Skocz do spisu treści

Biuletyn Informacyjny „Pochodni”

BIP nr 13 (156), lipiec 2017

Redakcja
Ewa Fraszka-Groszkowska - p.o. redaktora naczelnego
Dorota Ciborowska
Rafał Kanarek
Marta Michnowska
Barbara Zarzecka

Adres redakcji:
ul. Konwiktorska 9
00-216 Warszawa
tel.: 226351910, 228312271 wew. 253,
e-mail: pochodnia@pzn.org.pl
strona WWW: pochodnia.pzn.org.pl

Uwaga! Jeśli chcesz zamknąć okno a później móc wrócić do ostatnio czytanego artykułu, cofnij się do najbliższego linku "zaznacz" i otwórz go.


Spis treści

Instytut Tyflologiczny PZN: Dołącz do Aktywnej Warszawy!
Instytut Tyflologiczny PZN: Turnus usprawniająco-rekreacyjny w Laskach
Instytut Tyflologiczny PZN: Stopień i przyczyna niepełnosprawności w kodzie QR
Centralna Przychodnia Leczniczo-Rehabilitacyjna PZN: Praca dla tyflopedagogów, instruktorów orientacji przestrzennej i psychologów
Okręg Śląski PZN: Mogę i ja
Okręg Wielkopolski PZN: Dyżury radcy prawnego
Koło PZN w Sieradzu: Rekreacja i integracja
Koło PZN w Toruniu: Impresje znad Bałtyku
Koło PZN Warszawa Żoliborz, Bielany, Łomianki: Rehabilitacja – Wypoczynek – Łeba 2017 r.
Dział Zbiorów dla Niewidomych: Jak przestać się martwić i zacząć żyć?
Conradoteka dla wszystkich
Muzyka otwiera oczy
Lepsza ja
Dolny Śląsk na rowerze
Lodołamacze ruszają w nowej odsłonie
OgłoszenieInstytut Tyflologiczny PZN: Dołącz do Aktywnej Warszawy!

Zapraszamy do udziału w projekcie pn. „Aktywna Warszawa – program wsparcia społeczno-zawodowego dla rodzin z osobami z dysfunkcją wzroku”, realizowanym przez Polski Związek Niewidomych, Fundację Szansa dla Niewidomych oraz m. st. Warszawa.

Projekt jest skierowany do:

Proponujemy: Zapraszamy! Rekrutacja trwa!
Kontakt: Ewa Skrajnowska, tel. 22 635 60 38 lub e-mail: eskrajnowska@pzn.org.pl
Anna Lemańczyk, tel. 22 887 62 70 lub e-mail: alemanczyk@pzn.org.pl

zaznacz i zamknij wróć do góryInstytut Tyflologiczny PZN: Turnus usprawniająco-rekreacyjny w Laskach

W dniach 25.06.-07.07.2017 r. w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Laskach odbył się turnus usprawniająco-rekreacyjny dla dzieci niewidomych i słabowidzących, zorganizowany przez Polski Związek Niewidomych we współpracy z Towarzystwem Opieki nad Ociemniałymi.
Uczestniczyło w nim 24 dzieci w wieku od trzech do jedenastu lat wraz z rodzicami, opiekunami i rodzeństwem. Razem – 57 osób.
Dzieci brały udział m.in. w zajęciach z: rehabilitacji wzroku, hipoterapii, orientacji przestrzennej oraz bezpiecznego i samodzielnego poruszania się z elementami czynności życia codziennego oraz rehabilitacji ruchowej z elementami integracji sensorycznej. Uczestniczyły też w zajęciach muzyczno-ruchowych, rekreacyjnych i rehabilitacyjnych w wodzie (basen), z elementami metody Weroniki Sherborne, edukacyjnych, ceramicznych, jak również w terapii logopedycznej i psychologicznej.
Rodzice mieli możliwość rozmów z psychologiem, dla nich zorganizowano również warsztaty „Ruch, relaks i dźwięk“, „Jak samodzielnie zrobić zabawkę lub grę“ oraz zajęcia z ceramiki i warsztaty bębniarskie. Podczas turnusu odbyło się także spotkanie z absolwentami Lasek na temat nowoczesnych technologii dla niewidomych i słabowidzących.
Atrakcji było wiele. Dzieci mogły się sprawdzić w zajęciach sportowych, rozgrywkach w goalball, a w sobotę, 1 lipca, zorganizowano Dzień Sportu.
W niedzielę odbyła się wycieczka do Wilanowa, gdzie dzieci wraz z rodzicami wzięły udział w zajęciach przyrodniczych, spacerując po parku. Odbył się również wieczór gier planszowych oraz występ muzyczny naszych niewidomych absolwentów: Ani, Jadzi i Marcina.
Dzieci uczestniczyły w warsztatach przyrodniczych, które poprowadziła Katarzyna Fidler z Kampinowskiego Parku Narodowego, w warsztatach zoologicznych „Zwierzęta gospodarskie“ oraz w warsztatach czekoladowych Wedel.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty bębniarskie, których efektem było przedstawienie muzyczne „Wielki rejs“ z udziałem dzieci i rodziców.
Odbyły się również spotkania integracyjne, w czasie których przy muzyce, piosence i tańcu wszyscy cieszyli się byciem razem.

Beata Zięba, pracownik Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach

zaznacz i zamknij wróć do góryInstytut Tyflologiczny PZN: Stopień i przyczyna niepełnosprawności w kodzie QR

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na swoich stronach opublikowało projekt rozporządzenia, zgodnie z którym od 1 sierpnia br. zmieni się wygląd legitymacji osoby niepełnosprawnej. Uwagi do rozporządzenia można zgłaszać do 17 lipca w ramach konsultacji publicznych projektu tego dokumentu.

Przypominamy, że stare legitymacje osoby niepełnosprawnej, tzw. białe zachowają ważność, a nowe, w formie plastikowej karty, będą wystawione na wniosek osoby niepełnosprawnej. Na dokumencie nie będzie wpisanej przyczyny ani stopnia niepełnosprawności, dane te będą podane w formie kodu QR jedynie na wniosek osoby zainteresowanej.
Zgodnie z projektem rozporządzenia na awersie legitymacji znajdą się m.in. nazwa dokumentu w językach francuskim i angielskim, piktogramy oznaczające niepełnosprawności, a także miejsca na: zdjęcie (o wymiarach 2,5x3 cm), imię, nazwisko, PESEL i termin ważności legitymacji.
Rewers legitymacji będzie z kolei zawierać m.in. nazwę powiatowego zespołu, który wystawił dokument, numer legitymacji, skrót LON w brajlu. Będzie też miejsce na PESEL, numer legitymacji oraz symbol i (w przypadku osób po 16. roku życia) stopień niepełnosprawności – wszystko to wpisane za pomocą fotokodu (kodu QR).
Polski Związek Niewidomych w piśmie skierowanym do Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych wyraził swoje obawy związane z umieszczaniem w kodzie QR stopnia i przyczyny niepełnosprawności. Zdaniem PZN utrudni to weryfikację prawa do ulgi przez osobę z niepełnosprawnością np. w muzeach, autobusach i innych miejscach, gdzie dana ulga związana jest z konkretną dysfunkcją.
W odpowiedzi przesłanej do PZN Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych uspokaja, że odczytanie kodu QR jest możliwe, a do tego może posłużyć nawet telefon komórkowy.
Oczywiście PZN popiera wdrażanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych, obawy związane są z tym, że w określonej sytuacji (np. w małej miejscowości lub podczas kupowania biletu w autobusie) osoba niepełnosprawna może być pozbawiona prawa do skorzystania z bardziej korzystnej dla niej ulgi, bo pracownik nie będzie w stanie zweryfikować rodzaju lub stopnia niepełnosprawności.

Konsultacje publiczne projektu rozporządzenia będą otwarte do 17 lipca. Aby wziąć w nich udział i zapoznać się z projektem dokumentu, można wejść na stronę:
http://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12300100
Swoje uwagi można również przesyłać bezpośrednio do ww. resortu:
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej:
ul. Nowogrodzka 1/3/5
00-513 Warszawa
Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych
e-mail: sekretariat.bon@mrpips.gov.pl.
Centrum Komunikacji

zaznacz i zamknij wróć do góryCentralna Przychodnia Leczniczo-Rehabilitacyjna PZN: Praca dla tyflopedagogów, instruktorów orientacji przestrzennej i psychologów

Centralna Przychodnia Leczniczo-Rehabilitacyjna Polskiego Związku Niewidomych poszukuje do pracy w Ustroniu Morskim, Wrocławiu i Muszynie specjalistów: tyflopedagogów, instruktorów orientacji przestrzennej i psychologów. Osoby zainteresowane współpracą proszone są o kontakt z dyrektor Przychodni, Panią Teresą Kłys: tklys@przychodniapzn.pl.

zaznacz i zamknij wróć do góryOkręg Śląski PZN: Mogę i ja

Polski Związek Niewidomych Okręg Śląski ogłasza nabór do projektu „Mogę i ja. Rehabilitacja osób niepełnosprawnych wzrokowo z terenu województwa śląskiego” – współfinansowany ze środków PFRON.
To wyjątkowy projekt skierowany do osób z problemami wzroku, mieszkających na terenie województwa śląskiego dorosłych bez ograniczenia wiekowego.

Jakie działania zakłada projekt?:

Zgłaszać można się do 31 lipca.

Polski Związek Niewidomych
Delegatura Częstochowa
Al. Pokoju 13 42-207 Częstochowa pod numerem telefonu
tel. 570-889-001, 570-889-002
lub mailowo: sekretariat@pzn-czestochowa.idsl.pl
W przypadku wolnych miejsc możliwa jest dodatkowa rekrutacja w kolejnych miesiącach.

Koordynator: Grażyna Derbis
Kierownik: Ilona Juszczyk
Wszelkie dokumenty dostępne są w sekretariacie PZN Delegatura Częstochowa.

Uwaga: w przypadku nieotrzymania środków na realizację zadania Okręg Śląski PZN zastrzega sobie prawo do unieważnienia rekrutacji.


zaznacz i zamknij wróć do góryOkręg Wielkopolski PZN: Dyżury radcy prawnego

Okręg Wielkopolski PZN w ramach projektu Wielkopolskie Centrum Rehabilitacji Osób Niewidomych i Niedowidzących zaprasza do skorzystania z bezpłatnych porad prawnych. W pierwszej kolejności do radcy prawnego mogą zapisać się osoby, które podpisały deklaracje uczestnictwa w projekcie na rok 2017-2018.
Najbliższy dyżur radcy – 11.09.2017 r., godz. 14:00
Projekt „Wielkopolskie Centrum Rehabilitacji Osób Niewidomych i Niedowidzących” jest dofinansowany ze środków PFRON.

