Skocz do spisu treści

Biuletyn Informacyjny „Pochodni”

BIP, nr 14 (157), lipiec 2017

Redakcja
Ewa Fraszka-Groszkowska - p.o. redaktora naczelnego
Dorota Ciborowska
Rafał Kanarek
Marta Michnowska
Barbara Zarzecka

Adres redakcji:
ul. Konwiktorska 9
00-216 Warszawa
tel.: 226351910, 228312271 wew. 253,
e-mail: pochodnia@pzn.org.pl
strona WWW: pochodnia.pzn.org.pl

Uwaga! Jeśli chcesz zamknąć okno a później móc wrócić do ostatnio czytanego artykułu, cofnij się do najbliższego linku "zaznacz" i otwórz go.


Spis treści

Polski Związek Niewidomych: Nowe smartfony, nowe możliwości
Instytut Tyflologiczny PZN: Podręczniki dla uczniów klas I, IV i VII
Instytut Tyflologiczny PZN: Dołącz do Aktywnej Warszawy!
Instytut Tyflologiczny PZN: Już tylko do końca sierpnia można zgłaszać chęć udziału w projekcie VIP System+!
Koło PZN w Hajnówce: Wycieczka na Roztocze - Elżbieta Tomaszuk
Centralna Przychodnia Rehabilitacyjno-Lecznicza PZN: Praca dla okulisty
Złota Joanna
Kujawsko-pomorskie Stalowe Anioły
Atlas Zasobów Otwartej Nauki ma być dostępny dla niepełnosprawnych
Ankieta NIK
Radość tworzenia
Spotkania z audiodeskrypcją nad Bugiem
"Toni Erdmann" w stolicyPolski Związek Niewidomych: Nowe smartfony, nowe możliwości

Polski Związek Niewidomych poszukuje mieszkańców Warszawy ze znacznym, umiarkowanym lub lekkim stopniem niepełnosprawności (z tytułu uszkodzenia narządu wzroku) zainteresowanych dofinansowaniem do zakupu telefonów komórkowych typu smartfon oraz zdobyciem lub podniesieniem umiejętności w zakresie ich obsługi.
Osoby zainteresowane otrzymaniem smartfona oraz udziałem w szkoleniach mogą kontaktować się z sekretariatem PZN:
tel. 22 831-33-83
e-mail: pzn@pzn.org.pl
W temacie wiadomości prosimy napisać „smartfon” lub „telefon”.

zaznacz i zamknij wróć do góryInstytut Tyflologiczny PZN: Podręczniki dla uczniów klas I, IV i VII

Polski Związek Niewidomych skierował pytanie do Ministerstwa Edukacji Narodowej, czy w związku z reformą systemu edukacji i zmianą podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej Ministerstwo uwzględniło konieczność terminowego zaadaptowania podręczników dla uczniów niewidomych i słabowidzących.
W odpowiedzi z 17 lipca br. PZN otrzymał zapewnienie, że nowe podręczniki dla uczniów klas I, IV i VII w wersji elektronicznej będą dostępne już w sierpniu tego roku na stronie Ośrodka Rozwoju Edukacji http://adaptacje.ore.edu.pl/index.php. Zasady, na jakich można je pobrać i wydrukować samodzielnie lub w zakładzie drukarskim ze środków finansowych pozyskanych z dotacji celowej zawarte są na wymienionej stronie ORE.
Nowa podstawa programowa nie obejmuje podręczników do klas II, III, V i VI, nie wymagały one wprowadzania żadnych zmian. Aktualne są więc dotychczasowe podręczniki dostępne na stronie ORE.
Będziemy wdzięczni za informację zarówno z placówek edukacyjnych, jak i od rodziców na temat dostępności podręczników i ich jakości.

Centrum Rehabilitacji
tel. 22 635 52 84, 22 887-95-09
e-mail: rehabilitacja@pzn.org.pl

zaznacz i zamknij wróć do góryInstytut Tyflologiczny PZN: Dołącz do Aktywnej Warszawy!

Zapraszamy do udziału w projekcie pn. „Aktywna Warszawa – program wsparcia społeczno-zawodowego dla rodzin z osobami z dysfunkcją wzroku”, realizowanym przez Polski Związek Niewidomych, Fundację Szansa dla Niewidomych oraz m. st. Warszawa.

