuletyn Informacyjny „Pochodni”

BIP nr 22 (139), październik 2016

Redakcja
Ewa Fraszka-Groszkowska - p.o. redaktora naczelnego
Dorota Ciborowska
Rafał Kanarek
Marta Michnowska
Barbara Zarzecka

Adres redakcji:
ul. Konwiktorska 9
00-216 Warszawa
tel.: 226351910, 228312271 wew. 253,
e-mail: pochodnia@pzn.org.pl
strona WWW: pochodnia.pzn.org.pl

Uwaga! Jeśli chcesz zamknąć okno a później móc wrócić do ostatnio czytanego artykułu, cofnij się do najbliższego linku "zaznacz" i otwórz go.


Spis treści

Instytut Tyflologiczny PZN: Jubileusz 65-lecia PZN w Pałacu Prezydenckim
Instytut Tyflologiczny PZN: Najnowsze regulacje w przepisach
Instytut Tyflologiczny PZN: Zmiany dla opiekunów osób niepełnosprawnych oraz dla osób, które nienależnie pobrały świadczenia z ZUS
Instytut Tyflologiczny PZN: Przegląd ustawodawstwa nie napawa optymizmem
Instytut Tyflologiczny PZN: Planowana podwyżka rent
Instytut Tyflologiczny PZN: Nasz wspólny sukces
Instytut Tyflologiczny PZN: Nabór do udziału w konsultacjach społecznych związanych z oceną różnych typów kart do głosowania
Instytut Tyflologiczny PZN: VAWA mówi
Instytut Tyflologiczny PZN: Kalendarze brajlowskie na rok 2017
Instytut Tyflologiczny PZN: „Pochodnia” na CD
Instytut Tyflologiczny PZN: Kulturalne wydarzenia w Tyflogalerii PZN w listopadzie
Koło PZN w Sieradzu: Obchody jubileuszu 60-lecia
Koło PZN w Cieszynie: Turnus rehabilitacyjny w Jeleniej Górze
Rozproszyć mrok
Niewidomi w bibliotekach publicznych
Wszechnica Żywieniowa w SGGW
„Francuzi” w weekend
PożegnanieInstytut Tyflologiczny PZN: Jubileusz 65-lecia PZN w Pałacu Prezydenckim

20 października 2016 roku w Pałacu Prezydenckim Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda z małżonką wzięli udział w uroczystości z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niewidomych, Jubileuszu 65-lecia Polskiego Związku Niewidomych „W Służbie Pokoleń” oraz 70-lecia Zjednoczenia Ruchu Osób Niewidomych W Polsce. Jubileusz został objęty honorowym patronatem Prezydenta RP.

Podczas uroczystości Prezydent wręczył odznaczenia państwowe za zasługi w działalności na rzecz osób potrzebujących pomocy oraz wsparcia, zagrożonych wykluczeniem społecznym wymienionym niżej osobom:
Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczeni zostali: Norbert Galla, Wiesława Kowalska, Elżbieta Oleksiak, Małgorzata Pacholec, Anna Woźniak-Szymańska, Teresa Wrzesińska
Złotym Krzyżem Zasługi po raz drugi odznaczeni zostali: Maria Okulska, ks. Kazimierz Olszewski, Teresa Szumowska
Złotym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali: Siostra Hieronima (Jadwiga Broniec), Zbigniew Czerski, Romuald Jantarski, Józef Małosek, Tadeusz Piotrowski, Józef Placha, Mirosław Szymczyk
Srebrnym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali: Elżbieta Bania, Zdzisława Krupa, Marian Kusaj, Jolanta Maciejewska, Jan Ortyl, Krystyna Pacholik, Ewa Redzimska, Aleksander Rodziewicz
Brązowym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali: Jerzy Łączny, Dorota Moryc, Małgorzata Musiałek.
Po wręczeniu odznaczeń Prezydent wygłosił przemówienie, którego treść można przeczytać poniżej lub na stronie: http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wypowiedzi-prezydenta-rp/wystapienia/art,91,wystapienie-prezydenta-rp-na-uroczystosci-z-okazji-miedzynarodowego-dnia-osob-niewidomych.html.
Następnie o historii i przyszłości PZN mówiła Prezes Anna Woźniak-Szymańska, która podkreśliła, że wartością Związku są przede wszystkim ludzie, których co roku Związek uhonorowuje statuetką Człowiek Roku im. Włodzimierza Kopydłowskiego. Calł przemówienie również zamieściliśmy poniżej.
Prezydent Andrzej Duda wręczył tę nagrodę Ewie Fraszce-Groszkowskiej, germanistce, redaktorowi, wieloletniemu pracownikowi Związku.
O pomocach elektronicznych i ich znaczeniu w życiu niewidomych mówił wiceprezes ZG PZN Tomasz Krzyżański. Zaprezentował też sposób działania urządzenia lektorskiego i zaprosił na specjalnie przygotowaną w Pałacu Prezydenckim wystawę sprzętu elektronicznego dla niewidomych.
Gości zaskoczył również młody, 22-letni wynalazca, Piotr Psyllos, który przedstawił swój wynalazek, tzw. sztuczne oko, który ma pomóc osobom z dysfunkcją wzroku w poruszaniu się.
Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.prezydent.pl/aktualnosci/ordery-i-odznaczenia/art,92,jubileusz-65-lecia-polskiego-zwiazku-niewidomych.html

