Skocz do spisu treści

Biuletyn Informacyjny „Pochodni”

BIP nr 12 (155), czerwiec 2017

Redakcja
Ewa Fraszka-Groszkowska - p.o. redaktora naczelnego
Dorota Ciborowska
Rafał Kanarek
Marta Michnowska
Barbara Zarzecka

Adres redakcji:
ul. Konwiktorska 9
00-216 Warszawa
tel.: 226351910, 228312271 wew. 253,
e-mail: pochodnia@pzn.org.pl
strona WWW: pochodnia.pzn.org.pl

Uwaga! Jeśli chcesz zamknąć okno a później móc wrócić do ostatnio czytanego artykułu, cofnij się do najbliższego linku "zaznacz" i otwórz go.


Spis treści

Instytut Tyflologiczny PZN: Otworzyło się życie – piękny koncert już za nami
Zmiana numeru infolinii PFRON
Rodzinnie i kulturalnie
Artysta wbrew systemowi
„Sztuka kochania” w Mińsku Mazowieckim
The World Games 2017 bez barier
Niewidomi za kierownicą po raz 3!
Wybierz samodzielność
Trampolina do kariery
Schronisko na Kudłaczach zaprasza
Ogłoszenie - znaleziono
Ogłoszenie – oddamInstytut Tyflologiczny PZN: Otworzyło się życie – piękny koncert już za nami

W ostatnią sobotę, 24 czerwca, odbył się w Teatrze Rampa wyjątkowy koncert pt. „Otworzyło się życie”. 20 utworów muzyki klasycznej, musicalowej, filmowej oraz inspirowanych kulturą ukraińską wykonali niewidomi artyści z Ukrainy wraz z orkiestrą symfoniczną Lwowskiego Teatru Narodowego im. Marii Zańkowieckiej. Towarzyszyli im również artyści Teatru Rampa – Jakub Wocial i Ola Bieńkowska. Patronat nad koncertem objął Ambasador Ukrainy w Rzeczpospolitej Polskiej Andrij Deszczyca.
Polski Związek Niewidomych włączył się w promocję tej niezwykłej imprezy. Na koniec prezes PZN Anna Woźniak-Szymańska oraz sekretarz PZN Elżbieta Oleksiak złożyły ogromne podziękowania ukraińskim artystom za moc wzruszeń i wielkich emocji. Po koncercie przedstawicielki PZN miały okazję spotkać się z przewodniczącą Lwowskiego Ośrodka Regionalnego Społecznej Organizacji „Ukraińskie Zrzeszenie Niepełnosprawnych – UZ” i porozmawiać o współpracy. Miejmy nadzieję, że nawiązane zostaną bliższe relacje między naszymi organizacjami i jeszcze nie raz przyjdzie nam wspólnie się wzruszyć.


zaznacz i zamknij wróć do góryZmiana numeru infolinii PFRON

Informujemy, że od 20 czerwca 2017 roku obowiązuje jeden wspólny numer infolinii PFRON: 801 233 554 (22 581 84 10 dla telefonów komórkowych). W związku z tym numery 801 108 600 oraz (22) 50 55 699 zostają zawieszone.

zaznacz i zamknij wróć do góryRodzinnie i kulturalnie

Janina Duszejko, emerytowana inżynierka, astrolożka i wegetarianka, mieszka w małej sudeckiej wsi. Pewnej śnieżnej, zimowej nocy odnajduje ciało martwego sąsiada-kłusownika. Okoliczności śmierci mężczyzny są niezwykle tajemnicze. Jedyne ślady wokół jego domu to ślady saren… Z czasem pojawiają się kolejne zwłoki lokalnych osobistości. Wszyscy zabici byli myśliwymi. Duszejko widząc niemoc policji, prowadzi własne śledztwo, którego wyniki są złowieszcze: czy to myśliwi stali się zwierzyną?