Kontakt:
Okręg Wielkopolski PZN
Adres: al. Niepodległości 29, 61-714 Poznań
tel.: 61 847 46 16, 61 847 46 17, fax: 61 847 46 16
http://www.pzn-wielkopolska.org.pl

zaznacz i zamknij wróć do góryKoło PZN w Sieradzu: Rekreacja i integracja

Lato, wakacje to odpowiedni czas na piknikowanie, grillowanie, czyli na rekreację i rozrywkę. Wszystko zostało dopięte na ostatni guzik. Aura także dostosowała się do potrzeb członków sieradzkiego Koła PZN.
W czwartek – 6 lipca 2017 r. uczestniczyli w Pikniku Rekreacyjno-Turystycznym. Jak sama nazwa wskazuje, jeśli piknik, to na łonie natury, z dala od miejskiego gwaru i hałasu. Takie warunki zapewniło Gospodarstwo Agroturystyczne położone kilka kilometrów od Sieradza. Cisza zakłócana jedynie rżeniem koni, szczekaniem psów, śpiewem ptaków i szumem wiatru w konarach drzew. Przestrzenie zapraszające do spacerowania, a dla mniej wytrwałych – przejażdżka bryczką. Konkursy (quiz oraz taneczny) zostały przez Zarząd Koła tak opracowane, żeby wzięło w nich udział jak najwięcej osób. Ogromne emocje wywołał konkurs taneczny, w którym jurorami byli wszyscy nieznajdujący się na parkiecie. Pary rozpoczęły pląsy, a jurorzy bacznie obserwowali ich zmagania. Trzeba przyznać, że wybór zwycięskiego duetu był trudny, bo wszystkie pary prezentowały wysoki poziom taneczny. Na koniec był występ finałowy, przy akompaniamencie gromkich oklasków. Do tańca podczas pikniku przygrywał pan Ryszard. Gdy przyszła pora wracać do domu, dało się słyszeć pytania: kiedy kolejne takie spotkanie? Było super, kiedy kolejny piknik?
Piknik Rekreacyjno-Turystyczny był dofinansowany ze środków PFRON, w ramach zadania Sport, kultura, rekreacja i turystyka osób niepełnosprawnych.

Alicyjka

zaznacz i zamknij wróć do góryKoło PZN w Toruniu: Impresje znad Bałtyku

19 czerwca 2017 r. członkowie Koła PZN w Toruniu udali się na 5-dniową wycieczkę do malowniczo położonej miejscowości Chłapowo. Pobyt wykupiony był w obiekcie Dalia, który oferował nie tylko przytulne pokoje, ale także smaczną kuchnię i sympatyczną, uśmiechniętą obsługę. Nie przyjechaliśmy tu jednak po to, by spędzić cały czas naszego pobytu w ośrodku, dlatego każdego dnia odwiedzaliśmy inne miejsce.
Poniedziałkowe popołudnie to pierwszy spacer na plażę, pierwsze kąpiele i pieszczenie stóp przez morską wodę, dotyk aksamitnego piasku i szum fal odrywający od szarej codzienności. Można było zapomnieć o napięciu towarzyszącym nam na co dzień, gdy przemierzamy zatłoczone, hałaśliwe i niebezpieczne ulice Torunia. Czas upływał głównie na rozmowach.
Naszym celem na wtorek była Gdynia, gdzie zwiedzaliśmy niezwykłe miejsce w centrum miasta z trzech stron otoczone morzem. Spotkaliśmy się w podwodnym ogrodzie, zobaczyliśmy rafę koralową, poznaliśmy tajemnice świata, w którym piękno może oznaczać niebezpieczeństwo. Zobaczyliśmy najcięższy gatunek węża na świecie – anakondę zieloną oraz uzbrojone w kolce jadowite płaszczki rzeczne. Zanurzyliśmy się w morskiej toni, tutaj ciemność wyostrzyła nasze zmysły. Poznaliśmy rekina bambusowego o ciekawych oczach i groźne mureny czyhające wśród skał. Dalej z przewodnikiem udaliśmy się na nabrzeże, gdzie oglądaliśmy „Dar Młodzieży”, „Dar Pomorza”, Okręt „Błyskawica” i nowo wybudowaną marinę dla jachtów. Uczestnicy wycieczki, pełni wrażeń, ale też bardzo zmęczeni, skorzystali z propozycji kierownika wycieczki p. A. Leciaka i po południu po prostu odpoczywali.
Środę rozpoczęliśmy od spotkania z przewodnikiem i udaliśmy się do Krokowej, miejscowości, która od XII wieku należała do rodu Krokowskich, poznaliśmy historię rodziny. Niełatwo jest opisać słowami atmosferę niezwykłych miejsc. Miejsc, w których nasze ślady krzyżują się ze śladami królów, arystokratów, artystów. W otoczonym pięknym parkiem pałacu obecnie mieści się elegancki hotel z restauracją.
Dalszy etap to Rzucewo położone na urokliwym wybrzeżu Zatoki Puckiej. Na ziemiach rzucewskich podziwialiśmy śliczny pałac, który został nazwany „Zamkiem”. Do pałacu prowadzi piękna, długa aleja, wzdłuż niej rosną lipy, zasadzone prawdopodobnie przez króla Jana III Sobieskiego, który lubił tam polować. Jak się dowiedzieliśmy od przewodnika, budowla, którą mogliśmy podziwiać, nigdy nie spełniała funkcji obronnych. Z wyglądu za to przypomina średniowieczne zamczysko. Obecna budowla powstała prawie 200 lat po śmierci Jana III Sobieskiego na zlecenie rodu von Belów. Dziś w Zamku Jan III Sobieski mieści się hotel i restauracja.
Widzieliśmy również pozostałości budowanej w latach 80. elektrowni jądrowej w Żarnowcu. Rozpoczętą wówczas inwestycję przerwano po katastrofie w Czarnobylu w 1986 roku. Obecnie działa tam okazała, ekologiczna, wodna elektrownia, która zaopatruje w prąd całe województwo pomorskie. W drodze powrotnej zahaczyliśmy o Puck. Później spotkaliśmy się na integracyjnym wieczorku tanecznym przy pięknie zastawionym stole. Dodatkową atrakcją był konkurs tańca z nagrodami.
Czwartek to zwiedzanie Karwi – nadmorskiej miejscowości położonej w bliskiej odległości od Jastrzębiej Góry, która słynie z najatrakcyjniejszej plaży w okolicy o 80 m szerokości i rozciąga się na 3 km długości. O uroku Karwi decyduje jej usytuowanie w Nadmorskim Parku Krajobrazowym.
Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy, była Jastrzębia Góra, a dokładniej – najdalej wysunięta część Polski na północ. Wyjątkowo malowniczy, wysoki klif, stale rzeźbiony przez morskie fale. Plaża jest najważniejszą atrakcją, może nie najszersza, ale krajobrazowo jedna z piękniejszych. Zachowały się tu zabytki, pierwsze pensjonaty – willa „Kaszuba” Szymańskiego i willa Pawłowicza. Wieczorem mieliśmy wspólne integracyjne ognisko z pieczoną kiełbaską, śpiewem i tańcem.
Piątek to dzień powrotu – pożegnanie z romantycznym Bałtykiem, szeroką wstęgą białego piasku, zapachem sosen i chłodną bryzą. Droga częściowo upłynęła nam w korkach, korzystając z okazji Barbara Gramza przypomniała jadącym historię Władysławowa i zwiedzanych miejscowości, poszerzając wiedzę o pewne ciekawostki. Po drodze czekała nas jeszcze jedna niespodzianka – zwiedzanie Błonia Nadwiślańskiego w Grudziądzu i przerwa na obiad.
Wyjazd okazał się strzałem w dziesiątkę, pogoda dopisała, humory także, każdy coś nowego zobaczył, czegoś się dowiedział, coś przeżył. Miniony czas można prawie przytulić, wracać do niego wiele razy, pokrzepić się. O ile uboższy byłby świat, gdyby nie zachowały się wspomnienia z czasu spędzonego razem, opisane powyżej. SMS-y bardzo przydatne w przekazywaniu informacji rozwieje potem wiatr, zginą w cyfrowej otchłani. A w pamięci ślad pozostanie.