Treść przemówienia Prezydenta RP Andrzeja Dudy:
Szanowni Państwo Ministrowie,
Szanowne Panie Posłanki,
Szanowna Pani Prezes,
Szanowni Państwo Prezesi,
Czcigodny Księże, Czcigodna Siostro,
Wszyscy Drodzy Dostojni Zgromadzeni Goście!
Ogromnie się cieszę! Właściwie powiem ogromnie się cieszymy. Razem z moją małżonką, że możemy Państwa gościć w Pałacu Prezydenckim środowisko niezwykle zasłużone dla Rzeczypospolitej. Co przez to rozumiem, zaraz powiem, ale chcę też powiedzieć, że to jest w pewnym sensie wyjątkowy moment. Nie tylko dlatego, że Państwo tu jesteście, w siedzibie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, ale to także dlatego, że kilka dni temu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Niewidomych, w szczególnym roku, w roku jubileuszowym, 70-lecia, Zjednoczenia Ruchu Osób Niewidomych w Polsce. 65-lecia istnienia Polskiego Związku Niewidomych. Proszę Państwa, jednocześnie Towarzystwo Opieki Nad Ociemniałymi w Laskach, które prowadzi znany w całej Polsce ośrodek szkolno-wychowawczy dla dzieci niewidomych liczy sobie już ponad 100 lat.
Chylę przed Państwem czoła jako Prezydent Rzeczypospolitej dzisiaj, bo to są dziesięciolecia czynienia przez Państwa naszego kraju, Polski - Rzecząpospolitą, to znaczy taką, którą w miarę jak to tylko możliwe jest równa dla wszystkich, w której życie w miarę możliwości jest dla wszystkich jednakowo dostępne. Państwo od dziesięcioleci pełnicie tę niezwykle ważną służbę, nie tylko dla środowiska osób niewidomych i z dysfunkcją narządu wzroku w Polsce, nie tylko dla osób dotkniętych niepełnosprawnością, ale czynicie to dla Rzeczypospolitej. Dlaczego? Dlatego, że tylko wtedy Polska będzie państwem nowoczesnym, tylko wtedy Polska będzie państwem, o którym będzie można mówić, że jest na wyżynach cywilizacyjnych, gdy będą stwarzane jak najlepsze szanse każdemu jej obywatelowi, także temu, którego los dotknął niepełnosprawnością, w tym przypadku niepełnosprawnością narządu wzroku.
Dlatego, proszę Państwa, cieszę się tak ogromnie, cieszę się też ogromnie, że jest to rewizyta, bo przecież rok temu, razem z moją żoną gościliśmy u Państwa, w Polskim Związku Niewidomych, w Tyflogalerii, gdzie zorganizowaliście Państwo swoją edycję Narodowego Czytania „Lalki” Bolesława Prusa. Mogliśmy tam podziwiać kunszt Państwa podopiecznych, niewidomych, którzy czytali „Lalkę” Bolesława Prusa wydaną Braillem lepiej niż często czynią to zwykli dobrze widzący ludzie. To pokazuje jak wielka praca pedagogiczna, instruktorska jest wykonywana i jak doskonałe Państwo osiągacie efekty. Bardzo za to serdecznie dziękuję! Bo to są dziesięciolecia, tak jak powiedziałem, pracy dla pokoleń młodych i starszych naszych rodaków, po to, żeby stworzyć im szansę. Gratulując osobom, którym przed chwilą wręczałem odznaczenia państwowe, mówiłem „dziękuję za te dziesięciolecia solidarności”. Dziękuję za te dziesięciolecia Państwa pracy polegającej na wyrównywaniu szans. To niezwykle ważne zadanie, do którego my, jako Para Prezydencka, przywiązujemy ogromną wagę.
Nie tak dawno, tu w Pałacu Prezydenckim gościliśmy laureatów Nagrody Prezydenckiej „Lider Dostępności”. To ci, którzy na co dzień pracują nad tym, jak usuwać bariery, bariery właśnie dla osób niepełnosprawnych, z różnymi niepełnosprawnościami. To przedstawiciele samorządów, to przedstawiciele firm architektonicznych, pracowni, które przygotowują projekty, które wymyślają rozwiązania ułatwiające życie. To przedstawiciele, także i młodych wynalazców, którzy pracują nad tym jak usunąć bariery, w jaki sposób ograniczyć niedostępność, w jaki sposób zminimalizować w związku z tym także wykluczenie, które jak Państwo doskonale wiecie, bardzo często z niepełnosprawnością jest związane. Być może nawet przede wszystkim właśnie z niepełnosprawnością narządu wzroku, gdzie tak trudno jest cokolwiek zrobić, gdzie tak trudno jest się choćby poruszać. To właśnie praca pedagogów, to właśnie praca instruktorów, a na początku wielki wysiłek rodziców, jeżeli ktoś z tą niepełnosprawnością się urodził, daje ten błogosławiony efekt, w postaci zredukowania wykluczenia. To co przecież jest tak niezwykle ważne, w każdym cywilizowanym społeczeństwie, aby wykluczonych nie było. Można to zrobić tylko poprzez redukcję barier.
Ogromnie się cieszę, proszę Państwa, że będziemy mogli Państwu dzisiaj zaprezentować coś niezwykłego, coś niezwykłego dla Państwa, dla tych, którzy pracują z osobami dotkniętymi niepełnosprawnością narządów wzroku, z osobami niewidomymi i słabo widzącymi, a także dla tych przede wszystkim, którzy są tym dotknięci. Jest z nami dziś młody, genialny polski wynalazca, Pan Piotr Psyllos, który jest laureatem wielu międzynarodowych nagród. Ma tylko 22 lata, a już opracował dwa urządzenia, które mają redukować bariery, właśnie dla osób niewidomych. I jedno z tych urządzeń, oczywiście nowoczesnych, elektronicznych, będących właściwie szczytowym osiągnięciem tego co można nazwać innowacyjnością, będzie tutaj Państwu dzisiaj przez niego, zaprezentowane. Ogromnie się z tego cieszę. Muszę Państwu powiedzieć, że także i młodzi ludzie, którzy zakładają startupy, a gościliśmy też ich tutaj niedawno w Pałacu, pracują nad rozwiązaniami usuwającymi bariery dla osób niepełnosprawnych. To urządzenia dla osób głuchoniemych, to różnego rodzaju rozwiązania, które mają pomóc, które mają likwidować, ograniczać wykluczenie. Jestem wdzięczny wszystkim tym, przede wszystkim właśnie Państwu, ale wszystkim, także tym młodym, którzy myślą o innych, którzy myślą o tym, jak uczynić Polskę dostępną, jak uczynić Polskę nowoczesną, jak uczynić Polskę Rzecząpospolitą, w pełni tego słowa znaczeniu.
Jeszcze raz składam Państwu ogromne, ogromne wyrazy wdzięczności i ogromne wyrazy szacunku. Jesteśmy z moją żoną Agatą zaszczyceni, że możemy Państwa gościć dzisiaj w Pałacu Prezydenckim.
Dziękuję bardzo!

Treść przemówienia Prezes Zarządu Głównego PZN, Anny Woźniak-Szymańskiej.
Anna Woźniak Szymańska, podczas uroczystości w pałacu Prezydenckim podziękowała Parze Prezydenckiej za objęcie naszego Jubileuszu honorowym patronatem oraz za goszczenie nas w Pałacu Prezydenckim, podziękowała także w imieniu odznaczonych za zaszczyt otrzymania z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej odznaczeń państwowych. W swoim wystąpieniu powiedziała także:
„Od 65 lat PZN działa na rzecz osób z dysfunkcją wzroku. Realizuje zadania rehabilitacyjne, rzecznicze, opiekuńcze, szkoleniowe i wiele innych na terenie całej Polski. Wypracowuje standardy nowoczesnej rehabilitacji. Prowadzi ponad 20 placówek specjalistycznych. Zrzesza ponad 50 tys. osób w różnym wieku i wspiera ich rodziny. Doradza i pomaga odnaleźć się tym, którzy dopiero stracili wzrok. O naszej działalności można mówić bardzo długo, ale nie ma na to teraz czasu. Dlatego powiem o tym, co najważniejsze: czyli o ludziach – bo to dzięki nim, ich marzeniu o lepszym życiu istnieje Związek. Ale najpierw pozwólcie Państwo, że podzielę się własnymi refleksjami: PZN dla mnie i dla tysięcy osób do mnie podobnych jest nadzieją na aktywne, pożyteczne i ciekawe życie. Związek był dla mnie ostoją w chwilach trudnych mojego życia. Kiedy miałam problemy rodzinne, kiedy straciłam pracę i musiałam zdobyć nowe wykształcenie i nowy zawód, a także wtedy gdy miałam problemy z leczeniem okulistycznym.
Związek dla mnie to nauka życia po niewidomemu. Zawsze będę kojarzyła naszą organizację z profesjonalną pomocą, którą otrzymałam od ludzi, którzy pracowali i działali. Były to zarówno osoby niewidome, jak i widzące.
Podstawy ruchu niewidomych oraz jego rozwój to zasługa tych, którzy nie pogodzili się ze swoim losem i walczyli o lepsze jutro – tworzyli miejsca pracy, walczyli o edukację, dostęp do leczenia i rehabilitacji. Ich pasja i konsekwentne dążenie do celu były wzorem dla następnych pokoleń.
Dzisiaj marzymy też o innych rzeczach – nie tylko o zaspokajaniu podstawowych potrzeb, takich jak rozwój zawodowy czy edukacja. Marzymy o rozwiązaniach systemowych, takich jak np. Narodowy Program Rehabilitacji, który gwarantowałby równy dostęp do świadczeń rehabilitacyjnych wszystkim osobom z dysfunkcją narządu wzroku, a w szczególności tym, którzy zagrożeni są utratą widzenia. Walczymy też o dostęp do najnowszych rozwiązań technologicznych, elektronicznych pomocy optycznych i nieoptycznych, specjalistycznego sprzętu i oprogramowania, na których zakup nie wszystkich stać. Dlatego niezbędne jest zwiększenie dofinansowania do zakupu tak różnorodnych urządzeń. Walczymy o dostępność przestrzeni publicznej i wirtualnej zgodnie z zasadami zapisanymi w Konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnością. Przygotowaliśmy dla Państwa małą wystawę takiego sprzętu, urozmaiconą pracami artystycznymi uczestników naszych WTZ, ZAZ i ŚDS.
Pragnę podkreślić, że poszukujemy ludzi z pasją, którzy wspólnie z nami zmienialiby rzeczywistość, aby nasz kraj był coraz bardziej przyjazny dla osób niewidomych i słabowidzących.
Taką właśnie osobą jest Pani Poseł Małgorzata Wypych, której chciałabym w tym miejscu serdecznie podziękować za inicjatywę powołania parlamentarnego zespołu do spraw osób z niepełnosprawnością narządu wzroku. Mam nadzieję, że wspólnie uda nam się spełniać marzenia naszego środowiska.
Na zakończenie Prezes Anna Woźniak Szymańska podziękowała Parze Prezydenckiej za historyczne wydarzenie, jakim było świętowanie Międzynarodowego Dnia Osób Niewidomych oraz Jubileuszu 65-lecia Polskiego Związku Niewidomych „W Służbie Pokoleń” i 70-lecia Zjednoczenia Ruchu Osób Niewidomych w Polsce. Zapewniła, że ta uroczystość będzie długo w naszej pamięci. Dziękowała także Panu Prezydentowi, za to, że w Narodowej Radzie Rozwoju powołał sekcję Polityki Społecznej i Rodziny, w której ma zaszczyt uczestniczyć. Wyraziła swoją nadzieję, że wśród najważniejszych spraw, którymi będzie się ta sekcja zajmowała, będą sprawy osób niewidomych i słabowidzących w Polsce.

zaznacz i zamknij wróć do góryInstytut Tyflologiczny PZN: Najnowsze regulacje w przepisach

1. Opłata audiowizualna
Ulgi abonamentowe dla osób niewidomych w roku 2017 będą przysługiwały na obecnie obowiązujących zasadach. Na posiedzeniu sejmu posłowie przekazali projekt ustawy o składce audiowizualnej do Komisji Kultury i Środków Przekazu. W ostatnich miesiącach pojawił się pomysł, zgodnie z którym opłata audiowizualna będzie wprowadzona w późniejszym terminie. W pierwszej kolejności rząd podejmie prace nad uszczelnieniem obecnego systemu pobierania abonamentu RTV, dlatego zdecydowano o zawieszeniu prac nad wprowadzeniem składki audiowizualnej.

2. Ulgi transportowe
Ostatni komunikat Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa jest następujący:
„Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa rozpoczęło prace nad uporządkowaniem przepisów ustawy o publicznym transporcie zbiorowym. Ministerstwo pozostaje w stałym kontakcie z Senatem, gdzie równolegle przygotowywany jest projekt, przesuwający wejście w życie ustawy na 1 stycznia 2018 r. W tym czasie MIiB przygotuje projekt ustawy, który wyeliminuje zagrożenia związane z wejściem w życie niekorzystnych dla pasażerów przepisów.”
Senat skutecznie podjął prace nad przesunięciem terminu wejścia ustawy na 1 stycznia 2018 roku. 9 września 2016 roku weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o publicznym transporcie zbiorowym. Zgodnie z nowelizacją w przyszłym roku ulgi transportowe dla osób niewidomych będą realizowane na dotychczasowych zasadach.

3. Nowe legitymacje osoby niepełnosprawnej
Obowiązek opracowania nowego wzoru legitymacji osoby niepełnosprawnej został wprowadzony przez parlament ubiegłej kadencji. Zgodnie z nowelizacją ustawy rehabilitacyjnej nowe legitymacje miały pojawić się z dniem 1 października 2016 roku. Okazało się, że stosowne przepisy zostały odroczone, a nowe legitymacje będą obowiązywać od 1 sierpnia roku 2017. Taką zmianę zapowiadał Krzysztof Michałkiewicz – pełnomocnik Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych, argumentując, iż na nowe legitymacje nie ma środków w budżecie państwa na rok 2016. W związku z tym resort pracy wraz z biurem pełnomocnika podjął działania legislacyjne, aby przesunąć wejście w życie przepisów o nowych legitymacjach dla osób niepełnosprawnych. Obecnie czekamy na projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, który określi wzór oraz szczegółowe zasady wydawania legitymacji dla osób z niepełnosprawnościami.

zaznacz i zamknij wróć do góryInstytut Tyflologiczny PZN: Zmiany dla opiekunów osób niepełnosprawnych oraz dla osób, które nienależnie pobrały świadczenia z ZUS

22 września bieżącego roku sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny debatowała nad dwoma projektami rządowymi istotnymi dla osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów.
Pierwszym z nich był projekt ustawy zmieniający ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz ustawę o świadczeniach przedemerytalnych. Zaproponowano umożliwienie nabycia prawa do zasiłku dla bezrobotnych oraz świadczenia przedemerytalnego osobom, które pobierały świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy w związku ze sprawowaniem opieki nad osobą niepełnosprawną, i które utraciły prawo do tego świadczenia lub zasiłków w związku ze śmiercią osoby, nad którą opieka była sprawowana.
Zdaniem Ministerstwa Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej okres sprawowania opieki nad osobami niepełnosprawnymi należy traktować analogicznie do okresu zatrudnienia, w zakresie możliwości zaliczenia tego okresu do nabycia prawa do zasiłku dla bezrobotnych, jak również do okresu uprawniającego do nabycia prawa do świadczenia przedemerytalnego. Jak argumentował przedstawiciel resortu pracy: „Pobieranie świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna ma na celu częściową rekompensatę zakończenia aktywności zawodowej spowodowanego koniecznością sprawowania stałej opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny, dlatego zasadne jest traktowanie przez ustawodawcę tej formy aktywności podobnie do zatrudnienia, w zakresie możliwości uzyskania prawa do zasiłku dla bezrobotnych oraz świadczenia przedemerytalnego po utracie prawa do wyżej wskazanych świadczeń związanych z opieką.”
Projekt uzyskał jednogłośne poparcie i został przekazany do sejmu.
Drugi projekt rozpatrywany na tym samym posiedzeniu dotyczył zmiany ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Celem projektu jest doprecyzowanie instytucji przedawnienia zwrotu nienależnie pobranych świadczeń w taki sposób, że decyzja nakazująca zwrot kwoty nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych takich, jak renta socjalna, renta rodzinna czy renta z tytułu niezdolności do pracy nie może być wydana później niż w terminie 5 lat od ostatniego dnia okresu, za który pobierano nienależne świadczenie.
Obecne regulacje sprawiają, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych praktycznie w każdym czasie może zażądać zwrotu nienależnie pobranego świadczenia.
Również ten projekt nie wywołał sprzeciwu wśród posłów Komisji Polityki Społecznej i Rodziny i został jednogłośnie przyjęty.
6 października sejm przyjął oba projekty bez poprawek. Obecnie zajmuje się nimi senat. Jeżeli prace w wyższej izbie parlamentu przebiegną zgodnie z planem, omawiane zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2017 roku.
Krzysztof Wiśniewski
prawnik w Instytucie Tyflologicznym PZN

zaznacz i zamknij wróć do góryInstytut Tyflologiczny PZN: Przegląd ustawodawstwa nie napawa optymizmem

19 października w sejmie odbyło się kolejne posiedzenie Parlamentarnego Zespołu do spraw Osób z Niepełnosprawnością Wzroku. Tematem spotkania był przegląd przepisów prawnych dotyczących osób niewidomych. Uczestniczyło w nim wielu przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz przedstawiciel Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych i Narodowego Funduszu Zdrowia. Polski Związek Niewidomych reprezentowali: Teresa Kłys – dyrektor Centralnej Przychodni Rehabilitacyjno-Leczniczej PZN, Anna Lemańczyk i Krzysztof Wiśniewski, pracownicy Centrum Rehabilitacji w Instytucie Tyflologicznym PZN.
Po powitaniu zebranych przez przewodniczącą zespołu, poseł Małgorzatę Wypych przedstawiciele trzeciego sektora zaprezentowali swoje główne postulaty.
Polski Związek Niewidomych przed spotkaniem przygotował materiały i przekazał je przewodniczącej Zespołu. Zabierając głos, zwróciłem uwagę zgromadzonych na pilną potrzebę uregulowania poniższych kwestii (które znalazły się w przekazanych materiałach):
1. Pełna realizacja świadczenia gwarantowanego z NFZ, jakim jest rehabilitacja osób niewidomych.
2. Zmiana wyceny i rozszerzenia wykazu refundowanych pomocy optycznych dla osób słabowidzących oraz kryteriów ich przyznawania.
3. Zmiana przepisów dotyczących ulgi z tytułu odliczania wydatków na przewodnika osoby niewidomej.
4. Rezygnacja przez osoby niewidome z prowadzenia działalności gospodarczej z powodu kwotowego systemu zobowiązań do ZUS.
5. Ograniczenie dostępu do Działu Zbiorów dla Niewidomych w Bibliotece Głównej Pracy i Zabezpieczenia Społecznego Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poprzez wykluczenie z grona czytelników osób niewidomych nie posiadających orzeczeń o niepełnosprawności.
Najwięcej dyskusji wywołała kwestia braku dostępności do rehabilitacji osób niewidomych. Był to zresztą postulat podnoszony przez wiele organizacji obecnych na posiedzeniu. Przedstawiciel NFZ stwierdził, że przepisy regulujące dostępność do rehabilitacji osób niewidomych istnieją, a problemem jest ich egzekwowanie.
Jednak głosy organizacji działających na rzecz osób z dysfunkcją wzroku skłaniają do refleksji, że regulacje prawne wielu kwestii nie rozwiązują, a niektórych zagadnień nie omawiają.
Z katalogu spraw, które przedstawiłem, najprostszą wydaje się udostępnienie Działu Zbiorów dla Niewidomych Głównej Biblioteki Pracy i Zabezpieczenia Społecznego. Przewodnicząca zespołu obiecała interwencję w tej sprawie. Sprzeciwu nie zgłaszał też przedstawiciel ministra Krzysztofa Michałkiewicza.
Spośród innych ważnych kwestii poruszanych przez pozostałe osoby reprezentujące nasze środowisko warto wspomnieć o konieczności zwracania całej renty socjalnej mimo niewielkiego przekroczenia kwoty, którą osoba uprawniona do tego świadczenia zarobiła; konieczności opracowania ustawy o asystencie osoby niepełnosprawnej oraz zmiany w przepisach dotyczących programów takich, jak likwidacja barier w komunikowaniu się oraz barier technicznych.
Na zakończenie Małgorzata Wypych podkreśliła, że w polskim ustawodawstwie jest wiele przepisów, które należy zmienić, uwzględniając w nich potrzeby osób niewidomych. Są też liczne zagadnienia, które powinny zostać uregulowane. Pani przewodnicząca zaproponowała, aby tematem następnego posiedzenia była kwestia rehabilitacji osób niewidomych.
Dziękując zebranym za przybycie, prosiła, aby zgłaszać się do niej w sytuacjach, gdy instytucja rządowa w ciągu 30 dni nie udziela odpowiedzi na pismo w sprawie osób niewidomych wysłane przez organizację pozarządową.
Krzysztof Wiśniewski
prawnik w Instytucie Tyflologicznym PZN

zaznacz i zamknij wróć do góryInstytut Tyflologiczny PZN: Planowana podwyżka rent

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiada waloryzację świadczeń rentowych i emerytalnych w 2017 r. Jakie zmiany są planowane?

25 października Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej.

Jak czytamy na stronie resortu https://www.mpips.gov.pl, najniższe emerytury, renty rodzinne i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy zostaną podniesione z 882,56 zł do 1000 zł, tj. o 117,44 zł. Najniższa emerytura będzie stanowić 50% minimalnego wynagrodzenia. W wyniku tej operacji zostaną podwyższone świadczenia dla ok. 800 tys. emerytów i rencistów z FUS, 285 tys. osób pobierających renty socjalne (wszyscy) oraz dla ok. 350 tys. osób pobierających emerytury i renty z KRUS.

Renty socjalne zostaną podniesione z 741,35 zł do 840 zł, tj. o 98,65 zł. Najniższe renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrosną z 676,75 zł do 750 zł, tj. o 73,25 zł.

W ocenie rządu „zaproponowane działania będą wsparciem dla najuboższych grup emerytów i rencistów, z zachowaniem realnej wartości wszystkich emerytur i rent”.

zaznacz i zamknij wróć do góryInstytut Tyflologiczny PZN: Nasz wspólny sukces

26 października 2016 r. Parlament Europejski przyjął Dyrektywę o dostępności stron internetowych i aplikacji mobilnych prowadzonych przez podmioty publiczne. Oznacza to, że strony internetowe oraz aplikacje mobilne prowadzone przez instytucje publiczne, w tym publikacje elektroniczne i treści multimedialne, powinny być przygotowywane w sposób dostępny. To istotny krok w stronę cyfrowego społeczeństwa włączającego, w którym wszyscy mają równy dostęp do usług elektronicznych i równy dostęp do informacji. To również prawo wynikające z Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych, którą ratyfikowała Unia Europejska.
Przyjęty dokument wprowadza mechanizm zgłaszania próśb od osób zainteresowanych o udostępnienie treści dla nich niedostępnych, a także nakłada obowiązek uzasadnienia braku dostępności danego serwisu lub jego części w wymaganej klauzuli o dostępności. Co istotne, wprowadzono mechanizm regularnego monitorowania wdrażanej dyrektywy przez państwa członkowskie. Dyrektywa zezwala jednak na kilka wyjątków. Z wdrażania zmian na rzecz poprawy dostępności zaproponowanych w dyrektywie zwolnione są strony nadawców publicznych czy też przekazujące na żywo obraz i dźwięk. Trzeba mieć nadzieję, że wymóg dostępności wyżej wspomnianych stron będzie ujęty w europejskiej ustawie o dostępności lub dyrektywie audiowizualnej.
Przypomnijmy, że od kilku lat organizacje działające na rzecz niewidomych, dążyły do uwzględnienia dostępności stron internetowych w prawie europejskim, a wcześniej proponowane wyłączenia spotkały się z krytyką środowiska. Polski Związek Niewidomych starał się również przekonać polski rząd do stworzenia dokumentu gwarantującego dostępność dla wszystkich, a także wyraził swój sprzeciw, podpisując list adresowany do ministrów odpowiedzialnych za cyfryzację w państwach członkowskich, w którym sygnatariusze wyrazili swoje obawy związane z proponowanymi wyłączeniami.

zaznacz i zamknij wróć do góryInstytut Tyflologiczny PZN: Nabór do udziału w konsultacjach społecznych związanych z oceną różnych typów kart do głosowania

Państwowa Komisja Wyborcza podała poniższy Komunikat: Zgłoś się! Trwa nabór do udziału w konsultacjach społecznych nakładek brajlowskich na kartę do głosowania. W dniach 7–8 listopada br. w godz. 14.00–15.00 będzie można telefonicznie zgłosić się do rekrutacji konsultacji społecznych związanych z oceną różnych typów kart do głosowania.
Krajowe Biuro Wyborcze zachęca osoby z niepełnosprawnościami wzroku i ruchu: niedowład kończyn górnych, dolnych, poruszanie się na wózku do wzięcia udziału w procesie rekrutacji konsultacji społecznych. Osoby, które zostaną zakwalifikowane, zostaną poproszone o ocenę użyteczności i komfortu korzystania z różnych typów kart do głosowania.
W konsultacjach społecznych mogą wziąć udział pełnoletnie osoby, które miały uprawnienia do oddania głosu w wyborach powszechnych przeprowadzonych w 2015 r.
Rekrutacja odbywa się pod numerem telefonu Krajowego Biura Wyborczego: 22 695 26 65.

Centrum Rehabilitacji

zaznacz i zamknij wróć do góryInstytut Tyflologiczny PZN: VAWA mówi

Rozpoczęliśmy realizację kolejnego etapu tworzenia aplikacji Virtualna Warszawa. Nowe działania projektowe pod nazwą VAWA mówi realizowane są do końca 2016 roku.
Pracujemy nad tworzeniem kolejnego pilotażu nawigacji, który obejmuje tym razem większy obszar miasta zawarty między ulicami: Słomińskiego, Jana Pawła II, Wisłostradą, Elektoralną, Senatorską.
W ramach tego projektu podjęliśmy się realizacji następujących działań:


 • Opracowania wytycznych i standardów tworzenia opisów do nawigacji kontekstowej. Finalnym produktem tego działania ma być uniwersalny szablon tworzenia opisów i komunikatów, do którego wstawiane będą treści adekwatne dla danego miejsca.
 • Wytypowania 30 miejsc/obszarów/tras, do których będziemy przygotowywać opisy kontekstowe do nawigacji (podobnie jak to miało miejsce podczas poprzedniego pilotażu aplikacji na stacji metra Centrum Nauki Kopernik).
  W październiku odbyło się spotkanie, na którym wstępnie wybraliśmy różnorodne i najbardziej istotne miejsca, np. węzeł komunikacyjny na pl. Bankowym (metro, przystanki tramwajowe i autobusowe, przejścia podziemne), Stare i Nowe Miasto, okolice PZN i Przychodni Rehabilitacyjnej PZN, Stołeczne Centrum Osób Niepełnosprawnych, Mazowiecki Instytut Kultury, Teatr Wielki i muzeum POLIN.
 • Opracowanie komunikatów do nawigacji po wyznaczonych obszarach.
 • Testowanie opisów i komunikatów i przygotowanie ich ostatecznej wersji, która zostanie zaimplementowana do nawigacji Virtualna Warszawa.
 • Obecnie poszukujemy osób niewidomych i słabowidzących oraz instruktorów orientacji przestrzennej z Warszawy zainteresowanych udziałem w realizacji ww. zadań.
  Zainteresowanych współpracą prosimy o kontakt telefoniczny 22 635 52 84 lub pod adresem mailowym aleszczynska@pzn.org.pl.
  Mile widziani są także wolontariusze.
  Projekt VAWA mówi współfinansowany jest ze środków Miasta st. Warszawy.

  Centrum Rehabilitacji

  zaznacz i zamknij wróć do góry  Instytut Tyflologiczny PZN: Kalendarze brajlowskie na rok 2017

  Uprzejmie informujemy, że wszyscy prenumeratorzy brajlowskiej wersji „Pochodni” wraz z szóstym, listopadowo-grudniowym numerem czasopisma otrzymają nieodpłatnie kalendarz na rok 2017. Natomiast osoby, które nie prenumerują „Pochodni”, a chciałyby otrzymać kalendarz, proszone są o wpłacenie w nieprzekraczalnym terminie do 15 listopada br. kwoty 17 zł na konto:

  Polski Związek Niewidomych
  ul. Konwiktorska 9
  00–216 Warszawa

  Rachunek bankowy:
  DnB NORD Polska S.A. 42 1370 1037 0000 1706 4083 5205
  W tytule przelewu należy wpisać: Wpłata na kalendarz brajlowski

  Po dokonaniu opłaty prosimy o przesłanie pod adres: Instytut Tyflologiczny PZN, ul. Konwiktorska 9, 00-216 Warszawa lub na adres mailowy: pochodnia@pzn.org.pl następujących danych: imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL (lub NIP w przypadku instytucji) w celu wystawienia faktury. Zamówienia złożone po 15 listopada nie będą realizowane. Informujemy również, że do kalendarza na 2017 r. nie przewidujemy dodatku w postaci informatora.
  Prosimy o przekazanie tej informacji osobom, które mogą być zainteresowane zakupieniem kalendarza.

  zaznacz i zamknij wróć do góry  Instytut Tyflologiczny PZN: „Pochodnia” na CD

  Polski Związek Niewidomych zbiera zapisy na prenumeratę wydawanego na płytach CD magazynu „Pochodnia” na rok 2017. Osoby, które chcą od stycznia otrzymywać to czasopismo, proszone są o wpłatę 18 złotych na podany poniżej rachunek:

  Nazwa odbiorcy:
  Polski Związek Niewidomych
  ul. Konwiktorska 9
  00–216 Warszawa

  Rachunek bankowy:
  DnB NORD Polska S.A. 42 1370 1037 0000 1706 4083 5205
  Na przelewie prosimy zaznaczyć, że wpłata jest dokonywana na prenumeratę „Pochodni” na CD na 2017 r.

  W przypadku pytań prosimy o kontakt z redakcją:
  tel.: 22 635 19 10,
  22 831 22 71 wew. 253
  e-mail: pochodnia@pzn.org.pl

  zaznacz i zamknij wróć do góry  Instytut Tyflologiczny PZN: Kulturalne wydarzenia w Tyflogalerii PZN w listopadzie

  7 listopada, godz. 16.00 – „Bramy nadziei” – wernisaż wystawy fotografii ks. Piotra Buczkowskiego.
  Na wystawie prezentowane są 24 bramy – to tyle, ile godzin liczy doba. Każda z nich to jakby kolejny rozdział dnia, kolejne wezwanie, kolejna walka ze swoimi słabościami, lękami, to także małe czy większe zwycięstwa i odkrycia nowej dotąd nieznanej przestrzeni. Prezentowane zdjęcia nie są dokumentacją konkretnego miejsca. Fotografie powstawały w różnym okresie i miejscach. Są próbą ukazania własnych wewnętrznych doświadczeń lub napotkanych ludzi.
  8 listopada, godzina 11.00 – Spacer „Działalność Henryka Sienkiewicza na rzecz miasta stołecznego Warszawy”, zbiórka przed Kościołem Środowisk Twórczych – Pl. Teatralny.
  15 listopada, godz. 16.00 – prelekcja „Henryk Sienkiewicz – Latający Holender”
  22 listopada, godz. 16.00 – warsztat „Marie jego życia”
  29 listopada, godz. 16.00 – prelekcja „Rodzina w życiu Henryka Sienkiewicza”

  Wstęp wolny: Tyflogaleria PZN, Warszawa, ul. Konwiktorska 7; tel. 22 831–22–71 w. 258, e-mail: tyflogaleria@pzn.org.pl pzn.org.pl
  Wydarzenia realizowane są w ramach projektu „Seniorzy aktywnie uczestniczą w obchodach Roku Henryka Sienkiewicza”, dofinansowanego ze środków m.st. Warszawa.


  zaznacz i zamknij wróć do góry  Koło PZN w Sieradzu: Obchody jubileuszu 60-lecia

  20.10.2016 roku odbyła się jubileuszowa uroczystość 60-lecia istnienia i działalności Koła Terenowego PZN nr 19 w Sieradzu. O tym, jak było i co się działo, napisały lokalne media. Oto jedna z relacji.

  60 lat koła Polskiego Związku Niewidomych obchodzono w Sieradzu. Była uroczystość w SDK
  Rocznicowa uroczystość zamknęła tegoroczne obchody 60-lecia Koła Terenowego Polskiego Związku Niewidomych nr 19 w Sieradzu. Spotkanie, które ozdobiły występy artystyczne oraz wyróżnienia zasłużonych dla sieradzkiego PZN osób, odbyło się w Spółdzielczym Domu Kultury.
  Tegoroczne obchody obfitowały w wiele inicjatyw, które na celu miały przełamanie stereotypów związanych z postrzeganiem niewidomych i lepszą integrację z lokalnym środowiskiem. Były dwie muzealne wystawy, warsztaty „Dotknąć zabytek” czy filmowe seanse dostosowane dla osób z problemami ze wzrokiem.
  Czy dzięki tak szerokim działaniom sieradzcy niewidomi mają poczucie, że osiągnęli zamierzony cel?
  – Nasi członkowie otworzyli się na wyjście z domu i wspólne spotkania: wzajemne rozmowy czy oglądanie filmów – przekonuje Eugenia Anna Wewersowicz, prezes sieradzkiego koła PZN.
  – Z drugiej strony staliśmy się bardziej rozpoznawalni w Sieradzu.
  Czego można życzyć sieradzkim niewidomym z okazji jubileuszu?
  – Prosimy o dobre słowo; ciepły, pewny łokieć i wolontariat. Gdyby jeszcze jakiś mocny grosz został rzucony na naszą działalność, bylibyśmy w pełni szczęśliwi – odpowiada z uśmiechem prezes koła.
  – Wspaniałym odnośnikiem symbolizującym naszą historię jest książka, która towarzyszy niewidomym od zawsze. Najpierw była dla nas dostępna poprzez nośnik w postaci taśmy szpulowej, potem kasetowej. Następnie pojawiły się karty pamięci, pendrive’y, a obecnie osoby niewidome mogą dotrzeć do nich on-line, pobierając wybrane tytuły w różnych formatach. Tak te 60 lat upływało również w historii naszego koła. Zmieniał się świat, zmieniali ludzie, zmienialiśmy się również my. Ale zawsze podstawą był człowiek, który szukał tu pomocy w trudnych chwilach i takie wsparcie otrzymywał – podkreśla sieradzanka Alicja Nyziak, która pełni funkcję wiceprezesa koła.
  Jak wszystkie rocznicowe spotkania, tak i jubileuszowa uroczystość w SDK, stała się okazją do przypomnienia historii Związku Niewidomych.
  – Minione stulecie okazało się dla nich przełomowe, a ogromną rolę w zmianie spojrzenia na człowieka niewidomego i słabowidzącego odegrały właśnie jednostki terenowe Polskiego Związku Niewidomych – przypominają organizatorzy rocznicy.
  – Sieradzkie koło powstało w 1956 roku. Minęło od tego momentu tyle lat, że dzisiaj trudno jest określić, gdzie mieściła się jego pierwsza siedziba. Nie zachowały się także materiały archiwalne mówiące o pierwszym i kolejnych zarządach koła. Ale wiadomo, że przez 60 lat istnienia i działalności w jego życiu wydarzyło się wiele. Trudno porównywać minione działania z obecnymi, gdyż zmianie uległo wiele elementów, w tym ten najistotniejszy – mentalność ludzka. Tym, co łączy, jest dostęp do książki mówionej. Z upływem lat zmieniała się oferta koła i profil jego działania. Ale priorytetem pozostaje cały czas szeroko pojęta rehabilitacja społeczna i zawodowa.
  Jubileuszową uroczystość sieradzkiego PZN ozdobiły występy artystów działających pod szyldem SDK. Zasłużeni dla koła członkowie oraz osoby wspierające jego działalność otrzymały okolicznościowe wyróżnienia. Nie zabrakło także obowiązkowego tortu i toastu.
  Obecnie biuro sieradzkiego koła PZN mieści się przy ul. Kościuszki 5. Osoby niewidome czy słabowidzące, które potrzebują informacji czy pomocy, zapraszane są tu w każdą środę w godz. 9-13. Można także skontaktować się mailowo, pisząc pod adres ktpznsieradz@op.pl lub telefonicznie, dzwoniąc pod nr 725 464 000.
  Paweł Gołąb