Oto opis filmu „Pokot” w reżyserii Agnieszki Holland i Kasi Adamik. Na pokaz tego filmu z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących zaprasza Fundacja Kultury bez Barier. Projekcja odbędzie się 3 lipca (w poniedziałek), o godz. 17:30 w Kinotece (PKiN, plac Defilad 1, wejście od al. Jerozolimskich). Organizatorzy zapewniają słuchawki do audiodeskrypcji. Na sali kinowej będzie również rozłożona pętla indukcyjna.

Film zostanie wyświetlony w ramach akcji „Rodzina kinomaniaków”. Na pokaz można więc przyjść z dziećmi, organizatorzy zapewniają opiekę edukatora podczas zajęć edukacyjno-rozrywkowych. Należy zgłosić wiek dzieci (od 2,5 roku wzwyż) oraz rodzaj niepełnosprawności (jeśli jest).

Wstęp na pokaz jest wolny, jednak obowiązuje rezerwacja miejsc u Aleksandry Szorc:
e-mail: rezerwacje@kulturabezbarier.org
SMS: 608 003 840

Fundacja przyjmuje zgłoszenia do 2 lipca, do godziny 20:00.

Uwaga! Niestety, Kinoteka nie jest dostępna dla osób poruszających się na wózkach.

Projekt „Rodzina kinomaniaków” jest dofinansowany ze środków m.st. Warszawy

zaznacz i zamknij wróć do góryArtysta wbrew systemowi

Kto jeszcze nie widział, teraz ma szansę nadrobić zaległości; kto widział, może wejść w ten świat jeszcze raz. A film jest ważny – stawia przecież stale aktualne pytania o relacje, jakie powinny łączyć władzę i sztukę, o status artysty, o granice przynależnej mu wolności, o wierność sobie i swym przekonaniom. I jeszcze jedna kwestia– tak się dodatkowo złożyło, że to właśnie tym filmem Andrzej Wajda pożegnał się z widzami.

Fundacja Kultury bez Barier i Galeria Sztuki Arsenał, wspierane przez kino Helios, zapraszają wszystkich chętnych na pokaz „Powidoków” Andrzeja Wajdy. Film zostanie wyświetlony 3 lipca 2017 roku w białostockim kinie Helios (Atrium Biała, ul. Czesława Miłosza 2). Początek o godzinie 17.00.

Wstęp jest bezpłatny, ale liczba miejsc jest ograniczona, organizatorzy proszą więc o ich wcześniejszą rezerwację. Zgłoszenia:
e-mail: a.szorc@vp.pl
tel.: 512396475
SMS: 608003840

zaznacz i zamknij wróć do góry„Sztuka kochania” w Mińsku Mazowieckim

Lata 70. XX wieku, Polska Rzeczpospolita Ludowa w pełnej krasie dba o moralność i obyczajowość narodu. Tymczasem pojawia się doktor Michalina Wisłocka, ginekolog, która swoją praktykę lekarską prowadzi w Poradni Świadomego Macierzyństwa, gdzie podczas licznych rozmów z pacjentkami pomaga im zrozumieć własne potrzeby. Wyniesione stamtąd doświadczenia w połączeniu z własnym kontrowersyjnym życiem pozwalają jej napisać poradnik o seksualności, który nie mieści się w kanonie kulturowym ówczesnej władzy ludowej. Przecież o „tych rzeczach” się nie mówi! Rozpoczyna się walka z bezwzględną cenzurą, oporem Kościoła i męskim środowiskiem lekarzy ginekologów o wydanie książki – tak przedstawia się fabuła filmu w reżyserii Marii Sadowskiej pt. „Sztuka kochania”.
Ten kinowy przebój jest dostępny na płycie DVD w wersji z audiodeskrypcją, oprócz tego w różnych miastach Polski odbywają się projekcje z myślą o widzach z dysfunkcją wzroku. Na taki właśnie pokaz osoby niewidome i słabowidzące zaprasza Miejska Biblioteka Publiczna w Mińsku Mazowieckim. „Sztukę kochania” z audiodeskrypcją będzie można obejrzeć 12 lipca 2017 r. o godzinie 14:30 w sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej ul. Piłsudskiego 1a. Wstęp wolny.
Miejska Biblioteka Publiczna
05-300 Mińsk Mazowiecki, ul. Piłsudskiego 1a
mbpmm.pl
poczta@mbpmm.pl
informacja tel. 25 740 50 86

