Skocz do spisu treści

Biuletyn Informacyjny „Pochodni”

BIP, nr 17 (160), wrzesień 2017

Redakcja
Ewa Fraszka-Groszkowska - p.o. redaktora naczelnego
Dorota Ciborowska
Rafał Kanarek
Marta Michnowska
Barbara Zarzecka

Adres redakcji:
ul. Konwiktorska 9
00-216 Warszawa
tel.: 226351910, 228312271 wew. 253,
e-mail: pochodnia@pzn.org.pl
strona WWW: pochodnia.pzn.org.pl

Uwaga! Jeśli chcesz zamknąć okno a później móc wrócić do ostatnio czytanego artykułu, cofnij się do najbliższego linku "zaznacz" i otwórz go.


Spis treści

Instytut Tyflologiczny PZN: Pismo Braille’a – przeżytek czy konieczność?
Instytut Tyflologiczny PZN: Szukamy kandydatów na wyjazd do Rumunii
Instytut Tyflologiczny PZN: Aktywne życie po utracie wzroku
Instytut Tyflologiczny PZN: Dofinansowanie do zakupu telefonu – Virtualna Warszawa
Instytut Tyflologiczny PZN: Sądy wciąż mało dostępne
Instytut Tyflologiczny PZN: Tyflogaleria we wrześniu
Koło PZN w Sieradzu: „Timbuktu” z AD
70-lecie ośrodka we Wrocławiu
VII Olimpiada Osób Głuchoniewidomych w Konkurencjach Przeróżnych
NVDA już nie dla XP
Chodź z nami
The Best Gallery w Zachęcie
Fotografuj z Josephem ConrademInstytut Tyflologiczny PZN: Pismo Braille’a – przeżytek czy konieczność?

Uprzejmie zapraszamy do udziału w konferencji pt. „Pismo Braille’a – przeżytek czy konieczność?”, która odbędzie się 10 października 2017 r. w sali kolumnowej Polskiego Związku Niewidomych w Warszawie, ul. Konwiktorska 9 w godz. 11.00–15.00.

Organizatorem konferencji jest Instytut Tyflologiczny Polskiego Związku Niewidomych i jego Rada Naukowa.
Pismo Braille’a jest od ponad 200 lat jedyną techniką, która zapewnia osobie niewidomej całkowitą samodzielność w pisaniu i czytaniu, bez konieczności używania sprzętu elektronicznego. Taką opinię przedstawiają wszystkie międzynarodowe organizacje zrzeszające osoby z dysfunkcją wzroku.
Niestety, w ostatnim czasie obserwujemy niepokojące zjawisko polegające na umniejszaniu znaczenia tego pisma, ograniczaniu środków finansowych na jego naukę oraz na druk materiałów w tym formacie.
Konferencja: „Pismo Braille’a – przeżytek czy konieczność?” będzie doskonałą okazją do pogłębionej refleksji nad tym pytaniem i do zweryfikowania własnych poglądów.
Do udziału w konferencji i dyskusji zapraszamy przedstawicieli kluczowych Instytucji zajmujących się osobami z niepełnosprawnością oraz media. W ten sposób chcemy zwiększyć świadomość społeczną na temat znaczenia pisma Braille’a dla ludzi niewidomych i ociemniałych.
Pragniemy, aby nasza konferencja rozpoczęła społeczną debatę o przyszłości tego pisma i aby w jej wyniku powstała „Biała księga brajla”.
Zgłoszenia do udziału w konferencji przyjmujemy do 25 września 2017 r. telefonicznie pod nr 22 831-33-83 lub drogą elektroniczną: pzn@pzn.org.pl z dopiskiem w temacie „Konferencja brajl”.

zaznacz i zamknij wróć do góryInstytut Tyflologiczny PZN: Szukamy kandydatów na wyjazd do Rumunii

Interesuje Cię sytuacja osób niewidomych w Europie? Chciałbyś włączyć się w społecznie zaangażowane działania w swoim mieście, ale nie wiesz jak? Zapraszamy do Rumunii, by poznać rozmaite europejskie rozwiązania we wspólnym działaniu na rzecz osób z niepełnosprawnością wzroku.