Projekt jest skierowany do:

Proponujemy: Zapraszamy! Rekrutacja trwa!
Kontakt: Ewa Skrajnowska, tel. 22 635 60 38 lub e-mail: eskrajnowska@pzn.org.pl
Anna Lemańczyk, tel. 22 887 62 70 lub e-mail: alemanczyk@pzn.org.pl

zaznacz i zamknij wróć do góryInstytut Tyflologiczny PZN: Już tylko do końca sierpnia można zgłaszać chęć udziału w projekcie VIP System+!

A miejsc zostało niewiele – kto pierwszy, ten lepszy.
W ostatnim czasie zorganizowaliśmy kolejne warsztaty społeczno-zawodowe:
• 25 maja – zapowiadana druga edycja warsztatów z Zarządzania czasem i własnymi pieniędzmi
• 29 czerwca – Kreatywne myślenie
• 12 lipca – warsztat o Zarządzaniu sobą w stresie.
Pomimo wakacji nie zwalniamy ze szkoleniami indywidualnymi i konsultacjami. Rozpoczęły się indywidualne zajęcia z wizażu. Uczestnicy projektu dalej uczą się obsługi komputera i orientacji przestrzennej, spotykają się z psychologiem i prawnikiem.
Kolejne osoby ukończyły kursy zawodowe (drenaż limfatyczny, barista, refleksologia) a pozostałe są w trakcie szkolenia lub wkrótce je rozpoczną (Web developer, fitoterapeuta, dietetyk, księgowość, sommelier).
24 czerwca uczestnicy projektu mieli okazję pójść do teatru Rampa na niezwykły koncert „Otworzyło się życie” z udziałem niewidomych artystów z Ukrainy wraz z orkiestrą symfoniczną Lwowskiego Teatru Narodowego im. Marii Zańkowieckiej. Towarzyszyli im również artyści Teatru Rampa – Jakub Wocial i Olga Bieńkowska.

zaznacz i zamknij wróć do góryKoło PZN w Hajnówce: Wycieczka na Roztocze - Elżbieta Tomaszuk