Opracowała: Barbara Muzalewska-Gramza

zaznacz i zamknij wróć do góryKoło PZN Warszawa Żoliborz, Bielany, Łomianki: Rehabilitacja – Wypoczynek – Łeba 2017 r.

Zarząd Koła PZN Żoliborz – Bielany – Łomianki zaprasza członków PZN z Okręgu Mazowieckiego oraz ich znajomych na turnus rehabilitacyjno-wypoczynkowy w dniach 28.08 – 11.09.2017 r.
Turnus będzie odbywał się w Ośrodku Górnik w Łebie. Uczestnicy będą zakwaterowani w ekskluzywnych murowanych 2-, 3- ,4-osobowych domkach z wypoczynkowym tarasem z pełnym węzłem sanitarnym, TV, lodówką, czajnikiem. Ośrodek położony jest nad samym morzem przy wydmach. Wyżywienie: trzy posiłki dziennie, rehabilitacja: 20 zabiegów w czasie pobytu. Planowane są również m.in.: dwa wieczorki taneczne, dwa ogniska z kiełbaską, wycieczka kolejką bajkową po Łebie (dodatkowe wycieczki za opłatą w recepcji).
Całkowity koszt turnusu 1640 zł. + dojazd autokarem (w obie strony) – ok. 150 zł.
Planowany wyjazd w dniu 28 08 2017 r. godzina 11.00 spod kościoła pw. Stanisława Kostki (koło placu Wilsona).
Powrót w dniu 11.09.2017 r. – około godz. 20.00

Szczegółowe informacje i zapisy prowadzi Andrzej Patatyn – tel. 504 205 135.

zaznacz i zamknij wróć do góryDział Zbiorów dla Niewidomych: Jak przestać się martwić i zacząć żyć?

Trwa czas letniego wypoczynku, czas urlopów i wczasów. Wyjeżdżamy w różne miejsca, by zmienić otoczenie, odciąć się od codziennych trosk. W jaki sposób zapomnieć o kłopotach i zacząć cieszyć się pełnią życia? Odpowiedź na te pytania zawarta jest w książce autorstwa Dale Carnegie „Jak przestać się martwić i zacząć żyć”. Carnegie prowadził kursy wieczorowe dla dorosłych, w czasie których uczył publicznego przemawiania. Kierował również warsztatami zwalczania zmartwień. Postanowił napisać podręcznik dla swoich słuchaczy. W tym celu zapoznał się z tekstami filozofów, którzy na przestrzeni wieków wypowiadali się na temat zmartwień. Przeczytał też biografie wielu znanych osób, w tym Konfucjusza i Churchilla. Przeprowadził ponadto mnóstwo wywiadów ze znanymi i wpływowymi osobistościami, a także wykorzystał historie ludzi, z którymi zetknął się na swoich kursach. Książka zawiera wiele wskazówek, które umożliwią zmianę naszego sposobu myślenia, pomogą w przezwyciężeniu pesymizmu i sprawią, że inaczej spojrzymy na własne życie.
Poradnik został wydany w brajlu przez firmę Impuls w 2015 r. Jest też dostępny w standardzie Daisy i formacie Czytak.

zaznacz i zamknij wróć do góryConradoteka dla wszystkich

Fundacja Kultury bez Barier zaprasza na warsztaty dramowo-teatralne i warsztaty fotograficzne inspirowane twórczością Josepha Conrada. Oba cykle będą dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością, oba będą prowadzone przez profesjonalnych trenerów (aktorka i edukatorka sceniczna, zawodowa fotografka). W obu może wziąć udział każdy chętny, ale liczba miejsc jest ograniczona (maks. 20 osób w grupie).
Warsztaty fotograficzne będą prowadzone w Polskim Języku Migowym, istnieje możliwość tłumaczenia na język polski foniczny. Warsztaty dramowo-teatralne będą prowadzone w języku polskim fonicznym.
Zgłoszenia przyjmowane są do 20 lipca, zapisy: Anna Żurawska, ania@kulturabezbarier.org, tel./SMS: 512 396 475
Celem warsztatu dramowo-teatralnego jest stworzenie miniatury scenicznej, która zostanie wystawiona premierowo jesienią tego roku, w czasie Festiwalu Kultury bez Barier. Grupa fotograficzna będzie miała za zadanie przygotować wizualizacje, które staną się częścią scenografii wykorzystanej w trakcie premiery. Zdjęcia zostaną też pokazane na specjalnej wystawie postwarsztatowej.
Spotkania grupy teatralnej rozpoczną się na początku sierpnia i będą odbywały się raz w tygodniu, aż do wrześniowej/ październikowej premiery. Warsztaty fotograficzne ruszą w drugiej połowie sierpnia i zakończą się pod koniec września.
Warsztaty zostaną zorganizowane w ramach projektu „Conradoteka dla wszystkich”.

Projekt „Conradoteka dla wszystkich” jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Conrad 2017

zaznacz i zamknij wróć do góryMuzyka otwiera oczy

W połowie października w Bydgoszczy ruszy siódma edycja Festiwalu Widzących Duszą „Muzyka otwiera oczy”. Na tę imprezę organizatorzy zapraszają niewidomych i niedowidzących artystów z całej Polski. Nabór festiwalowy trwa do 30 września 2017.

Bydgoski festiwal co roku bierze na tapetę inny temat główny. Artyści śpiewali już złote przeboje lat sześćdziesiątych, siedemdziesiątych, osiemdziesiątych. Zmierzyli się z piosenkami Polski walczącej i przedwojennej. Tegoroczna impreza odbędzie się pod hasłem „Złote przeboje Grzegorza Ciechowskiego i Republiki”. Wiąże się to z sześćdziesiątą rocznicą urodzin słynnego muzyka. W festiwalu mogą brać udział niewidomi i niedowidzący artyści. Każdy z występujących powinien przygotować dwa utwory, które wcześniej wykonywał Grzegorz Ciechowski samodzielnie bądź z zespołem Republika. Zmagania artystów oceniać będzie profesjonalne jury, przewidujemy wysokie nagrody finansowe. W tym roku na uczestników czeka miła niespodzianka – organizatorzy zapewniają nocleg z soboty 14 października na niedzielę 15 października oraz wyżywienie w sobotę.

Gwiazdą tegorocznego festiwalu będzie Mariusz Lubomski z zespołem. Oprócz własnych, niepowtarzalnych pieśni ma on swoim repertuarze także utwory Grzegorza Ciechowskiego. Poniżej regulamin:

Regulamin VII Festiwalu Widzących Duszą „Muzyka otwiera oczy” w Bydgoszczy:
I Założenia wstępne:
1. Festiwal ma promować i upowszechniać talenty muzyczne (wokalne) osób z dysfunkcją wzroku. Nie chcemy tworzyć w ten sposób osobnej kategorii „artysta niepełnosprawny”, ponieważ nie ma czegoś takiego. Artystą się jest lub nie – niezależnie od wszelkich schorzeń. Nasz Festiwal ma przełamywać bariery, które utalentowanym osobom niepełnosprawnym przeszkadzają w ukazaniu pełni swoich umiejętności.
2. Festiwal ma wplatać się w obchody Międzynarodowego Dnia Białej Laski.
3. Organizatorami VII Festiwalu Widzących Duszą „Muzyka otwiera oczy” są bydgoskie stowarzyszenie Inicjatywa Kulturalna „Bard”, Lokalna Inicjatywa Kulturalna Morzewiec, Fundacja Światłownia – Kultura Bez Barier.
4. Oficjalna strona festiwalowa to zrodlowciazbije.pl (zakładka Festiwal Widzących Duszą „Muzyka otwiera oczy”).
5. Patronat prasowy nad Festiwalem objęło Polskie Radio PiK, ogólnopolskie czasopismo ”Pochodnia”, Telewizja Polska Bydgoszcz.
6. Festiwal jest dotowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
7. W części konkursowej Festiwalu mogą wziąć udział wykonawcy z orzeczoną dysfunkcją wzroku, niezależnie od stopnia tej dysfunkcji. Przynależność wykonawcy do Polskiego Związku Niewidomych nie jest konieczna.
8. VII Festiwal Widzących Duszą „Muzyka otwiera oczy” odbędzie się pod hasłem „Złote przeboje Grzegorza Ciechowskiego i Republiki” (w 2017 przypada 60. rocznica urodzin Grzegorza Ciechowskiego).
II Termin i miejsce Festiwalu, kontakt z organizatorami:
Termin: 14–15 października 2017
Program:
sobota 14.10.2017, Otwarta Przestrzeń Światłownia (Bydgoszcz, ul. Św. Trójcy 15)
godz. 16.00 – rozpoczęcie części konkursowej.
ok. godz. 19.00 – recital laureata VI edycji Festiwalu
ok. godz. 20.00 wytypowanie przez jury uczestników Koncertu laureatów
(kolejność alfabetyczna).
Niedziela 15.10.2017, Opera Nova, Sala manru (Bydgoszcz, ul. Focha 5)
godz. 16.00 – Koncert laureatów ,
ok. godz. 17.00 – Koncert Mariusza Lubomskiego z zespołem
Adres biura festiwalowego:
Inicjatywa Kulturalna Bard
ul. Św. Trójcy 15
85-224 Bydgoszcz (z dopiskiem „Festiwal”)
e-mail: lik.stowarzyszenie@gmail.com
Kontakt telefoniczny: Grzegorz Dudziński 509-76-76-89

III Warunki uczestnictwa w części konkursowej:
1. Podstawowym warunkiem dopuszczającym do eliminacji festiwalowych jest posiadanie przez potencjalnego wykonawcę aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności z powodu dysfunkcji wzroku (zespołu orzekania lub orzecznika ZUS).
2. Wykonawcy sami wybierają dwa utwory, które chcą zaśpiewać podczas Festiwalu, swój wybór zgłaszają organizatorom. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo negocjacji z wykonawcą w tej kwestii – chodzi o to, aby piosenki nie powtarzały się w podobnych aranżacjach.
3. Wykonawcy, którzy chcą wystąpić na VII Festiwalu Widzących Duszą „Muzyka otwiera oczy” powinni przesłać nagrania 2 piosenek (najlepiej tych przygotowywanych na Festiwal, wybranych zgodnie z tegorocznymi wymogami). Nagrania należy przesłać do dnia 30 września 2017 na adresy mailowe: lik.stowarzyszenie@gmail.com i swiatlownia@onet.pl. Dla pewności prosimy o nadsyłanie zgłoszeń na oba adresy jednocześnie, przesyłki w dwóch częściach (po jednym utworze w każdej).
4. O zakwalifikowaniu na Festiwal decyduje powołane przez organizatorów jury. Organizatorzy potwierdzą drogą e-mailową pozytywne przejście etapu eliminacji w terminie do 5 października 2017.
5. Oprócz nagrań zgłoszenie musi zawierać:
Imię i nazwisko wykonawcy, dokładny adres/adresy, kontakt telefoniczny (tel. kom.) i e-mailowy, parę słów o sobie (dla konferansjera), skan orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, tytuły utworów wybranych na Festiwal.
6. Nadesłanie przez wykonawcę zgłoszenia na VII Festiwal Widzących Duszą „Muzyka Otwiera Oczy” jest równoznaczne z wyrażeniem przez wykonawcę zgody na rejestrację występu i wykorzystanie nagrań tego występu w formie audycji radiowych, telewizyjnych, internetowych, w postaci utrwalenia na płytach bądź innych nośnikach. Rejestracji występu dokonują Organizatorzy lub osoby czy instytucje upoważnione do tego przez organizatorów. Wykonawcy nadsyłając swoje zgłoszenie na VII Festiwal Widzących Duszą „Muzyka Otwiera Oczy” rezygnują tym samym z jakichkolwiek roszczeń finansowych, wynikających z praw wykonawczych i pokrewnych. Powyższa rezygnacja dotyczy zarówno samego występu na Festiwalu, jak i wszelkich jego rejestracji (audycje radiowe, telewizyjne, wydania płytowe itp.)
7. Organizatorzy gwarantują nocleg 14/15.10.2017 (w razie potrzeby także dla przewodnika) oraz catering na 14.10.2017.

V Nagrody VII Festiwalu Widzących Duszą „Muzyka Otwiera Oczy” w Bydgoszczy:
1. nagrody pieniężne,
2. nagrody rzeczowe,
3. nagrody specjalne (w formie nagrań studyjnych, zaproszeń do występu itp.).

O sposobie rozdziału nagród decyduje jury w swoim protokole. Nagrody finansowe jury przyznaje laureatom podając kwotę brutto nagrody, która po odciągnięciu podatku zostanie przekazana na konto laureata.

VI Postanowienia końcowe:
1. Chcemy, aby kolejne edycje Festiwalu Widzących Duszą „Muzyka Otwiera Oczy” wpisały się na trwałe w kalendarz bydgoskich i ogólnopolskich imprez kulturalnych, promujących niezwykłe talenty, jakimi obdarzeni są ludzie z dysfunkcją wzroku. Chcemy, aby ta impreza
rozwijała się i z roku na rok była coraz lepsza.
2. Chcemy współpracować z instytucjami, organizacjami i osobami prywatnymi, którym bliska jest idea takiego festiwalu.


zaznacz i zamknij wróć do góryLepsza ja

Pomaga pozbyć się napięć, wzmacnia mięśnie, uczy właściwego rozciągania – joga to ciekawy sposób na zadbanie o własne zdrowie i kondycję. Taką właśnie aktywność dla osób z dysfunkcją wzroku proponuje w stolicy Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki. Pierwsze spotkanie już za nami, ale wciąż można się zapisać.

Ćwiczenia zaczerpnięte z jogi pomagają usunąć sztywności powstałe w wyniku przykurczy, napięć codziennego trybu życia. Podczas zajęć uczestnicy zajmą się łagodnym rozciąganiem i wzmacnianiem poszczególnych części ciała. Ćwiczenia wpływają korzystnie na świadomość i możliwości ciała, co ułatwi panowanie nad nim i poruszanie się. Jednym z celów zajęć będzie też nauka radzenia sobie ze stresem i łagodzenie jego objawów.

Zajęcia będą odbywały się w wakacje, w każdy czwartek w czasie trwania wystawy „Lepsza ja” (13.07., 20.07., 27.07., 3.08., 10.08., 17.08., 24.08.), o godz. 18.00. Udział w nich jest bezpłatny, jednak obowiązują zapisy. Można przychodzić na pojedyncze zajęcia lub cały cykl.
Czas trwania: 1 godzina, zbiórka w holu głównym
Na zajęcia dobrze przyjść w stroju swobodnym. Uczestnicy ćwiczą boso, na matach przy udziale trenera i osób asystujących. Na zajęcia dobrze przyjść minimum 2 godziny po niewielkim posiłku.
zapisy: Anna Zdzieborska a.zdzieborska@zacheta.art.pl, tel. 225569642. Wolontariusze mogą odebrać Państwa z przystanku, domu czy wskazanego miejsca w Warszawie. Jeśli istnieje taka potrzeba, organizatorzy proszą o kontakt.

Zajęcia organizowane są w ramach wystawy „Lepsza ja”, która podejmuje temat współczesnej kultury indywidualizmu, aktualnego obecnie dążenia do kreowania nowej, lepszej wersji siebie. Jak żyć lepiej i zdrowiej? Jak być szczęśliwym? To pytania, na które coraz częściej szukamy odpowiedzi. Wystawa „Lepsza ja” składa się z działań, performansów, treningów i warsztatów z udziałem publiczności, a jej przestrzeń stanie się sceną, siłownią, salą do jogi i gabinetem terapeutycznym oraz miejscem rozmowy. Sale galerii nie będą służyć prezentacji obiektów sztuki, wypełnią je ludzie i działania.

Barbara Poniatowska — trenerka jogi i instruktorka relaksacji, absolwentka Podyplomowych studiów relaksacji i jogi na warszawskim AWF. Stworzyła autorski program radzenia sobie ze stresem metodą relaksacji połączonej z ćwiczeniami typu joga i wizualizacja.

zaznacz i zamknij wróć do góryDolny Śląsk na rowerze

65 km dziennie, piękne widoki Dolnego Śląska i doborowe towarzystwo – to wszystko oferuje Fundacja Niewidomi na Tandemach w ramach projektu: „Na tandemie po Dolnośląskim – aktywnie poznajemy nasze województwo. Rajd niewidomych i ich widzących pilotów”.
Tegoroczny rajd tandemowy odbędzie się w terminie 17-20 sierpnia 2017 r. Do udziału w projekcie zaproszeni są wszyscy posiadacze i użytkownicy tandemów oraz rowerzystów z Dolnego Śląska, którzy są przygotowani do pokonywania 65 km dziennie.
Zgłoszenia przyjmowane są do 1 sierpnia 2017 r. poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie https://docs.google.com/a/niewidominatandemach.pl/forms/d/e/1FAIpQLSfQt264yRX6DnITryLk-Zw4Dwx7BFsUQSWsQ66pVMXSmpOrTA/viewform?. Liczy się kolejność – w Rajdzie planowany jest udział maksymalnie 14. tandemów.
Koszt udziału w 4-dniowym rajdzie to 150 zł. W przypadku rezygnacji opłata nie będzie zwracana. W cenie zapewnione zostaną: noclegi i wyżywienie w formie posiłków obiadokolacji; bilety do muzeum; ubezpieczenie NW w trakcie rajdu; 10 tandemów; samochód techniczny, do przewozu bagażu towarzyszący na trasie, pomoc wolontariuszy w trakcie rajdu.
Uwaga! Osoby z dysfunkcją wzroku nie muszą samodzielnie poszukiwać pilota tandemu, by wziąć udział w rajdzie.
Każdy z uczestników jest zobligowany do przestrzegania zasad ustalonych przez organizatora, dlatego warto uważnie przeczytać regulamin rajdu.
Trasa rajdu: Bolesławiec – Grodziec – Lwówek Śląski – Pławna Dolna – Lubomierz – Mirsk – Świeradów Zdrój – Szklarska Poręba – Jelenia Góra.
Projekt jest dofinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz środków własnych Fundacji.

zaznacz i zamknij wróć do góryLodołamacze ruszają w nowej odsłonie

11 edycji, ponad 550 przyznanych tytułów i wręczonych statuetek oraz przeszło 3900 uczestników – to bilans ostatnich 11 lat funkcjonowania konkursu dla Pracodawców Wrażliwych Społecznie „Lodołamacze”. W jego rozwój od lat zaangażowanych jest wiele osób, które łączy wspólny cel – przełamywanie stereotypów i uprzedzeń związanych z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych.

Lodołamacze 2017
Statuetka przyznawana była co roku pracodawcom, instytucjom i organizacjom tworzącym odpowiednie warunki pracy dla osób niepełnosprawnych. Kapituły Konkursu nagrodziły firmy otwarte na zatrudnianie osób niepełnosprawnych, pracodawców wyjątkowych, zaangażowanych i promujących niepełnosprawnych pracowników.
W tym roku konkurs zyskał nową strukturę i nowe zasady. Pracodawcy powalczą jak co roku o tytuł Lodołamacza 2017 w kategoriach: Zatrudnienie Chronione, Otwarty Rynek Pracy, Instytucja. Niezależne kapituły wyłonią również laureatów dwóch nagród dodatkowych: Super Lodołamacz dla przedsiębiorcy, instytucji lub zakładu oraz Lodołamacz Specjalny dla osoby o wybitnych dokonaniach na rzecz osób niepełnosprawnych.

Lodołamacze w nowej odsłonie z rozszerzoną formułą zostały wzbogacone o trzy nowe kategorie.

Kategoria „Przyjazna przestrzeń” – obiekty, przestrzenie publiczne, komunikacyjne, które są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Niepełnosprawność ma różne oblicza, a przeszkód w codziennym funkcjonowaniu dla osób nią dotkniętych może być bardzo wiele, także takie, które nie przychodzą na myśl w pierwszej chwili. Niedostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych komunikacja, bariery architektoniczne, brak dostępu do informacji sprawia, że osoby niepełnosprawne nie mogą podjąć zatrudnienia. Przestrzeń publiczna to miejsce spotkań, pracy, rekreacji – to przestrzeń, w której ludzie przemieszczają się z domu do pracy i z powrotem. Dla osób niepełnosprawnych przestrzenią przyjazną jest dodatkowo przestrzeń pozbawiona barier architektonicznych i gwarantująca bezpieczne poruszanie się. Im bardziej osoba niepełnosprawna może poruszać się samodzielnie, tym bardziej jest niezależna od innych. Samodzielność fizyczna i psychiczna osób niepełnosprawnych zwiększa szanse na ich integrację w społeczeństwie.

Kategoria „Zdrowa Firma” – pracodawcy, którzy promują zdrowie w miejscu pracy, podejmują wysiłki na rzecz poprawy zdrowia swoich pracowników. Pracodawcy, którzy rozwijają różnego rodzaju aktywności – programy zdrowotne, zajęcia sportowe, badania profilaktyczne, dodatkowa opieka zdrowotna, działania edukacyjne.
Firma jest jedynie tak zdrowa i zdolna do osiągnięć, jak jej pracownicy. Dzięki działaniom pracodawców promujących zdrowie pracowników ich kondycja zdrowotna wzrasta, poprawia się też ich samopoczucie. Brakuje nam solidnej wiedzy o zapobieganiu chorobom, nie zdajemy sobie sprawy, jak duży wpływ na nasze zdrowie mają szkodliwe czynniki środowiskowe i nieprawidłowe nawyki, nie zawsze stosujemy się do zaleceń lekarskich. Kluczem do zmiany w jakości życia jest wiedza. „Lepiej zapobiegać, niż leczyć” – to nie tylko fragment przysięgi Hipokratesa, który był pierwszym prekursorem profilaktyki zdrowotnej przeszło 2400 lat temu, ale także udokumentowana analizami statystycznymi prawda. Profilaktyka zdrowotna to zapobieganie chorobom poprzez utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia, to działanie mające na celu zapobieganie chorobom, poprzez ich wczesne wykrycie i leczenie.

Kategoria „Dziennikarz bez barier” – Dziennikarze telewizyjni, radiowi i prasowi, którzy poruszają w swoich audycjach, programach, artykułach problematykę związaną z osobami niepełnosprawnymi i ich zatrudnianiem.
W dążeniu do równości szczególną rolę odgrywają media. Media mogą łamać istniejące stereotypy, niwelować uprzedzenia, tworzyć klimat sprzyjający promowaniu różnorodności i szacunku wobec odmiennych postaw. Przedstawienie osób niepełnosprawnych jako wartościowych pracowników ma za zadanie zmienić tendencję postrzegania osób niepełnosprawnych jako niezdolnych do pracy, wystarczy tylko dać im szansę na odkrycie umiejętności i zalet. Promowanie w mediach osób niepełnosprawnych ma za zadanie zachęcić pracodawców, by nie zamykali się na osoby niepełnosprawne, gdyż są to solidni pracownicy zaangażowani w budowanie sukcesu firmy. Obiegowa opinia głosi, że media są „oknem na świat”. Należy więc wyróżnić dziennikarzy, którzy nie nakładają filtra na przysłowiowe okno. Piszą, mówią o osobach niepełnosprawnych, pamiętając, że mają one równe prawa, lecz nie posiadają równych szans społecznych, występują w roli rzeczników osób niepełnosprawnych wobec władz, samorządów pomagając w przełamywaniu barier architektonicznych. Promują aktywność i działają na rzecz aktywizacji i włączenia osób niepełnosprawnych do społeczeństwa.

Podsumowanie:

Forma konkursu ma za zadanie uhonorować i docenić pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne, ale nie tylko. Poniżej wszystkie kategorie Konkursu.

Zasady uczestnictwa w Konkursie.
Powołana przez Organizatora Kapituła konkursu nominuje kandydatów do tytułu Lodołamacza w poszczególnych kategoriach, będzie czuwać nad przebiegiem konkursu, a także rozstrzygnie konkurs w głosowaniu.

Jednocześnie kandydaci mogą zgłaszać się we wszystkich kategoriach poprzez wypełnienie i przesłanie formularza zgłoszeniowego, który znajduje się na stronie internetowej lodolamacze.info.pl.

Konkurs rozpoczął się 15 maja 2017 r. Zbieranie zgłoszeń będzie trwało do 15 sierpnia. We wrześniu będą miały miejsce 4 regionalne rozstrzygnięcia Konkursu. Ogólnopolskich laureatów Konkursu poznamy 27 września podczas gali na Zamku Królewskim w Warszawie.

Kontakt:

Anna Węgrzynowicz
e-mail: organizacja@popon.pl
tel.: 508-113-203

zaznacz i zamknij wróć do góryOgłoszenie

Kupię używany iPhone 5S lub SE. Osoby zainteresowane proszę o kontakt pod numerem telefonu: 516-215-418.

zaznacz i zamknij wróć do góry

Wersja offline wygenerowana automatycznie.
Copyright © 2013 Biuletyn Informacyjny „Pochodni”. Wszelkie prawa zastrzeżone.