zaznacz i zamknij wróć do góryThe World Games 2017 bez barier

Dostosowana infrastruktura obiektów sportowych oraz tańsze bilety dla osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów, a także audiodeskrypcja dla kibiców niewidomych i słabowidzących. Takie udogodnienia zapowiadają organizatorzy 10. Światowych Igrzysk Sportowych The World Games 2017, które odbędą się w dniach 20-30 lipca 2017 we Wrocławiu.

Audiodeskrypcja przygotowywana będzie przez Fundację Katarynka i dostępna w wielu miejscach. Osoby z dysfunkcją wzroku będą mogły wysłuchać komentarza podczas wybranych zawodów. Sportowcy będą zmagać się w takich dyscyplinach jak: futbol amerykański, piłka ręczna plażowa, kajak polo, fistball, frisbee, kickboxing, korfball, lacrosse, muaythai, jazda szybka na wrotkach, żużel i wspinaczka sportowa. Audiodeskrypcja będzie także dostępna podczas ceremonii otwarcia i zamknięcia igrzysk.
Komentarz będzie rozsyłany drogą radiową, więc każdy będzie miał do niego nieograniczony i swobodny dostęp. Wystarczy przynieść ze sobą małe radio lub smartfon ze słuchawkami, a następnie ustawić je na częstotliwość podaną przez organizatorów.
Lista dyscyplin sportowych wraz z terminem i miejscem rozgrywek oraz częstotliwością audiodeskrypcji:
Futbol amerykański – 22 lipca i 24 lipca, Stadion Olimpijski, al. Ignacego Jana Paderewskiego, częstotliwość 96,8 FM
Piłka ręczna plażowa – 26 lipca, 27 lipca, 28 lipca i 29 lipca, Pola Marsowe, al. Ignacego Paderewskiego, częstotliwość 96,8 FM
Kajak polo – 30 lipca, Pływalnia Orbita, ul. Wejherowska 34, częstotliwość 94,4 FM
Fistball – 25 lipca, Stadion Oławka, Na Niskich Łąkach 8, częstotliwość 96,8 FM
Frisbee – 23 lipca, Pola Marsowe, al. Ignacego Paderewskiego, częstotliwość 96,8 FM
Kickboxing – 26 lipca, 27 lipca, Hala Orbita, ul. Wejherowska 34, częstotliwość 94,4 FM
Korfball – 25 lipca, Centrum Sportowe WKK, ul. Czajcza 19, częstotliwość 94,4 FM
Lacrosse – 30 lipca, Stadion Oławka, Na Niskich Łąkach 8, częstotliwość 96,8 FM
Muaythai – 28 lipca, Hala Orbita, ul. Wejherowska 34, częstotliwość 94,4 FM
Jazda szybka na wrotkach – 21 lipca, 24 lipca, 29 lipca, Park Tysiąclecia, częstotliwość 96,8 FM (21.07. i 29.07.), częstotliwość 94,4 (24.07.) FM
Żużel – 29 lipca, Stadion Olimpijski, al. Ignacego Jana Paderewskiego, częstotliwość 96,8 FM
Wspinaczka – 21 lipca, 22 lipca, 23 lipca, Plac Nowy Targ, częstotliwość 94,4 FM
Ceremonia Otwarcia – 20 lipca, Stadion Miejski, al.. Śląska 1, częstotliwość 94,4 FM
Ceremonia Zamknięcia – 30 lipca, Plac Wolności 1, częstotliwość, 104,3 FM
Kibicom z niepełnosprawnością przysługują bilety ulgowe, natomiast ich opiekunowie płacą za bilet 1 zł. W celu zamówienia biletów dla osoby niepełnosprawnej oraz asystenta organizatorzy proszą o kontakt na adres: niepelnosprawni@ebilet.pl

zaznacz i zamknij wróć do góryNiewidomi za kierownicą po raz 3!