Dnia 22 lipca 2017r. o godzinie 5 nad ranem członkowie Koła Polskiego Związku Niewidomych w Hajnówce stawili się pod Urzędem Miasta i wraz z pilotem wycieczki, panem Radosławem udali się w kierunku Roztocza. Na początku naszej trasy był Chełm. Tam zwiedziliśmy unikatową, jedyną w Europie kopalnię kredy. Trasa zwiedzania liczyła 1200 metrów. Idąc w głąb chełmskich podziemi, zaszliśmy w korytarz bez wyjścia, gdzie nagle zgasło światło i z mroku wynurzył się Duch Bieluch. Opowiedział nam o swoim podziemnym królestwie, jak straszy złodziei, poszukiwaczy skarbów oraz obiecał, że spełni nasze jedno życzenie wypowiedziane w ciemności z ręką położoną na kredowej ścianie w Komnacie Życzeń.
Następnie udaliśmy się w podróż do Zamościa, gdzie tamtejszy przewodnik, pani Bożena Smutnik, zapoznała uczestników wyprawy z historią miasta – architektoniczną perłą kresów leżącą na wschodnich krańcach Polski. Zamość jako prywatne miasto założył Jan Zamoyski –kanclerz wielki koronny, który zlecił włoskiemu mistrzowi Bernardo Morando zaprojektowanie miasta idealnego – twierdzy, która miała za cel chronić włości Zamojskich. Tak właśnie powstał Zamość, nazywany Padwą Północy, prawdziwe arcydzieło polskiego renesansu. Po wysłuchaniu krótkiej historii udaliśmy się na zwiedzanie Starego Miasta. Idąc w jego kierunku, zaszliśmy na bastion, gdzie odbył się pokaz strzału z wiekowej armaty, która narobiła wielkiego huku. W dalszej kolejności skierowaliśmy się ku wieży widokowej, z której widać było panoramę miasta. Zwiedziliśmy także Muzeum Zamojskie, Bazylikę pw. NMP i Arsenał. Oczarowani Zamościem przybyliśmy do hotelu na nocleg. Następnego dnia po śniadaniu wyruszyliśmy w kierunku miejscowości Mokrelipie, gdzie zwiedziliśmy skansen pszczeli „Ulik”. Tam przybliżono nam historię bartnictwa. Można też było zobaczyć zabytkowe ule, dużo pięknych krzewów i kwiatów, a w specjalnej altance dostrzec, jak pracują pszczoły i znaleźć królową. Następnie w dwóch grupach, najpierw kobiety, potem mężczyźni weszliśmy do domku api-inhalacyjnego, w którym temperatura wynosiła 35 stopni, po to, by posłuchać pszczół i powdychać zapach kwiatów. Gospodarz skansenu dał nam skosztować pyłku kwiatowego, który dobrze działa na wzrok, co naszej grupie bardzo się spodobało i każdy chciał jak najwięcej go spróbować. Następnie poszliśmy do sali muzealnej, by zobaczyć zabytkowe miodarki drewniane i metalowe, podkurzacze, prasę do węzy, siatki i wiele innych sprzętów pomocnych pszczelarzowi. Kolejną atrakcją była degustacja miodów. Gospodarz zaoferował nam aż dziesięć smacznych i zdrowych odmian. Po kupieniu pszczelich wyrobów wyruszyliśmy w dalszą drogę.
Przejeżdżając przez Szczebrzeszyn, zatrzymaliśmy się przy pomniku chrząszcza, a następnie udaliśmy się do Suśca, rezerwatu „Nad Tanwią”, gdzie pieszo wyruszyliśmy szlakiem szumów. Szlak ten położony jest w dolinie rzeki Tanew, u ujścia potoku Jeleń w okolicach miejscowości Rebizanty. Największą osobliwość rezerwatu stanowi rząd 24 progów tworzących widowiskowe wodospady. Podążając tym szlakiem, pozostawaliśmy w kompletnej ciszy, każdy chciał naładować organizm jodem i wsłuchać się w piękny szum wodospadów. Kilku śmiałków odważyło się wracać trudniejszym szlakiem. Po drodze do Krasnobrodu, pani przewodnik opowiadała, co możemy jeszcze zobaczyć z okna autokaru. W Krasnobrodzie swoje kroki skierowaliśmy do Kaplicy na Wodzie, zwanej też Kaplicą Objawień – miejsca kultu i pielgrzymek z całej Polski. Została ona wybudowana w miejscu, gdzie 5 sierpnia 1640 r. dokonało się objawienie maryjne. To sama Matka Boska wskazała Jakubowi Ruszczykowi obszar, gdzie miały się dokonywać szczególne łaski. Ten, zgodnie z wolą Matki Bożej, ustawił tu figurę. Miejsce to zostało otoczone czcią i licznie przybywali tu pielgrzymi, prosząc o potrzebne łaski oraz zostawiając wota dziękczynne za doznany cud uzdrowienia po nabraniu wody ze zdrowotnego źródełka.
I tak oto dobiegła końca nasza wycieczka po Roztoczu. Pełni wrażeń wróciliśmy do Hajnówki. Czekamy na następne takie przeżycia, bo kolejna wycieczka już niebawem …

Wycieczka krajoznawcza została zrealizowana przy wsparciu finansowym Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

zaznacz i zamknij wróć do góryCentralna Przychodnia Rehabilitacyjno-Lecznicza PZN: Praca dla okulisty

Centralna Przychodnia Rehabilitacyjno-Lecznicza PZN pilnie zatrudni lekarza okulistę ze specjalizacją lub w trakcie.
Gwarantujemy dużą grupę pacjentów.
Oferujemy:
• Elastyczne formy zatrudnienia
• Możliwość wykonywania badań diagnostycznych w miejscu
• Rehabilitację osób z dysfunkcją narządu wzroku
• Zaopatrzenie w wyroby optyczne
Lekarzy zainteresowanych współpracą, prosimy o przesłanie aplikacji na adres e-mail: tklys@przychodniapzn.pl

zaznacz i zamknij wróć do góryZłota Joanna

Joanna Mazur wraz ze swoim przewodnikiem Michałem Stawickim zdobyła złoty medal na 1500 m podczas odbywających się niedawno w Londynie Mistrzostw Świata Osób Niepełnosprawnych w Lekkiej Atletyce. Zawodniczka startowała w kategorii T11 (osoby niewidome).

Reprezentantka tarnowskiego Startu dostarczyła kibicom wielu emocji. – A widzieliście to? Niesamowity bieg na 1500 m podczas mistrzostw świata niepełnosprawnych w Londynie. Wyścig zakończył się zwycięstwem naszej reprezentantki Joanny Mazur, która wspólnie ze swoim przewodnikiem Michałem Stawickim popisała się fenomenalnym finiszem, przebijając się na ostatnim okrążeniu z czwartego miejsca na pierwsze! Zobaczcie skrót biegu i decydujące o wygranej ostatnie metry rywalizacji. NIE-SA-MO-WI-TE! – pisał na Facebooku Adam Małysz.

Drugie miejsce zajęła Maritza Arango Buitrago z Kolumbii (z przewodnikiem Jonathanem Sanchezem Gonzalezem), a trzecie – Chinka Zheng Jin (z przewodnikiem Wangiem Zipengiem). Oprócz złota Polka wywalczyła w Londynie jeszcze dwa medale – srebro na 800 m i brąz na 400 m.
Mistrzostwa Świata Osób Niepełnosprawnych w Lekkiej Atletyce trwały od 14 do 23 lipca 2017 r. Z Polski wyjechało na nie 49 zawodników. W tabeli medalowej reprezentacja Polski zajęła 12. miejsce, zdobywając w Londynie 29 medali. Wygrali Chińczycy z 65 krążkami, w tym 30 złotymi. Drugie miejsce zajęli zawodnicy z USA, którzy zdobyli 59 medali, w tym 20 złotych, a trzecie – Brytyjczycy z 39 krążkami, w tym 18 z najcenniejszego kruszcu.
Bieg można obejrzeć w Internecie: https://www.youtube.com/watch?v=Iihj8XY3hpo

zaznacz i zamknij wróć do góryKujawsko-pomorskie Stalowe Anioły

Ruszył nabór wniosków w XI edycji nagród Stalowy Anioł, przyznawanych przez zarząd województwa kujawsko-pomorskiego osobom wyróżniającym się w pomocy społecznej. Laureatami mogą zostać osoby lub zespoły będące animatorami zmian, prezentujące twórcze podejście do idei rozwoju społeczności lokalnych i rozwiązywania lokalnych problemów społecznych.

- Praca na rzecz drugiego człowieka to misja. Przyznając doroczne wyróżnienia, chcemy promować najciekawsze i najbardziej wartościowe inicjatywy w tej dziedzinie, nowatorskie osiągnięcia oraz postawy rzetelności i ofiarności wśród pracowników, a także wolontariuszy – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Nagrody przyznawane są między innymi za tworzenie i realizowanie modelowych rozwiązań w zakresie opieki nad dzieckiem i rodziną, wdrażanie projektów aktywizacji i integracji społecznej osób wykluczonych, aktywizowanie i integrowanie wspólnot lokalnych, wspieranie sektora ekonomii społecznej i wolontariatu, promowanie dobrych praktyk z zakresu integracji społecznej oraz zaangażowanie w pracę na rzecz innych i bezinteresowną pomoc osobom potrzebującym.

Kandydatów do nagrody mogą zgłaszać przedstawiciele organów administracji rządowej i samorządowej, jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, organizacji pozarządowych, kościołów, związków wyznaniowych oraz laureaci Stalowego Anioła.

Wnioski o przyznanie nagrody należy składać do 30 września 2017 r. osobiście do siedziby Departamentu Spraw Społecznych, Wdrażania EFS i Zdrowia przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 73 lub przesłać pocztą na adres urzędu (Plac Teatralny 2, 87-100 Toruń). Bliższych informacji udzielają pracownicy Biura Wsparcia Rodziny i Przeciwdziałania Przemocy; telefon (056) 652 18 14, e-mail: d.piekarek@kujawsko-pomorskie.pl

Więcej informacji oraz regulamin i wniosek do pobrania: http://kujawsko-pomorskie.pl/aktualnosci-sprawy-spoleczne/31114-nagrody-dla-osob-wyrozniajacych-sie-w-dzialalnosci-pomocy-spolecznej-stalowy-aniol-3

W ubiegłym roku statuetką Stalowego Anioła zostali wyróżnieni: Kordian Koniecki – społecznik, członek Bydgoskiej Rady Seniorów; Tomasz Edward Jurkiewicz z Miejskiego Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn w Toruniu i Krystyna Marszałek-Michalska – społecznik z Włocławka, propagatorka aktywności obywatelskiej oraz organizatorka akcji charytatywnych. Nagrodzone zespoły to członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Ochrony Zdrowia w Kowalewie Pomorskim (powiat golubsko-dobrzyński); działaczki społeczne z gminy Dragacz (powiat świecki); pracownicy świetlicy Zefir we Włocławku oraz Barbara i Andrzej Siewińscy prowadzący Rodzinny Dom Dziecka w Toruniu. Więcej o ubiegłorocznej edycji konkurs Stalowy Anioł: http://kujawsko-pomorskie.pl/biuro-prasowe-kontakt/informacje-prasowe/30127-anioly-pomocy-spolecznej-2

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

zaznacz i zamknij wróć do góryAtlas Zasobów Otwartej Nauki ma być dostępny dla niepełnosprawnych

Powstający na wrocławskich uczelniach Atlas Zasobów Otwartej Nauki (AZON) będzie dostępny dla osób niewidomych, słabowidzących i niesłyszących – zapowiadają jego twórcy.

AZON ma być internetową, powszechnie dostępną platformą informacyjną. Powstaje w ramach projektu Aktywna Platforma Informacyjna e-scienceplus.pl w Centrum Wiedzy i Nauki Technicznej (CWiNT) Politechniki Wrocławskiej. Partnerami projektu AZON są inne wrocławskie uczelnie: Akademia Wychowania Fizycznego, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Medyczny oraz Instytut Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk z Warszawy.
Materiały naukowe, które będą udostępniane w ramach AZON, powstały w trakcie badań, działań edukacyjnych i popularyzatorskich. Zbiory będą zintegrowane i przygotowane tak, aby łatwo je było przeszukiwać, używać ich i wykorzystywać, np. w nauce czy biznesie.
- Projekt zakłada stworzenie platformy, która zostanie napełniona treściami już wytworzonymi. Trzeba je jedynie dostosować do prezentacji w różnych formach i przystosować do potrzeb osób niepełnosprawnych – mówi dr Waldemar Grzebyk, kierownik projektu i dyrektor CWiNT.
- W ramach AZON-u udostępnimy ok. 500 publikacji. Robimy teraz selekcję pod kątem tego, co jest najbardziej uniwersalne i wybieramy literaturę z podstaw matematyki, informatyki, trochę zagadnień z zarządzania – opowiada PAP Marek Tankielun, tyfloinformatyk Politechniki Wrocławskiej. W praktyce w AZON-ie osoba niewidoma będzie mogła włączyć „czytacza”, który poda treść publikacji. - Jeżeli publikacja jest właściwie opracowana, nie ma problemu z udostępnieniem najbardziej nawet skomplikowanych grafik, wzorów czy wykresów. Po prostu robimy warstwę pod wykresem, której widzący nie zobaczy, a osoba niewidoma bez problemu przeczyta. W ukrytym opisie znajdzie albo opis rysunku w języku naturalnym, albo w postaci tabeli, albo tyflografiki – tłumaczy Tankielun.

Kierownik tyflolaboratorium dodał, że opracowywane przez jego zespół publikacje mają być dostępne także na smartfony czy tablety.

Materiały umieszczone na platformie AZON, w pełni dostępne we wrześniu 2019 r., będą umieszczane na platformie sukcesywnie. Można z nich będzie korzystać nieodpłatnie.

Projekt jest finansowany ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

zaznacz i zamknij wróć do góryAnkieta NIK

Najwyższa Izba Kontroli (NIK) prowadzi ogólnopolskie badania ankietowe, skierowane do pracowników z niepełnosprawnością. Dotyczą one m.in. barier na rynku pracy i przypadków łamania praw pracowniczych.

Celem ankiety NIK jest uzyskanie informacji na temat sytuacji pracowników z niepełnosprawnością na rynku pracy w latach 2014-2016. Osoby wypełniające ankietę, mogą podzielić się z pracownikami NIK swoimi doświadczeniami związanymi z m.in.:
• przestrzeganiem uprawnień osób z niepełnosprawnością przez pracodawców,
• sytuacjami różnych nadużyć ze strony pracodawców,
• barierami, które uniemożliwiają lub utrudniają osobom z niepełnosprawnością wejście im na rynek pracy.
Ankieta jest anonimowa. Wyniki będą wykorzystane wyłącznie na potrzeby kontroli NIK przy sporządzaniu informacji pt. „Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych” i mogą mieć istotne znaczenie dla uzupełnienia prowadzonych badań przez NIK.

Ankietę można wypełniać do 25 sierpnia 2017 r.,klikając w poniższy link: ]http://zapytania.nik.gov.pl/limesurvey/index.php/281996

zaznacz i zamknij wróć do góryRadość tworzenia

Centrum Rehabilitacji im. ks. Biskupa Jana Chrapka zaprasza osoby niepełnosprawne do nadsyłania swoich zgłoszeń na XX Ogólnopolski Przegląd Twórczości Artystycznej Niepełnosprawnych OPTAN 2017, który odbędzie się w dniach 7-10 września 2017 r. w Grudziądzu.

OPTAN ma na celu promowanie i wspieranie twórczości artystycznej niepełnosprawnych. Przegląd skierowany jest do środowiska artystów i twórców niepełnosprawnych z całej Polski.
Artyści będą prezentować swoje osiągnięcia w 3 kategoriach:
1. konkurs plastyczny pt.: „Radość tworzenia radością życia”,
2. konkurs piosenkarski pt.: „Latarnia”,
3. konkurs recytatorski pt.: „Widzimy ten sam świat”.
Dla laureatów poszczególnych konkursów przewidziano nagrody.
Regulamin oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie: http://kalendarz.ngo.pl/wiadomosc/2085482.html

Przegląd współfinansowany ze środków:
• Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
• Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego
• Urzędu Miejskiego w Grudziądzu
• Starostwa Powiatowego w Grudziądzu
• Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP
• Stowarzyszenia Autorów ZAiKS

zaznacz i zamknij wróć do górySpotkania z audiodeskrypcją nad Bugiem

Kultura bardziej dostępna dla osób z dysfunkcją wzroku w kolejnym niewielkim mieście. Tym razem audiodeskrypcja zagości w Wyszkowie, gdzie wkrótce wystartuje projekt kulturalny skierowany do osób niewidomych i niedowidzących, a w szczególności – osób 60+.

Do końca 2017 roku w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik” planowanych jest sześć spotkań z audiodeskrypcją: cztery pokazy filmowe oraz dwa spektakle teatralne. Jest to efekt porozumienia o współpracy podpisanego przez Wyszkowski Ośrodek Kultury „Hutnik”, Stowarzyszenie „De Facto” oraz Koło Polskiego Związku Niewidomych w Wyszkowie. Projekt wystartuje we wrześniu.

zaznacz i zamknij wróć do góry"Toni Erdmann" w stolicy

Winfred jest rozwiedzionym, emerytowanym nauczycielem gry na pianinie, który uwielbia wygłupy i nieustannie robi kawały swoim sąsiadom na niemieckich przedmieściach. Jego córka Ines – pracująca za granicą konsultantka w wielkiej korporacji – lubi mieć wszystko pod kontrolą, równie mocno, jak jej ojciec lubi się zgrywać. Przez lata ich relacje nie układały się zbyt dobrze, więc kiedy ojciec nieoczekiwanie przyjeżdża na kilka dni odwiedzić córkę, jego wizyta przybiera zaskakujący przebieg. Aby przywrócić zestresowanej Ines radość życia i poczucie humoru, Winfred tworzy fikcyjną postać – niepoprawnego biznesmena Toniego Erdmanna.

Tak pokrótce można by streścić film „Toni Erdmann”, na który zaprasza Fundacja Kultury bez Barier. Obraz, opatrzony audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących, zostanie zaprezentowany 28 sierpnia 2017 (poniedziałek) o godz. 17:30 w Kinotece w PKiN (wejście od strony al. Jerozolimskich).

Fundacja zaprasza rodziny z dziećmi. Tak jak poprzednio pociechy będą miały zapewnioną opiekę edukatora podczas zajęć edukacyjno-rozrywkowych. Organizatorzy proszą o zgłaszanie wieku dzieci (przyjmują od 2,5 roku wzwyż) oraz rodzaju niepełnosprawności (jeśli jest).
Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja miejsc:
e-mail: rezerwacje@kulturabezbarier.org
tel: 512 396 475
SMS: 608 003 840
Rezerwacje telefoniczne w godzinach 8-17 od poniedziałku do piątku. Zapisy na film „Toni Erdmann” są przyjmowane do 25 sierpnia (piątek).

zaznacz i zamknij wróć do góry

Wersja offline wygenerowana automatycznie.
Copyright © 2013 Biuletyn Informacyjny „Pochodni”. Wszelkie prawa zastrzeżone.