  zaznacz i zamknij wróć do góry  Koło PZN w Cieszynie: Turnus rehabilitacyjny w Jeleniej Górze

  Jedną z wielu form rehabilitacji osób niepełnosprawnych w Polsce są pobyty na turnusach rehabilitacyjnych na terenie całego kraju w ośrodkach posiadających odpowiednie warunki potrzebne do ich prowadzenia. Wśród takich ośrodków znajdują się również takie, które mogą zaoferować swoje usługi osobom z dysfunkcją wzroku, czyli niewidomym, ociemniałym i słabowidzącym.
  Najwięcej osób wyjeżdżających na turnusy rehabilitacyjne korzysta z dofinansowania, które można otrzymać z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Osoby, które takie dofinansowanie otrzymają, same wyszukują sobie ośrodek, pamiętając jednak o tym, aby profil leczenia oraz miejsce były zgodne z zaleceniami lekarza.
  W tym roku kalendarzowym spora grupa członków cieszyńskiego koła terenowego Polskiego Związku Niewidomych złożyła stosowne wnioski i takie dofinansowanie otrzymała. Część z nich wraz ze swoimi przewodnikami wypoczywała już w Ustroniu Morskim i Jastrzębiej Górze, a spora grupa udaje się jeszcze w listopadzie do Ustronia Morskiego do ośrodka PZN „Klimczok”.
  W dniach 8–22 października ośmioosobowa grupa (4 niewidomych i 4 przewodników) przebywała na czternastodniowym turnusie w Domu Wczasowym „Maxim” w nadmorskiej Jastrzębiej Górze. Obiekt nie był jakimś ogromnym obiektem nastawionym na dużą liczbę turystów, ale miłym ośrodkiem usytuowanym w odległości ok. 500 m od morza z pokojami dwu- i trzyosobowymi oraz stołówką, na której w kameralnym gronie mogliśmy spożywać posiłki.
  Korzystaliśmy z zabiegów rehabilitacyjnych, a poza tym większość czasu spędzaliśmy na spacerach oraz wycieczkach po okolicy.
  Aura nie sprzyjała już kąpielom w Bałtyku, ale prawie codziennie odbywaliśmy krótszy lub dłuższy spacer po piaszczystej plaży zakończonej wysokim, malowniczym, wciąż formowanym przez fale klifem w Jastrzębiej Górze oraz w pobliskiej Karwi (znajduje się tam najszersza plaża na polskim wybrzeżu).
  Dotarliśmy do „Gwiazdy Północy” – kamiennego obelisku w miejscu uważanym za najdalej wysunięte na północ w Polsce oraz do Latarni Morskiej Rozewie – zabytkowej latarni wybudowanej na początku XIX-go wieku, o charakterystycznym wyglądzie, składającej się z dwóch części: dolnej – murowanej w kolorze białym, i górnej – metalowej, pomalowanej na czerwono.
  Troje z nas przeszło Wąwóz „Lisi Jar” o długości 350 m, którego zbocza porastają stare buki.
  Odwiedziliśmy „Fokarium” na Helu – jedyne w Polsce fokarium z fokami szarymi, mające na celu odtworzenie kolonii tego gatunku, gdzie mogliśmy podpatrywać karmienie fok połączone z tresurą, odbyliśmy przeszło godzinną przejażdżkę po Helu z przewodnikiem, który pokazał widzącym, a niewidomym opowiedział ciekawostki związane z terenem, na którym mieściła się Jednostka Wojsk Ochrony Pogranicza (WOP), a obecnie można go zwiedzić tzw. Szlakiem militarnym. Odwiedziliśmy Port w Władysławowie i Gdyni, sopockie molo. Odbyliśmy spacer po gdańskiej Starówce, pokłoniliśmy się Neptunowi.
  Jak to mówi stare przysłowie: „wszystko, co dobre, szybko się kończy” i tak samo było w naszym przypadku. W drodze powrotnej z Gdyni na Śląsk Cieszyński wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że pomimo trzydniowych opadów, turnus zaliczyliśmy do udanych. Na pewno można byłoby „zobaczyć” więcej, ale i tak przy naszej dysfunkcji było super. Kierownictwo i obsługa, czy to ośrodka, czy kuchni, bardzo pozytywnie nastroiła nas do walki z niepełnosprawnością, a my chyba również pozostawiliśmy dobre wrażenie.
  Andrzej Koenig

  zaznacz i zamknij wróć do góry  Rozproszyć mrok

  Stowarzyszenie Retina AMD Polska serdecznie zaprasza na kolejne, coroczne seminarium „Rozproszyć mrok”, które odbędzie się 16 listopada 2016 r. w godz. 11.00 – 14.00 w Sali Kolumnowej Polskiego Związku Niewidomych w Warszawie przy ul. Konwiktorskiej 9.

  W programie:
  1. Program lekowy – nadzieja pacjentów z AMD – prof. dr hab. n. med. Marek Rękas – koordynator programu lekowego leczenia AMD; doc. dr hab. n. med. Małgorzata Figurska.
  2. Cukrzycowe powikłania okulistyczne: DME – najnowsze strategie diagnostyki i terapii – prof. dr hab. n. med. Robert Rejdak.
  3. Zastosowanie soczewki plamkowej Schariotha jako pomocy optycznej u osób ze schorzeniami plamki żółtej (wskazania, kwalifikacja, technika chirurgiczna, opieka pooperacyjna) – prof. dr hab. n. med. Robert Rejdak.
  4. Nowoczesna diagnostyka warunkiem efektywnego leczenia: jaskra – dr n. med. Katarzyna Skonieczna.
  5. Nowoczesna diagnostyka warunkiem efektywnego leczenia: inne schorzenia – lek. Tomasz Grędysa, specjalista chorób oczu.
  6. Rehabilitacja szansą na lepsze funkcjonowanie – Centralna Przychodnia Leczniczo-Rehabilitacyjna PZN.
  7. Co to są suplementy diety i czy mogą nam pomóc? – Retina AMD Polska.
  8. Poczęstunek.
  Formuła seminarium pozwala na zadawanie pytań zaproszonym ekspertom.
  Wstęp wolny.
  Więcej informacji: retinaamd@retinaamd.org.pl lub 22 831-33-83.

  zaznacz i zamknij wróć do góry  Niewidomi w bibliotekach publicznych

  Stowarzyszenie „Larix” zachęca osoby niewidome do aktywności w kontakcie z lokalnymi bibliotekami publicznymi. Zapraszamy do zgłaszania bibliotek w pobliżu swojego miejsca zamieszkania, z których osoby niewidome korzystają najczęściej. Biblioteka zgłoszona do Stowarzyszenia może otrzymać nieodpłatnie, w formie użyczenia, urządzenie do odtwarzania książek mówionych Czytak Plus.
  Stowarzyszenie realizuje projekt „Wypożyczalnia... – edycja 2016”, w ramach którego przekaże bibliotekom publicznym 160 odtwarzaczy Czytak Plus. Z odtwarzaczy tych będą korzystać osoby niewidome z terenu, który swym zasięgiem obejmuje biblioteka. Stowarzyszenie przekaże bibliotekom także zbiór ponad 1200 cyfrowych książek mówionych, aby biblioteki mogły je wypożyczać niewidomym i słabowidzącym czytelnikom. Zachęcamy czytelników z dysfunkcją wzroku do kontaktu ze Stowarzyszeniem i zgłaszania bibliotek, w których powinna pojawić się możliwość wypożyczenia urządzenia Czytak wraz z książkami.
  Informacje przyjmujemy pod nr tel. 22 559 09 41 lub e-mailem biuro@stowarzyszenielarix.pl.

  Projekt „Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabo widzących – Edycja 2016” jest realizowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego do końca grudnia 2016 r.

  zaznacz i zamknij wróć do góry  Wszechnica Żywieniowa w SGGW

  Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji zaprasza na prelekcje w semestrze zimowym w roku akademickim 2016/2017. Planowane tematy:

  Spotkania odbywają się: w trzecie środy miesiąca, a tylko w grudniu w drugą, o godz. 17.15 w SGGW w Warszawie przy ul. Nowoursynowskiej 159c, na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji (zielony budynek, nr 32), w Auli II. Dojazd: autobusy 148, 166, 185, 193, 503, 401. Wstęp wolny.
  Prelekcje transmitowane są on line – szczegóły na stronie internetowej: wszechnica-zywieniowa.sggw.pl
  Kontakt z organizatorką:
  mgr Hanna Wysocka
  telefon: (22) 59-37-004
  e-mail: hanna_wysocka@sggw.pl


  zaznacz i zamknij wróć do góry  „Francuzi” w weekend

  Fundacja Kultury bez Barier zaprasza na spektakl „Francuzi” z audiodeskrypcją, napisami dla niesłyszących do Nowego Teatru. Już w najbliższą niedzielę 30 października 2016 o godzinie 17.00. Cena biletu: 70 zł.
  Rezerwacje przyjmuje Anna Żórawska: tel./SMS: 512 396 475, e-mail: rezerwacje@kulturabezbarier.org
  Opis spektaklu: Teatralna wyprawa Krzysztofa Warlikowskiego w poszukiwaniu źródeł dzisiejszej europejskiej świadomości i tożsamości. Początkiem jest monumentalna powieść Marcela Prousta „W poszukiwaniu straconego czasu”, która portretuje społeczeństwo w trakcie fundamentalnej zmiany związanej z utratą znaczenia dawnej hierarchii, eksplozją jawnego antysemityzmu, a przede wszystkim wybuchem pierwszej europejskiej wielkiej wojny. Nawiązując do stwierdzenia Gilles’a Deleuze’a, że „powracają jedynie ci zmarli, których nazbyt szybko i nazbyt głęboko zakopano”, Warlikowski wzywa Prousta, by toczyć dzisiejszą debatę o Europie.
  Równoległość czasu i zmagania, które prowadził z materią czasu Proust zobowiązują do tworzenia sytuacji równoległych. Ideą spektaklu nie jest tworzenie scenicznego ekwiwalentu powieści, ale znalezienie świata równoległego, struktury, przez którą przewleczemy naszą epokę jak przez precyzyjne ucho igielne krytycznego spojrzenia Prousta, z zachowaniem jego szczególności i ostrości widzenia i błyskotliwego poczucia humoru. Pogrążeni wśród czasu, który nie ma struktury linearnej, zbliżamy się do radykalnego obrazu Prousta, w miejscu do tego idealnym, w którym krążą energie społeczne i duchowe, czyli w teatrze.

  zaznacz i zamknij wróć do góry  Pożegnanie

  Z żalem zawiadamiamy, że 23 października zmarł Czesław Sokołowski – człowiek bardzo zasłużony dla środowiska niewidomych.
  Urodził się 10.04.1919 roku. Był długoletnim nauczycielem, popularyzatorem pisma brajla, sportu oraz autorem wielu artykułów i referatów poświęconych tematyce środowiska osób z dysfunkcją wzroku. Jako osoba niewidoma dał przykład, że świat się nie zamyka po utracie wzroku, ale stoi otworem dla tych, którzy chcą pracować, tworzyć i pomagać innym. Był inicjatorem powstania szkoły dla niewidomych dzieci w Krakowie. Pełnił funkcję Przewodniczącego Zarządu Okręgu w Krakowie przez 5 kadencji. W 1997 roku XVI Okręgowy Zjazd Delegatów PZN przyznał mu tytuł honorowego Przewodniczącego Zarządu Okręgu. Za działalność społeczną na rzecz niewidomych i słabowidzących osób dorosłych i dzieci został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. W 2007 roku został pierwszym laureatem nagrody Człowiek Roku Polskiego Związku Niewidomych im. Włodzimierza Kopydłowskiego. Pogrzeb Pana Czesława Sokołowskiego odbył się 27.10.2016 o godz.11.00 w Krakowie.

  zaznacz i zamknij wróć do góry

  Wersja offline wygenerowana automatycznie.
  Copyright © 2013 Biuletyn Informacyjny „Pochodni”. Wszelkie prawa zastrzeżone.