Usiąść za kierownicą samochodu, pouczyć się manewrowania pod czujnym okiem profesjonalisty, słowem – stać się choć na moment kierowcą – takie marzenia udało się spełnić kolejnej grupie niewidomych i słabowidzących. 25 czerwca na targu miejskim w Warce odbyła się akcja „Niewidomy za kierownicą”! Już po raz trzeci zorganizowała ją Polska Federacja Motoryzacji.
W role kierowców wcieliły się zarówno osoby, które nigdy nie prowadziły samochodu, jak i te, które zdobyły prawo jazdy, ale z racji postępującej wady wzroku od dawna nie mogą już z niego korzystać.

Uczestnicy podczas akcji mogli zapoznać się z podstawowymi terminami używanymi w motoryzacji i głównymi elementami budowy pojazdu. Dowiedzieli się, w jaki sposób reaguje on na działania kierowcy, czyli co należy robić, a czego robić nie wolno, by auto nas słuchało. Nad bezpieczeństwem każdego (nie)dzielnego kierowcy czuwał siedzący na fotelu pilota doświadczony automobilista, dzięki czemu na torze było bezpiecznie.

Wśród pojazdów nie zabrakło sportowych osobliwości, takich jak jedyne w Polsce Porsche 924, przygotowane do udziału w historycznym rajdzie East African Safari Classic Rally 2017, czy zmodyfikowane wersje Nissana Micra, Mitsubishi Galant i BMW 325. Tradycyjnie uczestnicy imprezy mieli do dyspozycji limuzynę – białego Lincolna Town Car. W tegorocznej edycji dołączyło do niej także jej czarne, krótsze alter ego, oraz inne auta osobowe w wersji, zarówno z manualną, jak i automatyczną skrzynią biegów, z zamkniętym i z otwartym dachem. Wszystko po to, żeby kierowcy z wadami wzroku mogli doświadczyć jazdy jak najróżnorodniejszymi typami maszyn. Dlatego po raz pierwszy w historii imprezy oprócz samochodów w obsadzie pojawił się także jednoślad, legenda japońskich motocykli turystycznych – Honda Gold Wing.

Dodatkowo wszystkie osoby mogły szczegółowo zapoznać się z wnętrzem pojazdów policji, straży pożarnej oraz ambulansu firmy Falck Medycyna. Wszyscy widzący mogli także przebyć labirynt Niewidzialnej Wystawy, który pozwala uzmysłowić sobie, jak to jest poruszać się bez zmysłu wzroku. Swoistą niespodzianką był zorganizowany przez klub sportowy Blind Tenis Polska pokaz tenisa ziemnego dla osób z dysfunkcją wzroku. Każdy, kto chciał, mógł spróbować swoich sił w tej nowatorskiej dyscyplinie, z opaską na oczach stając w szranki z zawodnikiem lub trenerem Blind Tenis Polska.

Impreza nie mogłaby powstać gdyby nie bezinteresowność wielu firm i osób prywatnych, które dzielą się swoimi nierzadko przecież cennymi samochodami zupełnie za darmo.

Organizatorem akcji jest Polska Federacja Motoryzacji.

zaznacz i zamknij wróć do góryWybierz samodzielność

Fundacja Vis Maior zaprasza do udziału w drugiej edycji projektu „Wybierz samodzielność” dofinansowanego ze środków PFRON. Uczestnicy będą mogli skorzystać z:
- konsultacji psychologicznych/ terapeutycznych;
- orientacji przestrzennej i/lub czynności życia codziennego – zajęcia indywidualne;
- kursu komputerowego na poziomie podstawowym – zajęcia grupowe. 5 grup po 3 osoby. Zajęcia częściowo odpłatne. Udział w całym kursie (20 godzin) kosztuje 70 zł. Dla 3 osób z odległych części województwa mazowieckiego będzie możliwość zakwaterowania;
- kursu komputerowego dla średniozaawansowanych – zajęcia indywidualne, częściowo odpłatne. Udział w kursie (30 godzin) kosztuje 120 zł;
- kursu języka angielskiego – 2 grupy – poziom podstawowy i średniozaawansowany (Tu nabór nowych kursantów jest bardzo ograniczony. Kurs będzie kontynuacją nauki grup z poprzedniej edycji. Nowi uczestnicy będą przyjęci, jeśli ktoś z dotychczasowej grupy zrezygnuje;
- warsztatów ze stylizacji – indywidualne i grupowe zajęcia ze stylistą i tyflopedagogiem;
- warsztatów kulinarnych i czynności dnia codziennego
- warsztatów z wykorzystania nowoczesnych technologii;
- wsparcia technicznego – pomoc w aktualizacji oprogramowania, niewielkie naprawy sprzętu komputerowego, doradztwo techniczne itp. Dla 20 uczestników projektu po 2 godziny;
- asystenta – osoby, które rozpoczynają rehabilitację, będą mogły skorzystać z ok. 5 godzin wsparcia asystenta. Zasady skorzystania z tej formy wsparcia będą omówione w Regulaminie.

Kto może zgłosić się do projektu?
1. Osoby niewidome lub słabowidzące z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (albo z orzeczeniami równoważnymi) ze względu na dysfunkcję wzroku.
2. Osoby pełnoletnie.
3. Mieszkańcy województwa mazowieckiego.
4. Osoby, które nie są pracownikami Zakładów Aktywności Zawodowej.
5. Osoby, które nie są uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej.
6. Osoby, które w terminie od 1.04.2017 nie są uczestnikami projektów o podobnym charakterze, dofinansowanych przez PFRON.

Co zrobić, by zgłosić się do projektu?
1. Zapoznać się z regulaminem uczestnictwa, który znajduje się w formularzu zgłoszeniowym.
2. Wypełnić formularz zgłoszeniowy i podpisany dostarczyć do fundacji ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. 10 02-366 Warszawa. Zgłoszenia przyjmowane są do 31.08.2017. Jeśli zajdzie potrzeba, możliwa jest rekrutacja uzupełniająca.
3. Dostarczyć kopię orzeczenia o niepełnosprawności
4. Osoby ubiegające się o uczestnictwo w kursie języka angielskiego są zobowiązane wypełnić test sprawdzający poziom umiejętności.
5. Osoby ubiegające się o udział w kursie komputerowym dla średniozaawansowanych są zobowiązane do wypełnienia ankiety określającej poziom umiejętności.

Formularz zgłoszeniowy, ankieta na kurs komputerowy będą dostępne po 19.06.2017 na stronie internetowej fundacji fundacjavismaior.pl w zakładce Projekty „Wybierz samodzielność” w plikach do pobrania.

Wypełnione i podpisane własnoręcznie dokumenty zgłoszeniowe należy dostarczyć do fundacji osobiście lub pocztą tradycyjną na adres Fundacja Vis Maior ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. nr 10 02-366 Warszawa.
Pracownicy Fundacji proszą również, by, jeśli to możliwe, wysłać formularz drogą elektroniczną (najlepiej w Wordzie) na adres m.raczynska@fundacjavismaior.pl.
Istnieje możliwość skorzystania z pomocy pracownika projektu w wypełnieniu formularzy zgłoszeniowych po uprzednim umówieniu się na wizytę lub rozmowę telefoniczną. Osoba, która dokona zgłoszenia telefonicznego lub przez pocztę elektroniczną i zostanie zakwalifikowana do projektu, będzie zobowiązana do przybycia do fundacji i złożenia odręcznych podpisów na dokumentach.

W oparciu o analizę informacji zawartych w dokumentach zgłoszeniowych poszczególnych osób, zastrzegamy sobie prawo doboru instruktorów do kursantów.

Dostarczenie wymaganych dokumentów zgłoszeniowych nie jest tożsame z zakwalifikowaniem do projektu. Osoby zakwalifikowane będą powiadamiane o wynikach rekrutacji.

Formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie fundacji fundacjavismaior.pl w zakładce „Projekty”.
Informacje o projekcie można również otrzymać w fundacji pod numerem tel. 22 370 28 75 lub pod adresem e-mail m.raczynska@fundacjavismaior.pl


zaznacz i zamknij wróć do góryTrampolina do kariery

Fundacja Szansa dla Niewidomych Tyflopunkt w Kielcach serdecznie zaprasza do udziału w projekcie „Trampolina do kariery – wsparcie osób niewidomych i niedowidzących na rynku pracy”. Celem projektu jest integracja i aktywizacja społeczno-zawodowa osób z dysfunkcją wzroku.
Adresatami zadania są: osoby niewidome i niedowidzące z województwa świętokrzyskiego w wieku 18-65 lat oraz członkowie rodzin, w których jest osoba niewidoma lub niedowidząca.
Co zyskają uczestnicy:

Zainteresowane osoby prosimy o kontakt:
Fundacja Szansa dla Niewidomych Tyflopunkt Kielce
ul. Targowa 18, 25-520 Kielce, 14 piętro, pokój 1422
tel. kom. 662 138 600
tel: 41 343 34 26,
Adres e-mail: kielce@szansadlaniewidomych.org
Więcej informacji mogą Państwo znaleźć na stronie internetowej: szansadlaniewidomych.org.

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014–2020.

zaznacz i zamknij wróć do górySchronisko na Kudłaczach zaprasza

Schronisko PTTK na Kudłaczach w Beskidzie Myślenickim zaprasza osoby niepełnosprawne na bezpłatne ognisko i poczęstunek gratis (smażona kiełbaska, herbata). Spotkania będą organizowane w każdą pierwszą niedzielę i pierwszy poniedziałek miesiąca (do października włącznie) o godz. 17.00. Organizatorzy proszą o telefoniczne anonsowanie wizyty z kilkudniowym wyprzedzeniem (tel. 604 876110). Gospodarze są w stanie jednorazowo przyjąć maksymalnie 60 osób.
Schronisko PTTK na Kudłaczach jest jednym z nielicznych, pod które osoby niepełnosprawne mogą zostać dowiezione samochodem.
--
Agata i Krzysztof Knofliczkowie – gospodarze Schroniska PTTK na Kudłaczach
tel. 604 876110, 12 2748995
kudlacze.pttk.pl, facebook.com/Schronisko.Kudlacze

zaznacz i zamknij wróć do góryOgłoszenie - znaleziono

Do Polskiego Związku Niewidomych wpłynęło zgłoszenie z komisariatu policji na warszawskiej Białołęce, że w czerwcu na pętli na Nowodworach znaleziono podróżną walizkę. Nie było w niej żadnych rzeczy umożliwiających identyfikację właściciela, poza składaną, białą laską.
W sprawie zguby należy się kontaktować z Anną Leszczyńską (tel. 22 635 52 84, e-mail: aleszczynska@pzn.org.pl).

zaznacz i zamknij wróć do góryOgłoszenie – oddam

Oddam nieodpłatnie powiększalnik stacjonarny Reham ergo 75HZ.
Osoby zainteresowane proszone są o kontakt z redakcją: tel.: (22) 6351910, 8312271 wew. 253 lub e-mail: pochodnia@pzn.org.pl


zaznacz i zamknij wróć do góry

Wersja offline wygenerowana automatycznie.
Copyright © 2013 Biuletyn Informacyjny „Pochodni”. Wszelkie prawa zastrzeżone.