Szukamy kandydatów do rumuńsko-polsko-litewsko-portugalsko-macedońskiego projektu EMVISION w ramach programu Erasmus+ w Transylwanii.
Kogo dokładnie poszukujemy? Trzech aktywnych osób z dysfunkcją wzroku w wieku 18-30 lat posługujących się językiem angielskim na poziomie komunikatywnym.
Kiedy odbędzie się wyjazd? W dniach 29.10-05.11.2017 r. w stolicy Transylwanii – Cluj Napoka.
Do udziału zapraszamy osoby, które chcą angażować się w działanie na rzecz środowiska osób niewidomych i słabowidzących. W trakcie szkolenia młodzi z różnych stron Europy będą uczyć się, jak wzmacniać potencjał swoich organizacji i współtworzyć włączającą politykę w ramach lokalnych społeczności. Uczestniczyć w projekcie będzie również młodzież pełnosprawna, która nauczy się, jak wspierać osoby niewidome i słabowidzące. W szkoleniu weźmie udział również dwóch ekspertów z PZN oraz przedstawiciel lokalnego samorządu.
Łącznie na wymianie będzie 37 osób z Polski, Rumunii, Macedonii, Portugalii i Litwy w wieku 18-30. Transport zostanie zorganizowany wspólnie z Warszawy minibusem. Zakwaterowanie (w hostelu), wyżywienie i udział w programie są bezpłatne.
Projekt koordynuje organizacja Babilon Travel z Rumunii, która rozwija działalność na rzecz osób z dysfunkcją wzroku. Partnerami z Polski są: organizacja Youth of Europe i Polski Związek Niewidomych.
Zgłaszać można się poprzez wypełnienie formularza dostępnego na stronie http://pzn.org.pl/szukamy-kandydatow-na-wyjazd-do-rumunii i wysłanie go na adres: mmichnowska@pzn.org.pl

zaznacz i zamknij wróć do góryInstytut Tyflologiczny PZN: Aktywne życie po utracie wzroku

Instytut Tyflologiczny PZN poszukuje osób starszych, mieszkających w Warszawie lub najbliższej okolicy, które tracą wzrok i boją się tej nowej, trudnej sytuacji.
Dla takich osób organizowana będzie grupa wsparcia, która będzie pracować według programu VISAL.
VISAL to program opracowany przez ekspertów z Europejskiej Unii Niewidomych (EBU), którego celem jest przekonanie uczestników, że można prowadzić aktywne, godne życie, pomimo utraty widzenia.
Rozpoczęcie działań w ramach programu planowane jest w połowie października. Będzie to siedem 3-godzinnych spotkań (średnio raz w tygodniu) w siedzibie Instytutu Tyflologicznego PZN w Warszawie przy ul. Konwiktorskiej 7/9. Udział w programie jest bezpłatny. Uczestnicy mogą również liczyć na pomoc w dotarciu z domu na miejsce spotkań.
Osoby zainteresowane proszone są o kontakt telefoniczny z sekretariatem Instytutu: 228313383.

zaznacz i zamknij wróć do góryInstytut Tyflologiczny PZN: Dofinansowanie do zakupu telefonu – Virtualna Warszawa

Ogłoszono program dotacji do zakupu smartfona dla mieszkańców Warszawy. Zgłoszenia przyjmowane są w SCON-ie do 30 września, ale decyduje kolejność zgłoszeń (limit 1000 osób).
Wymagany wkład własny minimum:
10% dla osób ze stopniem znacznym,
15% dla osób ze stopniem umiarkowanym,
20% dla osób ze stopniem lekkim.
Dokumenty są do pobrania na stronie: http://www.wcpr.pl/druki-do-pobrania-virtualna-warszawa/. Formularze można składać osobiście w siedzibie SCON (pokój nr 34) od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00–15:30 lub za pośrednictwem poczty:
Stołeczne Centrum Osób Niepełnosprawnych przy ul. Gen. Andersa 5, 00-147 w Warszawie.
Kto może ubiegać się o dofinansowanie?
O dofinansowanie mogą ubiegać się osoby spełniające łącznie poniższe kryteria: